Uzaktan kumandalı kapı kilidi yapmak

Makaleler
49
The Amazing Spider-Man 2 filminde şöyle bir kapı kilidi devresi var:
1619181558424.png

Bu videoda devrenin nasıl çalıştığını görebilirsiniz: (Video zaman ayarlıdır.)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Muhtemelen burada Arduino tarzı bir platform kullanılarak devre oluşturulmuş. Ama bu şekilde bir devre kurmak biraz zor ve uğraştırıcı olur gibi geldi. O yüzden ben de Youtube'da biraz araştırma yaptım ve şu videoyu buldum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Youtube'daki videoların çoğunda mantık aynı. Motora klemens bağlayıp, klemensin içine bir vida, vidanın üstüne de somun ekleyip, somun ile kilidi birbirine yapıştırıyorlar. Devreye güç geldiğinde somun vidanın üstüne hareket ediyor ve kilidi ileriye ya da geriye doğru oynatıyor. Devreye sanırım uzaktan kumandalı bir oyuncak arabadan sökülen devre kartı takılmış. Bu sayede oyuncağın kumandası ile devre kontrol edilebiliyor. Devreye 9V bir pil ile güç verilmiş.

Diğer alternatif ise Arduino ile bluetooth modülü kullanılarak devreyi kontrol etmek. Mantık ilk yöntemle aynı, sadece kumanda değil telefon ile kontrol ediliyor.

Ben bu devreyi kurmak istiyorum fakat hangi yöntemi kullanarak yapacağıma karar veremedim. Eğer alternatif bir yöntem varsa söyleyebilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

@SideWinder @cengover_ekin

Arduino + BT yerine NodeMCU ESP8266 tercih edebilirsin. Böylece hem uygulama, hem internet sitesi veya benzeri yerlerden kontrol edebilirsin, hem de daha ucuza mâl etmiş olursun.
NodeMCU V3 LoLin ESP8266 Geliştirme Kartı - CP2102 Satın Al | Robotistan
(Bana BT de lazım dersen ESP32 versiyonu var, sanırım onda BT de dahil. @SideWinder hocam bilir muhtemelen)

Not: NodeMCU = Arduino Nano + WiFi kartı gibi düşünülebilir. Kodlaması falan aynı, aynı işlevleri görüyorlar, hem daha küçük hem daha ucuz, hem de WiFi dahil. Toplam maliyeti ortalama 30-40 lira. Sadece BT modülü daha pahalıya satılıyor😅😁.

Uygulama olarak Blynk öneririm. Genelde akıllı ev projelerinde kullanılıyor. Ben de basit bir proje için kullanmıştım, arayüzü çok hoş. Şu abla iyi anlatıyor 😄:

Python kullanıyorum demiştin. "speech_recognition" kütüphanesi ile sesli kontrol de yapabilirsin. Daha da geliştirirsen, sana geri dönüşte bulunan sesli asistan ile kontrol bile edebilirsin. Python ile uğraşamam dersen de şu videoya bakabilirsin:
. Google asistan kullanıyor videoda. Sorun yaşarsan elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Etiketleyebilirsin :)

Merhaba, etiketi gördüğüm ama müsait olmadığım için yazamadım. Sonra araya işler de girince, kaldı öyle. Kusura bakmayın.

Kart olarak ESP32 ya da ESP8266 kullanılırsa daha iyi olur, @Steve Rogers'ın da dediği gibi. Bunun yanında Blynk kullanılabilir.

Ben olsam servo motor yerine lineer aktüatör kullanırdım ama. :)

Merhaba, etiketi gördüğüm ama müsait olmadığım için yazamadım. Sonra araya işler de girince, kaldı öyle. Kusura bakmayın.

Kart olarak ESP32 ya da ESP8266 kullanılırsa daha iyi olur, @Steve Rogers'ın da dediği gibi. Bunun yanında Blynk kullanılabilir.

Ben olsam servo motor yerine lineer aktüatör kullanırdım ama. :)
Lineer aktüatör kullanmak birinin aklına gelmiş.

Böylesi daha mantıklı duruyor, teşekkür ederim.

Lineer aktüatör kullanmak birinin aklına gelmiş.

Böylesi daha mantıklı duruyor, teşekkür ederim.
Peki bu nasıl yapılcak hocam?

Geri
Yukarı