Uygulamaları hızlandırmak için SSD'ye mi kurulmalı?

Ablaci

Hectopat
Bende 1 TB HDD var Windows hızlansın diye 120 GB SSD aldım ama galiba SSD'de uygulamalarda hızlı açılıyormuş şimdi ben programlarımı HDD'ye kursam mı yavaş çalışacak?

Sık kullandığınız yazılımları/oyunları SSD'ye kurun. Açılış ve yükleme süreleri çok daha hızlı olacaktır. HDD'yi genel arşiv olarak kullanın.

Daha önce HDD de kullandıysanız az çok hızına aşinasınızdır. Yani daha yavaşlama gibi bir durum olmaz. HDD'ye kurduğunuzda programların kendisi değil açılış hızı yavaşlar. Eğer ekstrem bir durum yoksa çok önemli ve gündelik olarak çok kullandığınız düşük boyutlu programlar ve oyunları SSD'ye kurabilirsiniz. Kalan her şeyi HDD'ye gönderin gitsin.

SSD ye hızlı olduğu için Windows kurarsınız. 240 GB ise Sadece C sürücüsü yapın.
480 veya üstü ise C ve D olarak 2 ye bölersiniz.
Harddiske yedek dosyalarınızı koyarsınız. Arşiv gibi. Mecbur yavaş olacak dosya erişiminiz.
Ama C ve D hızlı olur. Hızlıdan kastım orta seviye artık bu teknoloji de NvMe var.

HDD 5400 RPM veya 5900 ise oyunlarda geç yüklenme ve takılmalar yapacaktır ama 7200 ise kurtarır. Aynı şey Windows ve programlar içinde geçerli. Online oynadığın LoL, Valo filan varsa SSD ye kurmanı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı