VAC nedir ? Nasıl çalışır ?

Burak.D

Kilopat
Daha fazla  
Son birkaç günde VACla ilgili sorular dönüyor. VAC ban nedir onu anlatacağım bu konuda.

VAC nedir ?
VAC yani Valve Anti Cheat bir hile koruma sistemidir. Hilecilerin yakalanmasını sağlar.

VAC nasıl çalışır ?
Örnek olarak CS:GO oyununu ele alalım. Siz oyunu açtıktan sonra bu sistem sizin oyun dosyalarınızı tarayıp, bir anormallik, değişiklik var mı, dosyalara etki eden bir program var mı bunu arar.
Eğer dosyalarda bir değişiklik veya dosyalara etki eden program bulursa, VAC banı yiyoruz.

VAC ban süreli mi ? Kaldırılır mı ?
VAC ban süresizdir. Bir yanlışlık söz konusu olmadığı sürece VAC ban kaldırılması imkansızdır.
Eğer bu VAC ban sistemin hatasından kaynaklıysa -ki arada ve az sayıda olur bu olay- o zaman bu yanlışlık anlaşıldığında banınız kalkar.

Hile açmadım VAC ban yedim ne olacak ?
Hile açmadan, dosyalara müdahale etmeden (oyun içi skin değiştiriciler, hileler, dosya değiştirme) VAC ban yemezsiniz. Yapacak bir şeyiniz yoktur.

Aklıma gelen sorulara yanıt verdim. Eksik kaldıysa yorumlarda tamamlayabilir, soru sorabilirsiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Genel olarak tanımlar doğru olmuş. Haksız yere VAC ban yemek imkansızdır. Haksız yere de yiyen görmedim. Olsa bile VAC ban kalkmıyor diye biliyorum. Valve'nin uğraşacağını sanmıyorum.
Selamlar hocam. Sanırım Valve VAC'ı kaldırmıyordu fakat iş uzarsa mesela adam haksız yemişse bu ban kalkıyordu internette dolanırken bir adam yapmış ondan dedim.

İnsanoğlunun ürettiği hiçbir şey kusursuz değil malesef. O yüzden haksız yere VAC ban yemeniz de mümkün, hatta yaşanmış örnekleri de bolca var. Reddit'te ve steam community forumlarında ufak bir araştırma yaparsanız, zamanında atılan ban dalgalarında binlerce hesabın durduk yere VAC yediğini görebilirsiniz. VAC koruması aslında sadece CS:GO için değil onlarca oyun için mevcut fakat, en büyük hedef kitlesi CS:GO olduğu için, bu oyun üzerinden örnek vereceğim; Zaten VAC kusursuz bir anti-cheat yazılımı olsaydı, Overwatch sistemine ihtiyaç duyulmazdı. Hoş, o VAC'a nazaran çok daha subjektif bir yöntem fakat yine de bu sonucu değiştirmiyor :)

Dolayısıyla evet VAC koruması kimi zaman yetersiz kalmakta, ayrıca durduk yere VAC yemeniz de olası.

VAC banların kaldırılması ile alakalı olarak, bildiğim kadarıyla, eğer VAC yediğiniz session'a ait dışarıdan çekim videonuz bulunuyorsa, bunu Steam support'a yolladığınızda eğer görünürde geçerli bir sebep bulunmuyorsa banınız açılabiliyor.

Bununla birlikte yine az önce belirttiğim üzere hatalı ban dalgalarında vs. VAC kalkıyor.

Yine son olarak profesyonel liglerde mücadele eden bazı e-sporcuların yemiş oldukları banlar insiyatife bağlı olarak sonradan kaldırılabiliyor.

Son birkaç günde VACla ilgili sorular dönüyor. VAC ban nedir onu anlatacağım bu konuda.

VAC nedir ?
VAC yani Valve Anti Cheat bir hile koruma sistemidir. Hilecilerin yakalanmasını sağlar.

VAC nasıl çalışır ?
Örnek olarak CS:GO oyununu ele alalım. Siz oyunu açtıktan sonra bu sistem sizin oyun dosyalarınızı tarayıp, bir anormallik, değişiklik var mı, dosyalara etki eden bir program var mı bunu arar.
Eğer dosyalarda bir değişiklik veya dosyalara etki eden program bulursa, VAC banı yiyoruz.

VAC ban süreli mi ? Kaldırılır mı ?
VAC ban süresizdir. Bir yanlışlık söz konusu olmadığı sürece VAC ban kaldırılması imkansızdır.
Eğer bu VAC ban sistemin hatasından kaynaklıysa -ki arada ve az sayıda olur bu olay- o zaman bu yanlışlık anlaşıldığında banınız kalkar.

Hile açmadım VAC ban yedim ne olacak ?
Hile açmadan, dosyalara müdahale etmeden (oyun içi skin değiştiriciler, hileler, dosya değiştirme) VAC ban yemezsiniz. Yapacak bir şeyiniz yoktur.

Aklıma gelen sorulara yanıt verdim. Eksik kaldıysa yorumlarda tamamlayabilir, soru sorabilirsiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Peki benim Counter Strike Global Offensive oyunum kasılyor arada bir drop giriyor. Ben fps arttırın cfg dosyası kullansam VAC BAN yermiyim?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı