VA Panel vs TN Panel

x_amd_user

Hectopat
Bir süredir monitör almak için araştıyorum, hatta burada da konu açmıştım Philips ile ilgili. (Kimse yardımcı olmasa da).

Bugün Philips'in 278E8QJAB modelini görmeye bilgisayarcıya gittim. Sıra sıra bir çok monitörü yanyana açmışlar, aynı görüntü oynamakta.
Philips'i beğendim, ışık sızdırma, ölü piksel vs. herhangi bir kusuru yoktu.
Yanındaki monitörü daha çok beğendim.
Diğer yanındakine ise bayıldım diyebilirim.
Monitörlerin markalarına bakınca da şaşırdım; biri Samsung LC27FG73FQMXUF modeliydi, diğeri ise Benq XL2430.

İçlerinde tartışmasız en güzel görüntü sağlayan Benq modeli oldu. Eve gelince monitörü araştırdım, diğerlerinin aksine TN panelli olduğunu görünce kafam çok karıştı. Tüm monitör araştırmalarım boşa gitti bir anda.

Philips'in ekranı güzel ama Benq'in yanında açıkça üstünde tül varmış gibi soluk kaldı. Hadi bu modelinin kalibresi belli, fiyatıyla da kendini belli ediyor, çok iddialı bir ürün değil. Ama Samsung'un bu harika monitöründen bile canlı ve daha göz kamaştırıcı görüntüyü nasıl sunuyor bu TN panel? Bakınız, ekran hızını falan geçtim (ikisi de 1 ms, 144 Hz, FHD, tek fark biri 24 diğeri 27 inç), BenQ modelin açıkça üstün olduğu taraf canlı renkler ve kesinlikle göz alıcı görüntülerdi.

Tam 20 dakika üçünün karşısında aynı oyunun görüntülerini izledim. VA Panellerin TN panel karşısındaki en büyük silahı olan canlı renkler ve kusursuz görüntüye ne oldu? Gereğinden fazla mı TN panel düşmanıyız, TN panellerin geldiği noktayı görmemeye mi çalışıyoruz, VA panelleri fazla mı abartıyoruz?
Çok kafam karıştı, yorumlarınızı ve yardımlarınız bekliyorum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazı monitör kullanan arkadaşların yorumlarına rastlıyordum. Şu kablo ile görüntüm net değil, falan kabloyu taktım düzeldi. (HDMI,DP vs..) Acaba siz bu monitörlere bakarken tüm şartlar eşit miydi?
Ben sadece yorumlardan okuduklarımdan yola çıkıyorum. Net bir bilgi değildir.

Özellikle dikkat ettim bağlantılarına, hepsi HDMI giriş almışlardı. Hatta görevli arkadaştan rica ettim, monitörtleri birbirine değecek şekilde yanyana getirip izledim.
Ben de VA panellerin daha iyi olduğunu biliyorum, bir sürü yazı ve inceleme var bununla ilgili. Fakat günün sonunda hepsi yanyana gelince görmek çok daha etkili bir fikir veriyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı