Çözüldü Valorant 1.09 güncellemesi WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

pulse0827

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Valorant oyununda son güncellemeden sonra 2 gündür mavi ekran hatasıyla karşı karşıya kalıyorum. Başka oyunlardan mavi ekran almayınca hatanın Riot'un 1.09 güncellemesi ile meydana geldiğini düşündüm. Mavi ekranda WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR şeklinde uyarı verdi. Hatta PC her oyuna girdiğimde hep aynı zaman diliminde hataya geçiyor. Yaklaşık 12-15 dk civarında. Yani hemen de gerçekleşmiyor bu sorun.

Konu ile alakalı yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa sevinirim. Denemediğim yöntem kalmadı :(

Çözüm
Neden böyle bir şey yaptınız? İşletim sistemi sürümünü düşürmeye gerek yok. Uygun sürücüler kurulu olması yeterli. Ayrıca @pulse0827 benim yazdıklarımı uyguladıktan sonra sorun çözüldü mü çözülmedi mi? Çözülmediyse yeni minidump dosyalarını atarsınız.

Hocam söylediklerinizi BIOS dışında harfiyen yaptım ancak yine hata verdi.

Bence de işletim sistemini düşürmeye gerek yok. Çünkü galiba ben çözdüm olayı 1 saattir neredeyse oyun açık oynadım ve mavi ekran almadım :D. Buradan Riot Games ekibine çoooookkk teşekkür ediyorum. Helal olsun vallahi :)

Şimdi bilet attığım kişi benden birkaç kişisel dosya istedi ve yapmamı istediği birkaç şey vardı ama bunların arasında en çok dikkatimi çeken "sentinel Security solution antivirüs yazılımı" 'nı kaldırmamı istemesiydi. Muhtemelen bu yazılım 1.09 güncellemesiyle çakıştı devre dışı bıraktım ve sorunum düzeldi diye düşünüyorum siz de deneyin :D.

Bu yazılım aslında zararlı değil ancak güvenlik setifikaları nedeniyle Vanguard dosyaları ile uyumsuz çalıştığını sanıyorum. Uninstall yapmayın çünkü bu bir şeyi değiştirmez. Windows Update bunu güncelleyecektir. Sadece şunu yapın:

1)Görev yöneticisinden sentinel LDK license Manager'ı bulup kapatın.

2)Windows + r tuşlarına basarak çalıştır'ı açın.

3)Gelen ekranda MSConfig yazıp enter'layın.

4)üstteki sekmelerden Hizmetler'e gelin.

5)Sentinel LDK license Manager'ı bulup tikini kaldırın. Uygula ve tamam dedikten sonra PC'yi yeniden başlatın.

Böylece bilgisayarı her açtığınızda otomatik olarak başlamayacaktır.

Arkadaşlar dönüş yapın mutlaka ona göre başlığı "çözüldü" olarak değiştireyim. İnşallah faydasını görürsünüz :)
ASUS TP'yi kaldırdım.

Chipset'i indirip kurdum sıkıntı yok.

BIOS'u güncelleyemedim bir türlü. Batarya arızalı galiba batarya olmadan da BIOS güncelleyemedim.

Sıcaklık değerleri de şu şekilde:

Dosya Ekleri

• Degerler.png
    Degerler.png
    23,5 KB · Görüntüleme: 68
Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim sıcaklık değeri vs. hiçbiri ile alakası yok arkadaşım. Windows 8.1 kullanıyordu önceden, geri dönüş yaptı, temiz bir format ile oyunu yükledik ve sorunsuz çalıştı, sabahladık bile. Bu arada DirectX ile alakalı olabilir diye düşündük. Windows 10'da DX12 yüklüydü, Windows 8.1 11 destekliyordu; 11'e dönünce düzeldi. Sana da 10 kullanıyorsan tavsiyem 8.1'e geç. Farklı hiçbir şey yapmadan çözüldü bizim sorun.

O zaman sıkıntı Valorant dosyaları grafikleri DX12 ile hata veriyor. Donanım kaldırmayınca da WHEA kütüphanesi alarma geçiyor. Bir deneyim hocam sonucu buradan yazarım. Eyvallah :)

Haber bekliyorum senden inşallah olur.

Neden böyle bir şey yaptınız? İşletim sistemi sürümünü düşürmeye gerek yok. Uygun sürücüler kurulu olması yeterli. Ayrıca @pulse0827 benim yazdıklarımı uyguladıktan sonra sorun çözüldü mü çözülmedi mi? Çözülmediyse yeni minidump dosyalarını atarsınız.

Bence de işletim sistemini düşürmeye gerek yok. Çünkü galiba ben çözdüm olayı 1 saattir neredeyse oyun açık oynadım ve mavi ekran almadım :D. Buradan Riot Games ekibine çoooookkk teşekkür ediyorum. Helal olsun vallahi :)

Şimdi bilet attığım kişi benden birkaç kişisel dosya istedi ve yapmamı istediği birkaç şey vardı ama bunların arasında en çok dikkatimi çeken "sentinel Security solution antivirüs yazılımı" 'nı kaldırmamı istemesiydi. Muhtemelen bu yazılım 1.09 güncellemesiyle çakıştı devre dışı bıraktım ve sorunum düzeldi diye düşünüyorum siz de deneyin :D.

Bu yazılım aslında zararlı değil ancak güvenlik setifikaları nedeniyle Vanguard dosyaları ile uyumsuz çalıştığını sanıyorum. Uninstall yapmayın çünkü bu bir şeyi değiştirmez. Windows Update bunu güncelleyecektir. Sadece şunu yapın:

5)Sentinel LDK license Manager'ı bulup tikini kaldırın. Uygula ve tamam dedikten sonra PC'yi yeniden başlatın.

Arkadaşlar dönüş yapın mutlaka ona göre başlığı "çözüldü" olarak değiştireyim. İnşallah faydasını görürsünüz :)

Çözüm

bende bahsettiğin sentinel LDK license Manager yoktu onun yerine direk windows güvenlik duvarındaki şu 3 başlığı kapadım düzeldi

Dosya Ekleri

• resim_2020-10-09_205340.png
    resim_2020-10-09_205340.png
    25,8 KB · Görüntüleme: 67
bende bahsettiğin sentinel LDK license Manager yoktu onun yerine direk windows güvenlik duvarındaki şu 3 başlığı kapadım düzeldi
Sevindim hocam senin adına. Yani genel olarak Windows defender ve ağ korumasıyla alakalı bir sıkıntı oluyor demek ki. Özlemişim bu arada rekabetçi girmeyi ya :D

durumu tesadüfen çözmüş olabilirim valorant açıldgında bu mavi ekran hatasını alıyordum minidump dosyası oluşmuyordu sürücü kaynaklı oldugunu farkettim ve biraz araştırdım. sorunun bios kaynaklı oldugunu öğrendim. eğer donanım bileşenlerinizde bi hata veya fiziksel bir sorun yok ise biosda yaptıgınız ayarları sıfırlamanızı öneririm. bios pilini çıkarıp bi kaç dakika bekledikten sonra geri takarak fabrika ayarlarına gelen bios ayarlarınızla oyunu açıp denemeniz olacaktır sorun çıkmaz ise bios güncellemesi yaparak bu sorundan kurtulabilirsiniz denedim oldu bi kaç el girdim ve mavi ekran almadan istediğim grafik ayarlarında oyunu oynayabiliyorum umarım faydalı olur

Geri
Yukarı