Usb'den format sırasında ''a disk read error occurred'' hatası

bboyerman

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Makine Teknikeri
Merhaba. Benim masaüstü bilgisayarım eski olduğundan Windows 8 ile pek uyumlu olmadığını fark ettim bu yüzden daha önce kullandığım Windows 7 sistemine dönmeye karar verdim. yeni indirdiğim ağustos 2013 sp3 Windows 7 iso dosyasını wintobootic programı ile 4gb'lık USB'ye yazdırdım. Usb belleğim boot menüsünde gözüküyor buraya kadar hiç bir sorun yok. First device'tan usb'yi birinci sıraya alıp diğer ayarı da USB-HDD olarak ayarlamama rağmen ön yükleme için bir tuşa basın yazması gerekirken ''a disk read error occurred'' hatası alıyorum. Ben Windows 8'i kurmadan önce uzun uğraşlarım sonucunda USB'den bootable yaparak ön yükleme ekranına girebilmiştim fakat kurulum çok yavaş olduğu için vazgeçip CD'den ön yükleme yaparak atmıştım formatımı. Şimdi ise böyle bir hata alıyorum. Bu hatayı gidermek için ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz acaba? Şimdiden teşekkürler...

- - - Güncellendi - - -

Yok mu yardım edebilecek, derdime derman olacak olan? Format atmam lazım acil. Sizlerin yardımlarınızı bekliyorum :) :) :)

@bboyerman windows 7 servis pack 3 ilk defa sende duydum. İlk önce windows 7'e döneceksen doğru düzgün bir iso indirme linki bul ondan sonra dene. Senin optik sürücün zaten okuma hatası vermiş.

Windows 7 için SP3 çıkmadı. Kullandığın ISO bozuk.

Pardon xp ile karıştırdım service pack 1 demek istemiştim. Kullandığım iso'da hiç bir sorun yok Recep bey. Tekrar dönebilir misiniz bu konuya yardım için?

- - - Güncellendi - - -

@bboyerman windows 7 servis pack 3 ilk defa sende duydum. İlk önce windows 7'e döneceksen doğru düzgün bir iso indirme linki bul ondan sonra dene. Senin optik sürücün zaten okuma hatası vermiş.

Kusura bakmayın aklım birden nedense Windows xp'ye gitti bu yüzden sp 3 yazmışım. Sp1 demek istemiştim. Ayrıca okuma hatası veren optik sürücüm değil. Ön yüklemeyi optik sürücüden değil usb belleğimden yağacağım. CD'den sorunsuz format atabiliyorum sadece usbden atmaya çalıştığımda bu hatayı veriyor. Optik sürücüm de problemli olduğundan yazma yapmadığından iso dosyasını cd'ye yazdıramıyorum. Elimde Windows 7 format cd'si var ama güncel değil. İnternetten yeni ağustos 2013 sp1 aio Windows 7 iso indirdim bunu yüklemek istediğim için mecbur USB'den boot yapmam gerek başka çarem yok.

ISO'nun bozuk olmadığından nasıl emin olabiliyorsun? Windows 8 kur hocam. Windows 7 devri bitti yani.

Neden bozuk olsun ki? :) Hocam yazdığım mesajı okumadınız sanırım? Ya da okudunuz anlamadınız ya da ben anlatamadım sanırım. Bilgisayarım eski. 6,7 senelik bir bilgisayar Windows 8 ile uyum sorunu yaşıyorum bazı hususlarda. Sonuçta devri bitti diye her bilgisayara Windows 8 kurmak zorunda değilsiniz ki? Bilgisayarınız hangi sistemle uyumluysa onu yüklersiniz öyle değil mi? Siz Windows 8 seviyorsunuz ve öneriyorsunuz diye herkes onu yüklemek zorunda da değil memnun kalan var kalmayan var neticede. Neyse esas konuya döneyim. Windows 7'ye mecburi dönüş yapmam lazım. Problemim hakkında yardımcı olacak mısınız olmayacak mısınız bilgilerinize inanarak bunu merak ediyordum Recep bey?

- - - Güncellendi - - -

Tamam. Deneyip sonuçları size aktaracağım.

- - - Güncellendi - - -

önerdiğiniz programla da denedim yine aynı hatayı veriyor maalesef.

Sen benim iso dosyam sağlam diyorsun. O zaman başka bilgisayarda optik sürücü ile yaz w7 dön. Yok olmaz kendim halledecem diyorsan, hdd kablosunu çıkar tekrar tak, bios ayarlarını sıfırla veya hd tune ile error scan yap hdd.

Sen benim iso dosyam sağlam diyorsun. O zaman başka bilgisayarda optik sürücü ile yaz w7 dön. Yok olmaz kendim halledecem diyorsan, hdd kablosunu çıkar tekrar tak, bios ayarlarını sıfırla veya hd tune ile error scan yap hdd.

Evet iso dosyam sağlam. Sağlamlığını az önce kanıtladım. Bilgisayarımda şuan yüklü olan Windows 8'in iso'sunu usb'ye boot ettim gene aynı hatayı aldım yani iso'larda bir problem yok. Sanırım yüklemek istediğim iso'yu başka bir bilgisayarda DVD'ye yazdırıp öyle yükleyeceğim ama bu hatayı çözmenin, kaldırmanın bir yolu olmalı mutlaka. Öyle değil mi? Son 2 cümlenizdeki önerilerinizi uygulayıp sonuçları haberdar edeceğim teşekkürler şimdiden.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı