Vakumlu soğutucu almak mantıklı mı?

Swaglikeohio

Hectopat
RAM
8GB 2667 MHZ
Ekran kartı
MX110 (+900 mem +135 core oc) 75C~
Anakart
ASUS_X509JB (laptop)
İşlemci
I5 1035G1 90C~
Arkadaşlar selam. 50-100 lira bandında olan vakum soğutucular buldum. İşlemcim aşırı fazla ısınıyor. (yük altında 90-100 dereceleri vuruyor.) Bunu önlemek için vakumlu soğutucu almayı düşünüyorum. Sizce mantıklı mı?

Kullandığım laptop ASUS X509JB. CPU fan için hava çekme bölümü aşırı küçük. Laptopta yeterli delik yok. Hava çekemiyor ve işlemcim havayı çok dar bir yerden üflüyor. (klavye tuşlarının arasındaki tırnak bile girmeyen boşluktan üflemeye çalışıyor havayı.) Bunu çözmek için bilgisayarın içinde biriken sıcak havayı çekmesi için vakum soğutucu almayı düşünüyorum.

Tavsiyelere açığım. Teşekkür ederim şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır. Bu tarz vakumlu cihazlar fanın motorunu bozuyor alırsanız her hafta bir laptop fanı değiştirirsiniz.

•Peki neden bozuyor?

Vakumlu üfleyiciler fanların desteklediğinden daha çok döndürdüğü için örnek vereyim 5500RPM de çalışan bir fanı 6500RPM'e fiziksel bir şekilde çıkardığı için fanı zorluyor ve bozuyor.

Hayır. Bu tarz vakumlu cihazlar fanın motorunu bozuyor alırsanız her hafta bir laptop fanı değiştirirsiniz.

•Peki neden bozuyor?

Vakumlu üfleyiciler fanların desteklediğinden daha çok döndürdüğü için örnek vereyim 5500RPM de çalışan bir fanı 6500RPM'e fiziksel bir şekilde çıkardığı için fanı zorluyor ve bozuyor.
Yorumlarına baktım ve sipariş verdim. Ben yine de kullanacağım. Bu fanın olayı içerideki sıcak havayı çekmesi değil mi?

Evet çekiyor ama bu çekiş gücü fanın dönme hızından yüksek olursa statik elektrik üretebilir ve fanı hatta anakartı yakabilir.
Hocam fanlarım zaten hiçbir zaman %100 çalışmıyor. Fan testi yaptığım zaman fanlarım uçak gibi çalışırken yük altında çook sessiz çalışıyor. O yüzden ürünün çektiği hava fanları hızlandırırsa atıyorum fan %110 hızda çalışacağını düşünmüyorum.

Geri
Yukarı