USB ses kartı nedir?

woeP

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: AMD Ryzen 5 2600x GPU: GIGABYTE GeForce RTX 2060 6GB RAM: 2x8GB 3MHz Anakart: B450M S2H
Merhaba forum severler.

Aklımda bir oyuncu kulaklığı alma fikri var fakat araştırma yaptığımda çoğu kullanıcı ses kartsız verim alınamıyacağını söylüyor.

Tam olarak ses kartının ne olduğunu araştırmalarıma rağmen bulamadım. Kendisi şekil itibariyle çoklayıcıya benziyor. Laptopumda tek jak girişi olduğu için alacağım kulaklığı kullanabilmek için zaten almam gereken bir şey belliki.

Sözüm ona ne işe yarar bu "USB ses kartları"?Sadece çoğu dizüstü bilgisayarda bir adet bulunan jak girişini çoğaltmak için mi kullanılır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptopumda tek jak girişi olduğu için alacağım kulaklığı kullanabilmek için zaten almam gereken bir şey belliki.

Hayır. Tek jak olması onun "combo" olduğu anlamına gelir. Kulaklıklar artık kablo seçeneği ile geliyor ya da doğrudan "combo" port ile uyumlu, TRRS başlık ile geliyor.

Yani alacağın kulaklığı ya doğrudan, ya da beraberinde gelen kablo ile laptopuna takabilirsin. Bugün her bilgisayarda ve laptopta ses çipi, yani ses kartı var.

USB ses kartları, laptopun ses çipi çok kötü ise size bir avantaj sağlayabilir. Tabi USB ses kartının kendisi laptopun ses çipinden kötü değilse.

Mesela bu iyi bir USB ses kartı:

Özetle:

Son düzenleme:
Creative Sound Blaster X-Fi 5.1 almıştım hem kulaklıkla müzik dinlemek hemde ses sisteminde daha iyi kalite için , aradaki ses farkı kulaklığınız iyiyse inanılmaz. Küçücük usb bellek boyutundaki ses kartlarından bahsetmiyorum işini iyi yapan kaliteli kartlardan bahsediyorum.

Yanıtınız için teşekkür ediyorum.
Hayır. Tek jak olması onun "combo" olduğu anlamına gelir. Kulaklıklar artık kablo seçeneği ile geliyor ya da doğrudan "combo" port ile uyumlu, TRRS başlık ile geliyor.

Yani alacağın kulaklığı ya doğrudan, ya da beraberinde gelen kablo ile laptopuna takabilirsin. Bugün her bilgisayarda ve laptopta ses çipi, yani ses kartı var.

USB ses kartları, laptopun ses çipi çok kötü ise size bir avantaj sağlayabilir. Tabi USB ses kartının kendisi laptopun ses çipinden kötü değilse.

Mesela bu iyi bir USB ses kartı:

Özetle:

Yanıtınız için teşekkür ediyorum. Alacağım kulaklığın özellikler kısmında "Combo port ile uyumlu" veya "TRRS başlıklı" bildirisi olması gerekiyor mu yoksa zaten öyle mi geliyor?
Almak istediğim ürün ekte. Özellikler kısmında bu bildiriler mevcut değil. Elime ulaşması durumunda birde iade işlemleriyle uğraşmak istemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı