Alicamli

Hectopat
Yer
Aydın Nazilli
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar kafam şu an çok karışık. Nereden başlasam bilmiyorum. Daha düne kadar Bilgisayar/Yazılım Mühendisliği istiyordum. Sonra aklım bir anda Mekatroniğe kaydı. Sonrasında ise Uçak/Uzay Mühendisliği. Şuan ise Pilotaj istiyorum. Sizce ne yapmalıyım? Pilotaj benim için en uygun Girne Üniversitesi var tam burslu olarak. Puanı da 405, yani 25 bin ile alıyor. Tam burslu ve en düşük puana sahip orası olduğu için seçtim. Zorlasam o puan çıkar yani. Şimdi sorularıma gelecek olursak:
1.) Kendimi yıllarca yüksek maaş ile heveslendirdim. Hangi dalı okursam maaşım 8-10 binin üstünde olur?
2.) Eğer pilotaj tutturamaz isem Uzay Mühendisliği mi, Yazılım Mühendisliği mi?
3.) Girne üniversitesinde tam burslu pilotaj kazansak bile ek ücret alındığını duydum bu doğru mu?
4.) Bu yazdığım dallardan herhangi birinde okuyan, mezun olan, çalışan varsa yorum atarsa bana en büyük iyiliği yapmış olur. Hangisi okunmalı? Maaşlar nasıl? İş olanağı ne? Yurtdışına açık mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
1- Saydığın bölümlerden hangisi olursa olsun, en iyi şekilde okuyup en iyi şekilde mezun olduğun takdirde 8-10 bin maaş alırsın. Ama ne olursa olsun, mezun olur olmaz, "hadi beni işe alın, 8-10 bin de maaş verin" diye bekleme. Burası Türkiye, ülkenin gerçeklerini görmen lazım. Dediğin maaşa ulaşmak için, yaptığın işte baya bir tecrübeli olman ve kendini kabul ettirmen lazım.
2- Bu sana kalmış. Sen hangisini okumak istiyorsun, hangisini daha iyi yapabileceğini, daha başarılı olabileceğini düşünüyosun? Seçimindeki etken sadece maaş olmasın.
3- Bilmiyorum ancak pilotaj olduğu için alabilirler tabi. Pilot olmak masraflı iştir.
4- Dediğim gibi, alacağın maaştaki en büyük etken bölümün, okulun adı değil, sensin...

Uzay mühendisliği türkiyede çok prestijli bir şey değil (ben hiç duymadım öyle bir şey mi varmış) yazılım mühendisliği senin için daha iyi olucaktır bence. Ama gönlün ne isterse onu seç :)

Hangisini daha çok seviyorsanız onu seçin. Ben de pilotaj düşünüyorum o yüzden pilotaj hakkında konuşacağım. Dikkat etmeniz gereken bir yer var, pilotluk hiç kolay bir meslek değildir, detaya girmeyeceğim internette biraz araştırırsanız görürsünüz. Yani sevmeden yapabileceğiniz bir meslek kesinlikle değil o yüzden iki defa düşünün. Pilotaj eğitim ücretleri ise günümüzde ortalama 300.000 tl civarındadır, tabi siz burslu giderseniz bir ücret vermezsiniz, verecek olsanız bile fazlasıyla o parayı çıkaracaksınız.
Gelelim maaş sorunuza. Diğer meslekler hakkında bir bilgim yok o yüzden pilot maaşları hakkında ufak bir bilgi vereceğim. THY/Pegasus' da işe yeni başlayan bir pilot/fo (halk dilinde yardımcı pilot) ek uçuş ücretleri hariç, aylık 15.000 TL maaş alıyor. Hatta THY' nin dökümanında 6.000 euro yazıyor, bu da güncel kur ile 22 bin tl yapar. Yaklaşık 6 sene sonra kaptan olduğunuzda ise 25.000 TL maaş alırsınız. THY dökümanlarında ise 9.000 euro deniyor, yani güncel kur ile 33.000 TL ediyor. Tabii ki bunlar ortalama rakamlar 40-45 hatta 100 bin tl aylık geliri olan pilotlar da gördüm... Fakat tekrar belirteyim ne para ne de prestijli/havalı bir iş olduğu için yapılacak meslek değil, severek yapmanız gereken bir meslek.
İş ise rahat bulursun, pilot açığı çok olacak önümüzdeki dönemlerde. Yurt dışına açık bir meslek aldığın lisans her yerde geçerli, iş verdikleri sürece istediğin havayolunda çalışabilirsin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı