Uydunet 10 MBps İnternet Çok Yavaş

Talha Demir-TD

Hectopat
Daha fazla  
Selamün Aleyküm Technopat Ailesi. Ben de yeni katıldım aranıza. Şimdi benim sorunum şu. Türksat Uydunet internet kullanıyorum internet özelliklerim ise şöyle; 10 MBps 50 GB eko sınırsız şeklinde. Ben bu internetle hiçbir verim alamıyorum videoları 480p ile falan izleyebiliyorum. AKK bitmeden tabi ki indirme hızım da steamde AKK bitmediğinde (daha dün denedim) 600 KB hızla indiyordu bir ara 1 MB'e çıktı tekrar 500 600 arası bi şey indirdi sabit bi hızı olmadı 300 ile de indirdi 600 ile de. CS:GO'da da pingim 100'den düştüğünü çok az gördüm. AKK bitmediği halde sürekli 150 180 arasında müşteri hizmetlerini aradım böyle böyle modemimizde bir sıkıntı mı var acaba falan dedim adam kontrol etti düzgün çalıştığını söyledi sonra da kablo ile bağlantı kurmamı istediler, değişmezse tekrar arayın falan dediler elimde de kablo olmadığı için deneme fırsatım olmadı şimdi birde modemi takıp çıkarttığımda PC'de ilk 1 dk falan başlat çubuğundaki ağ simgesinde ünlem işareti oluyor sonra düzeliyor. Modemimin modeli Docsis 2.0 ben modemde bir sorun olduğunu düşündüm 2 kez aradım 2 gün aralıkla ikisinde de modem düzgün falan dediler ama dediğim gibi verim alamıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra (http://192.168.0.1/ adresine kullanıcı adı: admin şifre: password) "Durum" kategorisinde "Bağlantı" kısmında 'Downstream Kanalı' gibi bir bilgi kısmı var. Oradan bir ekran görüntüsü alıp paylaşabilir misiniz?
Örneğin bende bu şekilde:
8b0b92dded12450cbb02ee907d5505c1.png

IMG_5463.PNG
Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra (http://192.168.0.1/ adresine kullanıcı adı: admin şifre: password) "Durum" kategorisinde "Bağlantı" kısmında 'Downstream Kanalı' gibi bir bilgi kısmı var. Oradan bir ekran görüntüsü alıp paylaşabilir misiniz?
Örneğin bende bu şekilde:
Eki Görüntüle 203581

Buyur kardeşim telefondaydım onun için böyle oldu :) inşallah doğru şeyi atmışımdır

Evet hocam doğru kısım.
Değerleriniz güzel görünüyor. SNR değeri birazcık düşük kalmış sadece.
Benim tavsiyem, Uydunet'i arayıp Docsis 3.0 modem istemeniz. Büyük ihtimal modemden kaynaklı bir sorun olabilir. Docsis 3.0 modem isteyip ısrar edin. Değişim yapıyorlar. Eğer yapmamakta ısrar ederlerse de 10Mbps'e yakın fiyatlarda 25Mbps paketler var. Aylık 30TL'ye 25Mbps 50Gb AKK'li paket gibi. Onlara geçiş yapın. O zaman modemi ücretsiz değiştirirler.
Veya bir kablo ve bilgisayar ile de kablolu bağlantı üzerinden test edebilirsiniz.
Eğer bu kadar uğraşmak istemezseniz, kablosuz bölümünden de SS atabilirsiniz. Yanlış bir ayar var mı kontrol edebiliriz. Ancak modem kurulumundan sonra ayar değişikliği yapmamış iseniz sorun büyük ihtimal modemin kablosuz özelliğinden kaynaklı.

Eki Görüntüle 203717 Eki Görüntüle 203717 Eki Görüntüle 203717
Evet hocam doğru kısım.
Değerleriniz güzel görünüyor. SNR değeri birazcık düşük kalmış sadece.
Benim tavsiyem, Uydunet'i arayıp Docsis 3.0 modem istemeniz. Büyük ihtimal modemden kaynaklı bir sorun olabilir. Docsis 3.0 modem isteyip ısrar edin. Değişim yapıyorlar. Eğer yapmamakta ısrar ederlerse de 10Mbps'e yakın fiyatlarda 25Mbps paketler var. Aylık 30TL'ye 25Mbps 50Gb AKK'li paket gibi. Onlara geçiş yapın. O zaman modemi ücretsiz değiştirirler.
Veya bir kablo ve bilgisayar ile de kablolu bağlantı üzerinden test edebilirsiniz.
Eğer bu kadar uğraşmak istemezseniz, kablosuz bölümünden de SS atabilirsiniz. Yanlış bir ayar var mı kontrol edebiliriz. Ancak modem kurulumundan sonra ayar değişikliği yapmamış iseniz sorun büyük ihtimal modemin kablosuz özelliğinden kaynaklı.
Hmm anladım teşekkür ederim evet paket değişim için aramıştım 40 liraya benim paketin 25mpbs olana geçmeyi istiyordum ama taahhüt daha bitmediği için geçemedim şimdi modem ayarları olarakda sadece modemin ismini değiştirmiştim atayım onun ssni de. Israr edersem ücretsiz değiştiriyolar mıydı vay be... :D deneyeyim o zaman

IMG_5472.JPG
Eki Görüntüle 203717 Eki Görüntüle 203717 Eki Görüntüle 203717
Hmm anladım teşekkür ederim evet paket değişim için aramıştım 40 liraya benim paketin 25mpbs olana geçmeyi istiyordum ama taahhüt daha bitmediği için geçemedim şimdi modem ayarları olarakda sadece modemin ismini değiştirmiştim atayım onun ssni de. Israr edersem ücretsiz değiştiriyolar mıydı vay be... :D deneyeyim o zaman

İnternetin hızını etkileyen faktörler:
• Yüksek miktarda internet kullanımı
• Modemin desteklefiği MBps değeri
• Bilgisayarın ethernet portunun desteklediği MBps değeri
• İnternet kablosunun desteklediği MBps değeri
• Kablo uzunluğundan oluşan internet hızı. Ters orantı var aralarında. Kablo ne kadar uzarsa internet hızı o kadar düşer ama çok düşme yaşanmaz 1 MBps fln.
• Altyapı sıkıntısı. İnternet PTT den geliyosa vay haline.

Yaşadığınız bölgenin altyapısının desteklediği maksimum bağlantı hızı nedir ?

Sizin sorununuz dalgalanma. Bu kesin. Altyapınızın desteklediği maksimum bağlantı hızını Türk Telekom'dan öğrenin. Size örnek vereyim benim İstanbul'da yaşadığım bölgede fiber yok. TTNET bana 16mbps paket satmıştı. İndirme hızında sürekli dalgalanma yaşadım asla sabit bir değer alamadım ve kopma sorunum vardı. Kaç kez aradım, modeme baktılar servis gönderip apartmanın bağlantısını kontrol ettiler ne bağlantıda ne modemde sorun bulamadılar. Son çare olarak Telekom'a gidip bölgede kullanılan altyapıyı ve desteklediği maksimum hızı öğrendim. Arayıp internet paketimi değiştirttim ve hızı 8mbps ye sabitlemelerini istedim. Bu olaydan sonra 3 yıldır hiçbir sorun yaşamadım. (Herkesin yaşadığı altyapı kaynaklı sorunlar hariç)

Aynı kampanyayı ben de kullanıyorum fiber altyapı ile. 1.2 mb/s sabit indirme yapabiliyorum ve videoları otomatik 720p de oynatıyor. Benim size önerim müşteri hizmetlerini aramanız onlar size yardımcı olacaklardır. Gayet ilgili bir servisleri var ne kadar bilgili olmasalar da.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı