V-Sync açılmalı mı?

TheBlein

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
İş Sağlığı ve Güvenliği
Arkadaşlar merhaba 165 Hz 2K monitöre sahibim. Ekran kartım 7900 XTX. Özellikle yüksek gereksinimli oyunlarda 200 FPS aldığım Crysis 2 Remastered oyununda Full Ultra ayarlarda oynuyordum. Ekran kartımın %100 çalıştığını gördüm. Daha sonra V-Sync açtığımda 165 Hz sabitleyince ekran kartımın %90-80 arasında çalıştığını gözlemledim. En son ise monitörü 144 Hz yaptım ve sonuç olarak V-Sync açınca 144 sabit FPS de ekran kartımın %70 çalıştığını ve çok ısınmadığını (kasanın camına dokunarak) anladım. Ben V-Sync bu kadar önemli olduğunu yeni öğrendim. Sizce V-Sync olmadan oynamanın ekran kartı ömrü olarak zararı var mıdır? Bu arada galiba V-Sync açtığım için klavyede bazı tuşlar (çömelme silah değiştirme) tepki vermiyordu.

Arkadaşlar merhaba 165 Hz 2K monitöre sahibim. Ekran kartım 7900 XTX. Özellikle yüksek gereksinimli oyunlarda 200 FPS aldığım Crysis 2 Remastered oyununda Full Ultra ayarlarda oynuyordum. Ekran kartımın %100 çalıştığını gördüm. Daha sonra V-Sync açtığımda 165 Hz sabitleyince ekran kartımın %90-80 arasında çalıştığını gözlemledim. En son ise monitörü 144 Hz yaptım ve sonuç olarak V-Sync açınca 144 sabit FPS de ekran kartımın %70 çalıştığını ve çok ısınmadığını (kasanın camına dokunarak) anladım. Ben V-Sync bu kadar önemli olduğunu yeni öğrendim. Sizce V-Sync olmadan oynamanın ekran kartı ömrü olarak zararı var mıdır? Bu arada galiba V-Sync açtığım için klavyede bazı tuşlar (çömelme silah değiştirme) tepki vermiyordu.

Kapatmak her zaman daha iyi oluyor genelde, mouse gecikmesi FPS düşüklüğü falan yaratıyor açınca.

Hocam ekran kartınız monitörünüzü destekliyorsa bir sorun olmaz. Ben V-Sync her oyunda açık kullanıyorum çünkü yırtılmalar fazla olabiliyor.

Ömür kısılması olacağını sanmıyorum. V-Sync yazılımsal bir senkronizasyon. Güçlü bir ekran kartınız var. Monitörde FreeSync varsa bunu da deneyebilirsiniz. FreeSync ise donanımsal bir senkronizasyon.

Bu ısınma sorunları genelde her oyunda olmaz zaten ayrıca V-Sync'ye ihtiyaç duymuyorum hiç sebep G-SYNC veya FreeSync monitör varsa bunlardan birini açmak daha mantıklı ve doğru duruma göre kombinasyon yapılabilir.

V-Sync'in faydası ekranda oluşan fazla FPS'i engelleyerek yırtılmaları önlemek zaten. Yani isteğe bağlı ama açıldığında yırtılmalar azalır bir de fazla enerji tüketimin ve oluşan ısı da azalır haliyle.

V-Sync tepkimelerde gecikmeye neden olduğu için rekabetçi oyunlarda tercih edilmiyor. Ancak Single Player oyunlarda kesinlikle kullanabileceğiniz bir özellik, hem görüntü kalitenizi artırır hem de gereksiz kare çizimini azaltarak enerji tüketiminizi, bilgisayarınızın ısınmasını azaltacaktır. V-Sync ile klavyede bazı tuşların çalışmaması tamamen tesadüf veya bir sorun olmalı. V-Sync böyle bir şeye sebep olmaz, yaptığı tek şey eğer enkarnın Refresh rate ile çizilen kare sayısını eşitlemektir. Yüksek FPS alıyorsanız bunu ekranın Refresh rate ine düşürürsünüz, ama zaten düşük FPS alıyorsanız bunu ekran kartının Refresh rateine çıkaramazsınız.

Rekabetçi oyunların dışında v-sync açılabilir. Ama bu sefer de 144 den aşağı düşüşlerde fps droplar yaşanıyor yani öyle bir his veriyor bana. Ama V-sync açmazsan bazı sahnelerde fps kaybı olduğu zaman drop gibi hissettirmiyor. Ama bence aç örneğin Farming Simulator 22 oynarken 60 fps ile 200 fps arasında pek bir fark yok bana göre.

Ömür kısılması olacağını sanmıyorum. V-Sync yazılımsal bir senkronizasyon. Güçlü bir ekran kartınız var. Monitörde FreeSync varsa bunu da deneyebilirsiniz. FreeSync ise donanımsal bir senkronizasyon.

Hocam kullandığım ekranda FreeSync var mı?

ASUS VG27AQ TUF 27"​

Herhangi bir ekran kartının ömrünü tüketmeye hiçbir insansın ömrü yetmez zaten.

İster V-Sync kapa 400 FPS oyna ister açıp 165 oyna. Tek değişsen kasadan çıkan ses olacaktır.

Aynen hocam V-Sync açınca kart kullanımı neredeyse %20-25 düşüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı