USB'li format ile USB'siz format farkı?

Fuat Çil

Hectopat
Ben bu gün format atacağım ve formatı ilk başta bu videolar ile format atıcaktım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ve.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ama şidmi Win 10'a özel bir format türü keşfettim ve bu video da USB'siz yapıyor bunu.

Bu 2 farklı yöntemin farkı var mıdır performans bakımından?

Ben bu gün format atacağım ve formatı ilk başta bu videolar ile format atıcaktım:

Ve.

Ama şidmi Win 10'a özel bir format türü keşfettim ve bu video da USB'siz yapıyor bunu.

USB ile atman hem daha basit hem daha hızlı.

Ve.

Bu format atma yönteminden geçen hafta bende attım. Herşeyi dikkatle doğru seçtiğim halde belli bir yüzde de 1 saatte takıldı. Sonra restart attım pc eski ayarları yükledi açıldı. Ama nasıl becerdiyse beyinsiz pc d diskimi bozuldu 10 yıllık yedeklerim herşeyim gitti.

DVD artık pek kullanılmayan bir teknoloji, yani yavaş yavaş devri bitti. Birçok laptop'ta artık kullanılmıyor. Bu yüzden USB ile format tercih ediliyor 2'si arasındaki fark ise USB'nin DVD ye oranla çok hızlı olması ve USB içerisinde Uygulama, sürücü vs. atılıp yine bilgisayardaki alınacak yedeklerinde bu USB belleğe alınabilmesi. bunların çoğu DVD'de yapılamıyor. Diğer USB ve DVD olmadan yapılan şey FORMAT değildir, arkadaşında dediği gibi sıfırlama işlemidir. Yani fabrika ayarlarına çevirmede diyebiliriz. En sağlıklı yöntem Format atmaktır.

Bu format atma yönteminden geçen hafta bende attım. Her şeyi dikkatle doğru seçtiğim halde belli bir yüzde de 1 saatte takıldı. Sonra restart attım PC eski ayarları yükledi açıldı. Ama nasıl becerdiyse beyinsiz PC D diskimi bozuldu 10 yıllık yedeklerim her şeyim gitti.

Ya korkutma işte beni ya xD hangisini yaptın 1. mi 2. mi?

DVD artık pek kullanılmayan bir teknoloji, yani yavaş yavaş devri bitti. Birçok Laptop'ta artık kullanılmıyor. Bu yüzden USB ile format tercih ediliyor 2'si arasındaki fark ise USB'nin DVD'ye oranla çok hızlı olması ve USB içerisinde uygulama, sürücü vs. atılıp yine bilgisayardaki alınacak yedeklerinde bu USB belleğe alınabilmesi. Bunların çoğu DVD'de yapılamıyor. Diğer USB ve DVD olmadan yapılan şey format değildir, arkadaşında dediği gibi sıfırlama işle midir? Yani fabrika ayarlarına çevirmede diyebiliriz. En sağlıklı yöntem format atmaktır.

Yanlış anladınız en son cideo yu izlerseniz anlarsınız. Adam güvenlik ayarlarından laptop u formatlıyor.

USB hazırlayıp temiz kurulum yapmanızı öneririm. Bilgisayarınız için en sağlıklısı budur.

Nasıl yapacağım detaylı anlatır mısınız? 16 GB'lık flashıma Win 10'u indirdim. Ama format atma kısmında kimse bilgi vermedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ya korkutma işte beni ya xD hangisini yaptın 1. mi 2. mi?
Valla kardeşim normalde her zaman flashlı yaparım. Bu seferde windowsun kendi içinde mis gibi sıfırlaması var ne diye onu yapmıyorum dedim flashsız kendi sıfırlamasını denedim nerden bileyim geri zekalı widowsun bu kadar basit bir şeyi bile doğru becemeyeceğini. Ta girdim windows forumlarında onlarda flashlı yapmayı önermiş bir sürü insan var takılan bu formatta. Dikkat et yada hiç uğraşma rufusla flash ile formatla mis gibi.

Yanlış anladınız en son cideo yu izlerseniz anlarsınız. Adam güvenlik ayarlarından laptop u formatlıyor.

Siz beni anlamadınız. Format atmak, sadece dosyaları silmek demek değildir. Arkadaşın yaptığı bir nevi format, ancak Windows dosyaları bozulursa bu şekilde format atamazsınız. Siz telefonunuzu nasılki fabrika ayarlarına çeviriyorsunuz, o arkadaşta bunu yapıyor. Ancak eğer diskteki bir bölümü silmek isterseniz mecburi olarak gerçek format yollarını denemeniz gerekmektedir.

Uyarı! Bu konu 4 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı