Uzatma kablosundan ateş çıktı

NikolaTesla1856

Hectopat
Herkese iyi günler diliyorum.
Resimde de görüldüğü üzere odamdaki ana prize Üçlü priz takılıydı, ona da uzatmalı üçlü takılıydı. Uzatmaya da masaüstü pc bağlıydı ama açık değildi. Baktım ki uzatmanın kablosu birbirine dolanmış. Pc'yi prizden çektim ve uzatmanın kablosunu elime alıp düzeltmeye başladım. Bir anda elimdeki uzatma kablosuna ait priz bölmelerinin altından ateş çıktı, bildiğin patladı, ses geldi. Direkt yere attım. Evin şalteri de atmıştı.
Şimdi sorularım şöyle,
1- Bu olayı üçlü mü yaptı?
2- Uzatma mı yaptı?
3- Eğer uzatma kablosunda bir problem olduysa uzatmasız olan üçlü de bozulmuş mudur çünkü uzatmalı üçlü ona bağlıydı.
4- Gerçekleşen bu problem odamdaki ana prize yansır mı? Uzatma kablosunu bir daha kullanmadan bilgisayarım vs. için ana prizi kullanabilir miyim? Şu anda ana prizi kullanmaya hiç cesaret edemiyorum ya bilgisayarı bozarsa diye.
5-Uzatmasız üçlü bozuk değilse onu kullanabilir miyim?

Patlayan uzatmaydı. Onu bir daha kullanmam zaten.

Verilecek tüm cevaplar için çok teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Dosya Ekleri

• 20201110_125232.jpg
    20201110_125232.jpg
    114,7 KB · Görüntüleme: 194
  • 20201110_125213.jpg
    20201110_125213.jpg
    79,3 KB · Görüntüleme: 115
Benim de basima benzer bir olay gelmisti. Tekli priz 6'li prize bagliydi, sarj kablosunu takarken yanmisti ve salterler atmisti. Sorun yuksek ihtimalle uzatma kablosundadir. Kablonun yanan kismini kopartip obur kisimla tekrardan birlestirip kullanabilirsiniz fakat o kismi kesmeden tekrar kullanmayin. Prizlere bir sey olmamistir.

Ana prizi bozacağını sanmıyorum. Diğer sorulara ise deneyerek cevap vermek daha iyi olur gibi, en kötü gene şalter atar. Kontrol kalemi falan var ise kontrol edin.
Teşekkür ederim. Kontrol kalemi nasıl kullanılır bilmiyorum. Telefonu uzatmasız üçlüye takarak, uzatmasız üçlünün çalışıp çalışmadığını kontrol edeyim diyorum da telefona da yazık olur diy korkuyorum. En iyisi yeni kablo ve üçlü almak. Ana prize bence de bir şey olmamıştır.

Yani, riski almak istemiyorsanız 15-20 liraya kıyıp almanız çok daha iyi olacaktır.

Ayrıca telefona bir şey olacağını sanmıyorum, en kötü üçlü bozulur.

Kontrol kalemi ile bildiğim kadarıyla prize direkt sokup kontrol edebilirsiniz.

Benim de basima benzer bir olay gelmisti. Tekli priz 6'li prize bagliydi, sarj kablosunu takarken yanmisti ve salterler atmisti. Sorun yuksek ihtimalle uzatma kablosundadir. Kablonun yanan kismini kopartip obur kisimla tekrardan birlestirip kullanabilirsiniz fakat o kismi kesmeden tekrar kullanmayin. Prizlere bir sey olmamistir.
Kabloyu direkt çöpe atarım. Öyle korktum. Diğer uzatmasız üçlüye ve ana prize bir şey olmadıysa bile bana yeter. Yeni uzatma kablosu ve üçlü priz alırım. Yeter ki ana prize bir şey olmamış olsun. Allah'tan pc'yi prizden çekip o işlemi yaptım. Giderdi yoksa pc.

Bunların ömürleri 6-24 ay sürüyor.Bence yenisini al yeni aldıysan ürün hatası filandır da çokta takma çıksan en fazla 30 TL değmez.

Allah'tan pcyi prizden çekip o işlemi yaptım, giderdi yoksa pc.
Ana prize bir sey olmamistir, uzatmalarin bagli oldugu prizde ikili priz cogaltici, bilgisayar masasinin altinda ikili prize bagli olan 6'li priz var, tekli uzatmayi takinca sadece tekli uzatmanin kablosu yanmisti, bilgisayar filan acikti hepsi fakat bir sey olmadi.

Bunların ömürleri 6-24 ay sürüyor. Bence yenisini al yeni aldıysan ürün hatası falandır da çok da takma çıksan en fazla 30 TL değmez.

Ya Migros, ya elektrikçilerden veya Teknosa'dan alacağım yeni üçlüyü ve uzatmayı. İnşallah alacağım ürün sorunlu çıkmaz.
Güç korumalı uzatma vs. gibi tavsiyeleriniz olur mu?
Ana prize bir sey olmamistir, uzatmalarin bagli oldugu prizde ikili priz cogaltici, bilgisayar masasinin altinda ikili prize bagli olan 6'li priz var, tekli uzatmayi takinca sadece tekli uzatmanin kablosu yanmisti, bilgisayar filan acikti hepsi fakat bir sey olmadi.
Benim pc direkt patlayan uzatmaya bağlıydı. Pc'yi prizden çektim, öyle düzelteyim dedim. O arada oldu zaten. Ana priz sağlamsa yeni kablo satın alırım ve sorun çözülür inşallah.
Yani, riski almak istemiyorsanız 15-20 liraya kıyıp almanız çok daha iyi olacaktır.

Ayrıca telefona bir şey olacağını sanmıyorum, en kötü üçlü bozulur.

Kontrol kalemi ile bildiğim kadarıyla prize direkt sokup kontrol edebilirsiniz.
En iyisi yenisini satın almak. Ana priz sağlamsa tabii.

Mümkünse eline bir mıknatıs al kabloya tut çekiyor mu diye kontrol et. Eğer mıknatıs çekmezse büyük ihtimalle bakırdır, kalitelidir o kablo. Eğer mıknatıs çekerse o zaman nikel alaşım vs. vardır uzun vadede ısınma sorunları yaratabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı