Uyku moduna girince PNP_DETECTED_FATAL_ERROR mavi ekran hatası

Tyrist

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Dizüstü bilgisayarımı uyku moduna aldığım zamanlar mavi ekran hatası alıyorum. Bazen uykuya geçmiyor bile ya da çok geç geçiyor. Kapağı kapattığım zamanlarda da uykuya geçmiyor. Güç ayarlarından kapak kapatıldığında yapılacak işlemleri uyku olarak seçtim ama işe yaramıyor. Yardımlar için şimdiden teşekkürler.
Minidump

MSI'ın sitesinde tam olarak bu modele ulaşamadım niyeyse. Henüz çok yeni bir laptop, sürücü sayfasını kategorize etmemişlerdir belki.

Intel sst sürücünüz güncel değilmiş. Buradan güncelleyin. Sorunun gidişatını, çözülüp çözülmediğini belirtin.

Intel SST nasıl kuruluyor? Bunu ben de denemiştim kurmayı ama başaramadım, içinde setup dosyası yok.

INF dosyasıyla kuruluyordur o halde. Şu rehber aracılığıyla kurabilirsiniz.

aygit yöneticisi.png

Aygıt yöneticimde bir tane bilinmeyen aygıt var, onun da donanım kimliği:
PCI\VEN_10EC&DEV_5260&SUBSYS_12FA1462&REV_01
Bunu tarayıcıda aratınca Management Engine çıkıyor. Onu indirdim, içinde MSI için olan dosya var. Onu kurmayı denediğim zaman sistem desteklemiyor uyarısı aldım. INF dosyası ile denedim rehberdeki gibi, o da olmadı.

Intel SST sanırım Smart Ssound Technology, aygıt yöneticisinde ses aygıtlarında buldum 2 tane. Onları da rehberdeki gibi INF dosyası ile yapmaya çalıştım, başaramadım. Çok dosya var, üst klasörleri seçerek yaptım.

sst2.png

sst1.png

Eğer bunlar ise yaptım.
Bilinmeyen aygıtın sürücüsünü MSI sitesinden indirdim, onda da setup yoktu. INF ile yaptım. INF'i secince Intel Management Engine Interface 1 ve 3 çıktı. Önce 1'i kurdum, 2 tane 1 varmış. Birini 3 yaptım. Doğru mudur yaptığım adim, zarar gelir mi?

management.png

Aygıt yöneticimde bir tane bilinmeyen aygıt var.
Bunun mavi ekranla alakası yok. İsterseniz onun için ayrı bir konu açabilirsiniz.

Intel SST sanırım Smart Sound Technology.
Aynen öyle.

Aygıt yöneticisindeki Intel Smart Sound Technology OED'yi de günceller misiniz? Güncelledikten sonra sisteme Arctis 9 takılı ve SteelSeries Engine kuruluyken sistemi uyku moduna almayı deneyin, mavi ekran almazsanız sorununuz çözülmüştür. Sadece uyku moduna alırken alıyordunuz bu hatayı değil mi?

Ekran görüntüsü 2021-04-24 205518.png

Onu da güncelledim.

Sadece uyku moduna alırken alıyordunuz bu hatayı değil mi?

Aynen, sadece uyku modunda alıyordum hatayı. bazen de uyku moduna alınca yeniden başlatıyordu kendini. Deneyince tekrardan yazacağım buraya.

Bilgisayarı açtım, Arctis 9'un USB'sini taktim, anında mavi ekran verdi.
Minidump
Bu da uykuya aldıktan sonraki aldığım hata;
Minidump

Sisteminizin SteelSeries aygıtlarla alıp veremediği var gibi. Dosyalardan birinde de sorun Rival 650 Wireless'ta görünüyor.

SS Engine üzerinde cihazlara güncelleme yapmak için bir bölüm var mı? Varsa ikisinin de güncellemelerini yapın. Bu aygıtları bağladığınız portların özellikleri nedir? Başka bilgisayarda da aynı senaryoyu oluşturup test edin. Bu ekipmanlar kablolu olarak da kullanılabiliyorsa öyle deneyin.

Şu an sisteminiz için (üsttekiler dışında) bu ekipmanları takmamanızdan başka öneri yapamıyorum. Bu durumu MSI ve SteelSeries'e bildirin. Başka bilgisayarda da yaparsa kulaklığı servise gönderin, belki sorunludur. Üstteki denemeleri ek olarak uyku modu ayarlarını varsayılana getirip de yapın.

Sisteminizin SteelSeries aygıtlarla alıp veremediği var gibi. Dosyalardan birinde de sorun Rival 650 Wireless'ta görünüyor.

SS Engine üzerinde cihazlara güncelleme yapmak için bir bölüm var mı? Varsa ikisinin de güncellemelerini yapın. Bu aygıtları bağladığınız portların özellikleri nedir? Başka bilgisayarda da aynı senaryoyu oluşturup test edin. Bu ekipmanlar kablolu olarak da kullanılabiliyorsa öyle deneyin.

Şu an sisteminiz için (üsttekiler dışında) bu ekipmanları takmamanızdan başka öneri yapamıyorum. Bu durumu MSI ve SteelSeries'e bildirin. Başka bilgisayarda da yaparsa kulaklığı servise gönderin, belki sorunludur. Üstteki denemeleri ek olarak uyku modu ayarlarını varsayılana getirip de yapın.

Başka bilgisayarda denedim, sıkıntı olmadı. Arctis 9'un USB aygıtı da kapandı uykuda iken ama MSI bilgisayarımda uykuya alınca o çalışmaya devam ediyor (ışıkları falan yanmaya devam ediyor).
O zaman o kapanmayınca bilgisayarı tekrar açılmaya zorluyor da mi uykuya girerken hata veriyor?
SteelSeries Support'a mail attım, inşallah oradan bir çözüm gelir.

O zaman o kapanmayınca bilgisayarı tekrar açılmaya zorluyor da mi uykuya girerken hata veriyor?
Gayet mümkün. Zaten hata kodu bile bize PnP bir aygıtın sorun çıkardığını belirtiyor, dosya içerikleri de cabası. Sanıyorum SST ile bu aygıt çakışıyor.

Gayet mümkün. Zaten hata kodu bile bize PnP bir aygıtın sorun çıkardığını belirtiyor, dosya içerikleri de cabası. Sanıyorum sst ile bu aygıt çakışıyor.

SteelSeries'e de minidump dosyalarını atmıştım, ürün değişimi yapacaklar bana. Umarım çözülür.

Geri
Yukarı