Uykuda öğrenmek mümkün mü?

Rosseckx

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Sovngarde
Eskiden bir Disney çizgi dizisinde çocuk bir derse sabah hazır olmak için dersin anlatımını kulaklık takarak uyku halinde dinliyordu. Birden aklıma geldi. Uyurken öğrenmek mümkün mü? En azından biz uyurken birileri kulağımızda yabancı dille konuşsa bilinçaltımıza telafuzları yerleşebilir mi? Biraz araştırınca Hypnonedia'ya çıktım. Sizin düşünceleriniz neler?

Uyku sırasında kulaklıkla öğrenmek oluyor mu emin değilim ama uykudan önce öğrenilen bilgilerin kalıcılığını sağlamak için uyku çok önemlidir. Gün boyunca öğrendiğiniz bilgilerin kalıcı olmasını istiyorsanız güzel bir uyku çekmelisiniz. Çünkü; beyin uyku sırasında gün içinde öğrendiği bilgilerin hangisinin gerekli hangisinin gereksiz olduğunu belirleyip unutuyor ve ya depoluyor.
Sizin söylediğinize kendi düşüncelerimle yaklaşacak olursam bence öğrenme olmaz. Beyin uyku sırasında çalışmaya devam eder ama bu şekilde öğrenme gerçekleştireceğini düşünmüyorum.
Bir de şunu ekleyim: Çoğu öğrenci sınav haftalarında sabaha kadar sınava çalışıp, sabah sınava öyle girerler. Bence çok yanlış bir tercih. En sağlıklısı gün boyunca çalışıp gece de güzel bir uyku çekmek; emin olun bu çok daha iyi sonuç verir.

Bir dönem uyurken İngilizce belgesel dinliyordum, faydasını görmedim değil. Ha İngilizce'min gelişmesi ondan mıdır onu bilemem fakat fark ettiğim bazı değişiklikler vardı. Cümlenin yapısı, telaffuzlar, vesaire.

Uyku sırasında kulaklıkla öğrenmek oluyor mu emin değilim ama uykudan önce öğrenilen bilgilerin kalıcılığını sağlamak için uyku çok önemlidir. Gün boyunca öğrendiğiniz bilgilerin kalıcı olmasını istiyorsanız güzel bir uyku çekmelisiniz. Çünkü; beyin uyku sırasında gün içinde öğrendiği bilgilerin hangisinin gerekli hangisinin gereksiz olduğunu belirleyip unutuyor ve ya depoluyor.
Sizin söylediğinize kendi düşüncelerimle yaklaşacak olursam bence öğrenme olmaz. Beyin uyku sırasında çalışmaya devam eder ama bu şekilde öğrenme gerçekleştireceğini düşünmüyorum.
Bir de şunu ekleyim: Çoğu öğrenci sınav haftalarında sabaha kadar sınava çalışıp, sabah sınava öyle girerler. Bence çok yanlış bir tercih. En sağlıklısı gün boyunca çalışıp gece de güzel bir uyku çekmek; emin olun bu çok daha iyi sonuç verir.
Uykunun amacı hakkında doğru yazdınız fakat kastettiğim sağlıklı olup olmaması değil de uyku halinde beynimize bir şeyler sokabilir miyiz? Kulaklık olayı sabah sancılı bir baş ağrısı olabilir. Bunla ilgili bilimsel bir yazı var mı acaba?

Bence tamamiyle bir pazarlama yöntemi, uyku öğrenmek için olsaydı öğreneceğimiz zaman uyurduk. diye düşünüyorum.
İnsan gün içinde öğrendiklerini uyku anında kafaya iyice oturtur diye biliyorum, öğrenir diye bir şey bilimsel olarak kanıtlanmış mı hiç duymadım.

Denemeyi düşünüyorum. Ama kısa vade de etkisi olacağını sanmıyorum. 1 hafta serüven yapabilirim. İngilizce bir diziyi mp3 şeklinde dinleyebilirim. Telaffuzumda bir gelişme olacak mı acaba?

Yatarken uykunun hangi evresine geçtiğin de önemli. Top patlasa uyanmıyorsan yani derin uykuya geçiyorsan işe yaramayabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı