USB'ye virüs bulaşır mı?

Swerp

Decapat
Merhaba, indirdiğim ve kullandığım bir dosyayı antivirüse attım ve 30 tane antivirüs trojan buldu. Halihazırda bir format USB vardı ve format atmak istedim. Format atmaya çalışırken yanlışlıkla Windows açılıyor yerine (PC'nin açılma yeri) kadar geldim ve anında USB'yi çektim. Bir sitede USB de format atarken sistem açılmazsa USB'ye virüs bulaşmaz diyordu. Şu an o USB ile format attım ve biraz tedirginim. Problem mi değil mi bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, indirdiğim ve kullandığım bir dosyayı antivirüse attım ve 30 tane antivirüs trojan buldu. Halihazırda bir format USB vardı ve format atmak istedim. Format atmaya çalışırken yanlışlıkla Windows açılıyor yerine (PC'nin açılma yeri) kadar geldim ve anında USB'yi çektim. Bir sitede USB de format atarken sistem açılmazsa USB'ye virüs bulaşmaz diyordu. Şu an o USB ile format attım ve biraz tedirginim. Problem mi değil mi bilmiyorum.

Efendim virüsü indirirken oraya atmazsanız sorun olmaz virüs genellikle kendini Windows içine kurar USB'ye kurmaz kursa bile format anında silinir içinize sinmediyse USB'yi temizleyip veya Win indirip tekrar format atabilirsiniz ama bir sorun olacağını sanmiyorum.

Virüslü bilgisayardan Windows yazdırılmaz hocam. Temiz bir bilgisayar ile yapılmalı bu işlem.

Bulşır tahminince siz bir sağlama alın.

Virüslü bilgisayardan Windows yazdırılmaz hocam. Temiz bir bilgisayar ile yapılmalı bu işlem.

Hocam USB zaten vardı yazdırmadım.

Bulşır tahminince siz bir sağlama alın.

Hocam antivirüs programları ESET Malwarebytes gibi şeylere taratsam olur mu yoksa direkt yine format mı attırayım bilgisayarcıya gidip.

Efendim virüsü indirirken oraya atmazsanız sorun olmaz virüs genellikle kendini Windows içine kurar USB'ye kurmaz kursa bile format anında silinir içinize sinmediyse USB'yi temizleyip veya Win indirip tekrar format atabilirsiniz ama bir sorun olacağını sanmiyorum.

Bazı kişiler virüs USB'ye bulaşır diyordu taktığında. Ben şifre girme yerine kadar geldim ve USB'yi çektim. Ama diyorsanız sorun olmaz daha üstüne basmayayım bu konunun.

Zararlı tipine bağlı bu durum. Zararlı bulaşıp bulaşmadığını AV diye bir oluşumun olduğunu bu nesilde bilginiz yok mu hala? Taratıp korumanın sağlanması için AV çözümlerinin kullanılmasını hala bilmiyor musunuz?

2024 yılında bu soru en azından "şu, şu AV çözümlerinle kontrol ettim, şu güvenlik çözümünle de kontrol ettim ancak hala kuşkum var" gibi bir soru sorulması gerekirdi.

Zararlı tipine bağlı bu durum. Zararlı bulaşıp bulaşmadığını av diye bir oluşumun olduğunu bu nesilde bilginiz yok mu hala? Taratıp korumanın sağlanması için av çözümlerinin kullanılmasını hala bilmiyor musunuz?

2024 yılında bu soru en azından "şu, şu av çözümlerinle kontrol ettim, şu güvenlik çözümünle de kontrol ettim ancak hala kuşkum var" gibi bir soru sorulması gerekirdi.

Hocam Kaspersky ile tarattığımda bir şey bulamadım. Önerdiğiniz bir antivirüs varsa taratayım.

Hocam Kaspersky ile tarattığımda bir şey bulamadım. Önerdiğiniz bir antivirüs varsa taratayım.
Kaspersky yeterlidir. USB ve sistemi tam tarama yaptırdıysanız ve sourun bulmadıysa güncel veritabanıyla sorun yoktur. Aktif olarak kullandığınız sürece sorun yaşamazsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı