Utp CAT 6 vs FTP CAT 6 vs normal standart CAT 6 farkı nedir?

Research

Decapat
Daha fazla  
Maksimum 100M CAT 6 alacağım ama bütçem sınırlı olduğu için karar vermekte çok zorlanıyorum arkadaşlar, daha önce benzer konular açtım ancak bu tarz benzeri soruma cevap alamadığım için konu açmak gereği duydum. Benim hat değerlerim böyle ve tam şimdi koptu internetim ve 5 dakika yoktu, sonra yeniden geldi, 8.katta dairemiz ve 25 yıllık bina içi tesisat 2 ekli telefon kablosu bu değerlerin geldiği yer.

Screenshot_20211223-235407.png

Screenshot_20211226-211250.png

Screenshot_20211226-211311.png

2 -5 gün önce bende iç tesisatı yeniledim kendim yaptım boru kanalında eski kablolar olduğu için zor geçti önerim FTP telefon kablosu kullanman küçük olması ve cat6 kalitesinde interneti kullanırsın

Bildiğim kadarıyla
UTP bina içi kullanılıyor ve iç koruma oluyor
FTP bina dışı için kullanılır genellikle dışında güneşe yağmura kaşır korumalıdır ve kablolar folyoyla kaplıdır

Hocam bunları okudum fakat çok anlayamadım o yüzden konu açtım, daha halk dilinde bir anlatım arıyordum 😅

Gene da sağ olun tabi cevabınız için.
2 -5 gün önce bende iç tesisatı yeniledim kendim yaptım boru kanalında eski kablolar olduğu için zor geçti önerim FTP telefon kablosu kullanman küçük olması ve cat6 kalitesinde interneti kullanırsın

Bildiğim kadarıyla
UTP bina içi kullanılıyor ve iç koruma oluyor
FTP bina dışı için kullanılır genellikle dışında güneşe yağmura kaşır korumalıdır ve kablolar folyoyla kaplıdır
Siz nasıl bir kablo çektiniz? Standartı falan nedir? Elektrik hattından mı çektiniz yani yeni aldığınız kabloyu?

UTP alasım var fakat diyorum standart CAT 6 kablo alsam dışarıdan geçirsem UTP ile ne farkı olabilir ki? Bunu anlamaya çalışıyorum yani, fazla verince değecek mi gerçekten? Gerçek hayatta kullanımında ne fazlası olacak gibi sorular aklımda? Bütçe sınırlı olunca, kendimi ona göre zorlayacağım. Teşekkürler bu bilgiler için yine de.

Geri
Yukarı