Çözüldü Uzayda Yön Var mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Uzaydaki birini rastgele döndürseler. ben şu an ters duruyorum veya düz duruyorum gibi kavramları anlayabilir mi uzayın altı üstü var mı yani?

Çözüm
Uzayda yön veya durum diye bir şey yoktur. Yani uzayda referans alabileceğin bir nokta bulunmadığı için pusula gibi yönler bulunmaz. Çünkü pusula yönleri dünyada bulunan manyetik alanlara göre oluşturuluyor. Uzayda şu an öyle bir alan yok. Ayrıca uzaydayken ters, düz veya ayakta veya başaşağı diye bir durum da yoktur.

Yani gözünü kapatsalar seni çevirip bir anda durdurup gözünü açsalar sen yine kendine göre düzsündür:) Bir tane uzay filminde adam istemsizce uzay kapsülünde dönüyordu ve etrafındakilere gülerek "ters döndüm ama ne yazık ki bunu kanıtlayamam" diyordu:)
Yon olmasi icin referans olmasi gerek. Ornegin dunyada "kuzey" yonunun herkesce kabul edilen bir seye tekabul etmesi icin.

Uzayda sabit duran bir sey yok. Merkez yok. Tum uzayi kapsayan bir manyetik alan da yok. O yuzden duz dersen "neye gore" derler : )

Uzay araclari genelde kendi hareket vektorlerine gore referans belirlerler. Ornegin fren yapmak demek hareket vektorune ters yonde roketleri calistirmak demektir. ( Retrograde burn denir buna da )

Öncelikle bir yön belirtmek için bir referans noktasına da ihtiyacımız vardır. Yönleri ve mesafeleri de bu referans noktasına göre belirleriz. Evrende(uzayda) “bildiğimiz kadarıyla” bir merkez yoktur. BigBang evrenin her noktasında aynı anda meydana gelmiştir. Bu yüzden uzayda bir yer gösterirken referans olarak gökcisimlerini kullanırız. Örneğin; Dünya’dan 100 milyon km uzaklıktaki X gezegeni. Başka bir şekilde anlatmak gerekirse; bir topun altını ya da üstünü belirtmek için referans olarak Dünya’mızı kullanırız. Evren de her yöne aynı şekilde genişlediği için mantıken top gibi yuvarlak bir formda diye düşünebiliriz. Sorunuza gelecek olursak; evrenin ya da uzayın içindeki bir nokta için evrene dahil olmayan(evrenin dışındaki) bir nesneyi referans almak gerekir. Böyle bir nesnenin varlığını bilmediğimizden ve bilmemiz mümkün olmadığından evren bizim için yönsüzdür.

Uzayda yön veya durum diye bir şey yoktur. Yani uzayda referans alabileceğin bir nokta bulunmadığı için pusula gibi yönler bulunmaz. Çünkü pusula yönleri dünyada bulunan manyetik alanlara göre oluşturuluyor. Uzayda şu an öyle bir alan yok. Ayrıca uzaydayken ters, düz veya ayakta veya başaşağı diye bir durum da yoktur.

Yani gözünü kapatsalar seni çevirip bir anda durdurup gözünü açsalar sen yine kendine göre düzsündür:) Bir tane uzay filminde adam istemsizce uzay kapsülünde dönüyordu ve etrafındakilere gülerek "ters döndüm ama ne yazık ki bunu kanıtlayamam" diyordu:)

Çözüm
Voyager ile gönderilen altın diskte dünyanın uzaydaki yönünü gösteren referanslardan söz ediliyor. Pulsarlar uzayın deniz fenerleri gibi şaşmayan bir zamanlama ile sinyal gönderiyormuş. Dünya yönü de bunlardan referans alınarak gösterilmiş.

Geri
Yukarı