Uzun süre kapalı olan bilgisayarda PSU sıcak

Talisca1903

Hectopat
Yaklaşık 3-4 sene önce bilgisayarıma harici olarak bir grafik kartı taktırdım ve kasamın gerekli macun ve temizlik bakımlarını yapmama rağmen aşırı derecede ısınma yaptığını fark ettim (grafik kartını taktıktan sonra aşırı ısınmaya başladı). Bugün artık canıma tak etti, 10 saattir çalışmayan kasamı açtım, bütün donanımlar buz gibi olmasına rağmen PSU'da hala bir sıcaklık vardı. Tıpkı uzun yoldan gelmiş araba kaputu gibi :) Bu sorunun nedeni de çözümü kadar önemli, çünkü öğrenmeye aç bir insanım. Cevaplarınızı bekliyorum :)
+

Son düzenleme:
Normal bir PC'de en fazla güç tüketen donanım, ekran kartıdır. Dolayısyla, ekran kartı yük altındayken PSU'nun birazcık ısınması doğaldır. Tabi burada kasanın içindeki hava akışının önemi çok büyüktür. Bu arada PC kapalıyken bile (tabi PSU üzerindeki anahtardan kapatılmamışsa) anakart, mouse gibi donanımlara güç vermeye devam eder ama bu verilen güç, sizin bahsettiğiniz gibi bir ısınmaya sebep olabilecek kadar fazla değildir. Fakat 10 saat süreyle kapalı olan bir PC'de, PSU'nun hâla daha sıcak olması olumsuz bir durumdur ki, buda PSU'nun, yolun sonuna gelmiş olmasının bir işareti olabilir. Yani demek istediğim PSU'nuzda bir sorun olabilir. Farklı bir PSU ile denemede yapabilirsiniz isterseniz.

Normal bir PC'de en fazla güç tüketen donanım, ekran kartıdır. Dolayısyla, ekran kartı yük altındayken PSU'nun birazcık ısınması doğaldır. Tabi burada kasanın içindeki hava akışının önemi çok büyüktür. Bu arada PC kapalıyken bile (tabi PSU üzerindeki anahtardan kapatılmamışsa) anakart, mouse gibi donanımlara güç vermeye devam eder ama bu verilen güç, sizin bahsettiğiniz gibi bir ısınmaya sebep olabilecek kadar fazla değildir. Fakat 10 saat süreyle kapalı olan bir PC'de, PSU'nun hâla daha sıcak olması olumsuz bir durumdur ki, buda PSU'nun, yolun sonuna gelmiş olmasının bir işareti olabilir. Yani demek istediğim PSU'nuzda bir sorun olabilir. Farklı bir PSU ile denemede yapabilirsiniz isterseniz.
Kasamın kapağını bugün açtım 15 dakika youtubeden video izledikten sonra ekran kartının arkasınında lehim taraflı olan yerlerinin ısındığını farkettim sorun ya ekran kartında ya da psu da acaba psu o ekran kartına güç olarak yetersiz kalıyor olabilir mi psumun üzerinde hiçbir şey yazmıyor kaç watt ile çalıştığını bilmiyorum :S

Geri
Yukarı