Uzatma kablosundan ateş çıktı

Ya Migros, ya elektrikçilerden veya Teknosa'dan alacağım yeni üçlüyü ve uzatmayı. İnşallah alacağım ürün sorunlu çıkmaz.
Güç korumalı uzatma vs. gibi tavsiyeleriniz olur mu?

Benim pc direkt patlayan uzatmaya bağlıydı. Pc'yi prizden çektim, öyle düzelteyim dedim. O arada oldu zaten. Ana priz sağlamsa yeni kablo satın alırım ve sorun çözülür inşallah.

En iyisi yenisini satın almak. Ana priz sağlamsa tabii.
Migros'tan alacaksanız Nilson uzatmalı prizler satılıyor. Diğer markalara hiç bulaşmayın, Migros'taki en kaliteli marka bu.

Merhaba. Bu olayların asıl oluş nedenini çok net açıklamak bazen çok zordur. Ama oluşan bu olaylardan sonra bir multimetreyle omaj ölçümü yapıldıktan ve kısa devre hali bunlarda kesin görülemediği durumlarda, ayni uzatmayı, üçlü prizi, vb. ev prizlerinde yine güvenle kullanabilmek mümkündür. Bazen sözü geçen uzatma, akım korumalı priz, üçlü prizin, vb. kendi içinde bir kısa devresi olmayıp anlık anahtarlanmalar sırasında da ayni patlamalarla sigorta, kaçak akım rölesi iç kısa devre benzeri olarak anlık olarak sigortaları yine attırabiliyor.

Yapmanız gereken elinizin altında ucuz multimetreniz varsa, omaj ölçümü kısmında prob uçlarını priz, uzatmalı priz, akım korumalı priz (varsa) deilklerine takıp omaj ölçümünde 0 ohm değerini okumamak veya sesli omajda buzzer sesi duymamaktır. Bu ölçümlerde kısa devreye dair hiç bir belirti ölçülüp görülmezse eğer bu üçlü prizi, uzatmalı prizi, akım korumalı prizi, vb. yine ayni ev prizlerinde çok güvenle de kullanılabilirsiniz.

Bu ölçümlerde priz deliklerinin (faz+nötr) birbirlerine göre kısa devreli bir ilişkisinin olamadığını çok net görmenizden başka, bir de toprak ucu metalinin (çıkıntısının da) bu 2 priz deliğine göre kısa devre ilişkisinin hiç olmadığını net ölçüp görerek teyit edebilmeniz de gerekiyor. Toprak metaliyle bu priz delikleri arasında kısa devre durumu oluşmuşsa eğer, ev prizlerine her takılışta kaçak akım rölesi sürekli olarak atacaktır, kaçak akım rölesinin faz+toprak ; nötr+ toprak ile olan çalışma ve düşebilme prensibine bağlı kalınarak bu olumsuzluk yaşanacaktır.

Evin topraklı/topraksız tüm prizleri, evin giriş panosundaki otomat sigortalarla, kaçak akım rölesiyle tam güvendedir, priz kabloları içten koparak bir hasar göremez, kaçak akım ve otomat düşer, düşen ucu panodan kaldırılıp ayni prizler yine güvenle kullanılır. İstenmeyen anahtarlanmalardan dolayı bazen evin sigortası, kaçak akım rölesi anlık atabilir, elektrikli aksesuarlar içinde hiçbir kısa devre nedeni olmasa da bu olabilir.

En son yeni satın alınan 2 adet tunçmatik markalı akım korumalı prizleri evdeki prizlere takıp birini ev prizinde denerken ayni olumsuz durumu ben de yaşadım. Bu olaydan sonra bir avometreyle kısa devre (omaj) ölçümünde ise hiçbir olumsuzluk görülmediğinden bu 2 adet akım korumalı prizi evde 2 ayrı noktada yine güvenle kullanamaktayım, bir örnek olarak.

Ancak şu da var ki ; sesli omaj ölçümünde buzzer sesi varsa ve 0 omaj değeri priz deliklerine veya topraklı fiş uçlarına prob uçları değdirirken dijital / analog avometrelerle görülüp ölçülürse bu elektrikli aksesuarlar içindeki metal iletken parçaları arasında mutlaka içten bir kısa devre vardır. Bu haliyle kesin olarak kullanılamaz. Ayni aksesuarlar son ölçüm değeri haliyle ev prizlerine takılırsa yine kısa devreyle patlamalara veya ayni sıkıntılara yol açabilir. Bu son durumda mutlaka tamir edilmesi veya elektrikten iyi anlayan birine tamir ettirilmesi gerekir. Kolay gelsin. Saygılarımla.

Son düzenleme:
2. Resimdeki prizin aynısından bende vardı. Takarken sigortaları attırmıştı. Ama kalitesiz bir markaydı. Aynı prizin Viko marka olanını alınca düzelmişti. Eski prizin içini açtığımda tellerde yanık vardı. Sanırım kutuplar birbirine temas ediyordu ve o yüzden patlayıp sigortaları attırmıştı. Ama sizdeki de Viko marka böyle olması ilginç. O zaman sorun 1. Resimdeki prizde.

Son düzenleme:
2. Resimdeki prizin aynısından bende vardı. Takarken sigortaları attırmıştı. Ama kalitesiz bir markaydı. Aynı prizin Viko marka olanını alınca düzelmişti. Eski prizin içini açtığımda tellerde yanık vardı. Sanırım kutuplar birbirine temas ediyordu ve o yüzden patlayıp sigortaları attırmıştı. Ama sizdeki de Viko marka böyle olması ilginç. O zaman sorun 1. Resimdeki prizde.
Ben de öyle düşünüyorum. 2. Resimdekini az önce denedim. Telefonu şarj ediyordu. Ama ben yine de migros'tan nilson marka 3 lü priz aldım. Bu sizin bahsettiğiniz kalitesiz markadan mıdır? Bugünkü olaydan sonra kullanmaya cesaret edemiyorum bilgisyar için o yüzden yenisini aldım ancak nilson olan da kalitesizse şimdi napacağım ben?
Merhaba. Bu olayların asıl oluş nedenini çok net açıklamak bazen çok zordur. Ama oluşan bu olaylardan sonra bir multimetreyle omaj ölçümü yapıldıktan ve kısa devre hali bunlarda kesin görülemediği durumlarda, ayni uzatmayı, üçlü prizi, vb. ev prizlerinde yine güvenle kullanabilmek mümkündür. Bazen sözü geçen uzatma, akım korumalı priz, üçlü prizin, vb. kendi içinde bir kısa devresi olmayıp anlık anahtarlanmalar sırasında da ayni patlamalarla sigorta, kaçak akım rölesi iç kısa devre benzeri olarak anlık olarak sigortaları yine attırabiliyor.

Yapmanız gereken elinizin altında ucuz multimetreniz varsa, omaj ölçümü kısmında prob uçlarını priz, uzatmalı priz, akım korumalı priz (varsa) deilklerine takıp omaj ölçümünde 0 ohm değerini okumamak veya sesli omajda buzzer sesi duymamaktır. Bu ölçümlerde kısa devreye dair hiç bir belirti ölçülüp görülmezse eğer bu üçlü prizi, uzatmalı prizi, akım korumalı prizi, vb. yine ayni ev prizlerinde çok güvenle de kullanılabilirsiniz.

Bu ölçümlerde priz deliklerinin (faz+nötr) birbirlerine göre kısa devreli bir ilişkisinin olamadığını çok net görmenizden başka, bir de toprak ucu metalinin (çıkıntısının da) bu 2 priz deliğine göre kısa devre ilişkisinin hiç olmadığını net ölçüp görerek teyit edebilmeniz de gerekiyor. Toprak metaliyle bu priz delikleri arasında kısa devre durumu oluşmuşsa eğer, ev prizlerine her takılışta kaçak akım rölesi sürekli olarak atacaktır, kaçak akım rölesinin faz+toprak ; nötr+ toprak ile olan çalışma ve düşebilme prensibine bağlı kalınarak bu olumsuzluk yaşanacaktır.

Evin topraklı/topraksız tüm prizleri, evin giriş panosundaki otomat sigortalarla, kaçak akım rölesiyle tam güvendedir, priz kabloları içten koparak bir hasar göremez, kaçak akım ve otomat düşer, düşen ucu panodan kaldırılıp ayni prizler yine güvenle kullanılır. İstenmeyen anahtarlanmalardan dolayı bazen evin sigortası, kaçak akım rölesi anlık atabilir, elektrikli aksesuarlar içinde hiçbir kısa devre nedeni olmasa da bu olabilir.

En son yeni satın alınan 2 adet tunçmatik markalı akım korumalı prizleri evdeki prizlere takıp birini ev prizinde denerken ayni olumsuz durumu ben de yaşadım. Bu olaydan sonra bir avometreyle kısa devre (omaj) ölçümünde ise hiçbir olumsuzluk görülmediğinden bu 2 adet akım korumalı prizi evde 2 ayrı noktada yine güvenle kullanamaktayım, bir örnek olarak.

Ancak şu da var ki ; sesli omaj ölçümünde buzzer sesi varsa ve 0 omaj değeri priz deliklerine veya topraklı fiş uçlarına prob uçları değdirirken dijital / analog avometrelerle görülüp ölçülürse bu elektrikli aksesuarlar içindeki metal iletken parçaları arasında mutlaka içten bir kısa devre vardır. Bu haliyle kesin olarak kullanılamaz. Ayni aksesuarlar son ölçüm değeri haliyle ev prizlerine takılırsa yine kısa devreyle patlamalara veya ayni sıkıntılara yol açabilir. Bu son durumda mutlaka tamir edilmesi veya elektrikten iyi anlayan birine tamir ettirilmesi gerekir. Kolay gelsin. Saygılarımla.
Çok teşekkür ederim. Bugün yeni bir uzatma kablosu aldım. s-link SPG8-3-30. Sizce bu nasıldır pc için güvenilir mi bir sıkıntı olur mu marka yönünden vs.? Bir de üzerinde 250 volt yazıyor. Ülkemiz 220 volt kullanmıyor mu? Ülkemiz için üretilen bilgisayarlar 220 volta göre üretilmiyor mu? Bu durumda 30 volt fazla gelir pc'ye ve bozmaz mı?

Dosya Ekleri

• 20201110_150415.jpg
    20201110_150415.jpg
    66,9 KB · Görüntüleme: 41
Evet, PC'niz için çok güvenilir bir üründür, bu uzatmanız anahtarlı uzatmalı priz tipinde olanlardandır. Üzerindeki anahtar 15 A 250 VAC, 20 A, 125 VAC'yi güvenle geçiriyor. (Çok yakınında olduğum için şimdi etiket değerini okudum) Sizin bu uzatmalı prizdeki anahtarı ben masaüstü PC'imden önce faz+nötr'ü birlikte kesip ev prizinden PC'mi açıp kapatmada (salt 4 ayaklı bir power anahtarı olarak) güvenle ve sürekli olarak evde kullanıyorum.

250 volt AC'ye değinecek olursam eğer; 250 volt AC değeri voltajın bazen 230, 240, 243 volt AC değerlerine şebeke trafo çıkış bağlantılarından çıkabileceği düşünülüp yazılan çok esnek bir voltaj değeridir. Aslında şebeke voltajı idealinde 220 volt AC'dir, sizin de belirttiğiniz gibi. Ama bazen trafolar evlere olan yakınlık/uzaklık, abone sayısı değişkenliği, şebeke trafosundan uzaktan yapılan voltaj ayarı, vb. çeşitli nedenlerle 220-250 volt AC aralığında da evlere gelebilir. Tam 220 VAC ise aşırı yüklenmelerde 210-215'e de düşebilir. Bu yüzden uzatmalı prizlerde, açma-kapama anahtarlarında, yine 220 voltta kullanılan örneğin kutupsuz (parazit) kondansatörlerinde de 220 V olarak net yazılmaz, hep 250 volt, .... mF değeri şeklinde 250 volt AC olarak yazılır.

30 volt fazlası masaüstü PC'nizi bozamaz, çünkü PSU bir SMPS türü olup PC'niz 100-265 volt AC aralığında bozulmadan ve çok güvenle çalışabilir. Kolay gelsin. Saygılarımla.

Son düzenleme:
Evet, PC'niz için çok güvenilir bir üründür, bu uzatmanız anahtarlı uzatmalı priz tipinde olanlardandır. Üzerindeki anahtar 15 A 250 VAC, 20 A, 125 VAC'yi güvenle geçiriyor. (Çok yakınında olduğum için şimdi etiket değerini okudum) Sizin bu uzatmalı prizdeki anahtarı ben masaüstü PC'imden önce faz+nötr'ü birlikte kesip ev prizinden PC'mi açıp kapatmada (salt 4 ayaklı bir power anahtarı olarak) güvenle ve sürekli olarak evde kullanıyorum.

250 volt AC'ye değinecek olursam eğer; 250 volt AC değeri voltajın bazen 230, 240, 243 volt AC değerlerine şebeke trafo çıkış bağlantılarından çıkabileceği düşünülüp yazılan çok esnek bir voltaj değeridir. Aslında şebeke voltajı idealinde 220 volt AC'dir, sizin de belirttiğiniz gibi. Ama bazen trafolar evlere olan yakınlık/uzaklık, abone sayısı değişkenliği, şebeke trafosundan uzaktan yapılan voltaj ayarı, vb. çeşitli nedenlerle 220-250 volt AC aralığında da evlere gelebilir. Bu yüzden uzatmalı prizlerde, açma-kapama anahtarlarında, yine 220 voltta kullanılan örneğin kutupsuz (parazit) kondansatörlerinde de 220 V olarak net yazılmaz, hep 250 volt, .... mF değeri şeklinde 250 volt AC olarak yazılır.

30 volt fazlası masaüstü PC'nizi bozamaz, çünkü PSU bir SMPS türü olup PC'niz 100-265 volt AC aralığında bozulmadan ve çok güvenle çalışabilir. Kolay gelsin. Saygılarımla.
Hocam küçük iki sorum olacak.
Pc Monster Notebook. Yani bir laptop. Bunun içün güvenli olur mu? Onu sormuştum.
İkinci sorum ise anladığım kadarıyla ana prize 220 gelirse bu uzatmalı prizde 220 verir. Eğer voltajda bir dalgalanma olursa da 250'ye kadar bu voltaj artışından pc'yi korur. Doğru mu anlamışım?
Mesajlarınız için çok teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Merhaba. Cevaplar;

1- Evet, 250- 265V'a kadar olan bu yükselmeden laptopunuzu, masaüstü PC'nizi koruyabilir.

2- Daha yüksek anlık (pik) dalgalanmalardan korunmak için ise akım korumalı prizleri kullanmamız mutlaka gerekli olur. (Yıldırım ve şebekeden gelen çok yüksek voltajlar için)

3- Prize gelen voltajı uzatmalı priz voltajı olduğu gibi iletir, evet bu doğrudur. Ancak kablo (metraj) aşırı olmamak (40- 50 mt. uzatma gibi) şartıyladır, aşırı metrajla uzatmalar olduğunda 220 ve 250 voltta voltaj düşüşleri ciddi değerlerde (istenmeyen yüzdelerde) olabilir.

4- Voltajda 210- 265 VAC arasındaki küçük dalgalanmalarda laptop ve masaüstünüz bundan pek etkilenmez. Ancak daha yüksek ve anlık olan dalgalanmalarda ise masaüstü PC'nin PSU'su veya laptop adaptörü buna uyum sağlamada bir güçlük çektiğinde (bu kendisini zaten belli edecektir, PC'lerin anlık olarak aniden kapanması gibi) voltaj regülatörlerini, bu kesilmeyle yüksek dalgalanmalar birlikteyse line-interaktif UPS'leri (Lite UPS türünü) şebeke elektriğinden önce kullanmak zorundayız. Kolay gelsin. Saygılarımla.

Geri
Yukarı