USB'yi takar takmaz virüs girer mi?

Daha fazla  
Meslek
kergit kargıcısı
Evet sorum şu ben bilgisayarıma bir işletim sistemi yükliyeceğim fakat flash diskimi eski bilgisayara takmıştım.
O bilgisayar virüslü değil fakat sadece soracağım. Şimdi o işletim sistemini yüklemek için bilgisayarı kapatıp USB'yi taksam ardından bilgisayarı.
Açıp Boot menüye girsem windowsa virüs bulaşır mı? Bir de işletim sistemini Windows'un yanına kuracağım. Bir sorun olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet en basit hali ile şöyle söylemek lazım birinden USB aldın şuna film atsana dedi o USB'nin içinde de virüs var taktın PC'ye geçmiş olsun.

Daha önce siber güvenlik eğitimi amaçlı böyle bir script yazdığım için kesin bilgi; bulaşır. Virüsün çalışmaya başlaması için gerekli tek şey diske ulaşmasıdır. USB'yi taktıktan sonra sistem USB'yi okuduğu anda virüs tetiklenebilir. Bundan dolayı güvenilir olmayan hiçbir USB'yi bilgisayarınıza takmayınız.

Evet sorum şu ben bilgisayarıma bir işletim sistemi yükliyeceğim fakat flash diskimi eski bilgisayara takmıştım.
O bilgisayar virüslü değil fakat sadece soracağım. Şimdi o işletim sistemini yüklemek için bilgisayarı kapatıp USB'yi taksam ardından bilgisayarı.
Açıp Boot menüye girsem windowsa virüs bulaşır mı? Bir de işletim sistemini Windows'un yanına kuracağım. Bir sorun olur mu?

Bir de tavsiye vereyim. Ben olsam iki işletim sistemini aynı Partition'a yüklemem. Mesela oldu da Windows'a format atmanız icap etti. C diskine format attınız ama içinde diğer OS de olduğu için o da silinir. Bunun yerine diskinizi 3 parçaya bölüp C'ye Windows, D'ye depolanacak dosyalarınızı veya oyunlarınızı, E'ye de diğer OS'i yükleyebilirsiniz. Tabi bu önerimi bilgisayarı Boot ederken yüklenecek OS'i seçtiğiniz yani bootable bir şekilde kullanacağınız varsayımı üzerinden yapıyorum.

USB eğer Windows'un kendi programı üzerinden oluşturuldu ise zaten program USB'ye format atıp kendi orijinal Windows versiyonunu yüklediği için sorun olmaz. Yalnız USB içerisinde 3. parti bir ISO dosyası varsa o zaman güvenilirliği hakkında emin olmanız gerekir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı