Çözüm Valorant %100 CPU kullanımı

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Takeschi

Hectopat
Arkadaşlar bu konu çözüm niteliğindedir. Benim gibi birçok arkadaş %100 CPU kullanımı yüzünden oyunda takılmalar yaşıyor ve adam vuramıyor. Bunun sebebi Vanguard çözümü de çok basit.

Öncelikle Valorant'a giriş yapın. Ardından Alt+Tab yapıp Görev Yöneticisi'ni açın. CPU üzerine tıklayıp vanguard>sağ tık>ayrıntılar>vgc sağ tık>benzeşmeyi ayarla>burada sadece CPU 0 seçili kalsın. Tamam deyip kapatın. Farklı varyasları deneyebilirsiniz benim sorunumu bu çözdü.
Aynı zamanda vgc sağ tık yaptıktan sonra öncelik Ayarla'dan düşüğe almak da sorunu çözebiliyor.
Oyun içi takılmalar için de vsnc açık oynamanızı tavsiye ederim.
Bu arada eklemeyi unutmuşum bu işlemi maalesef her oyuna girişte yapmak zorundasınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında dediğiniz şeyin çözümü sistemden sisteme göre değişir. Bu tarz sorunların çözümü OS'a bağlı değil de OS üzerinden donanıma komutlarla ya da direkt donanımsal eklemelerle ya da değişimlerle çözülür.

İşlemcin darboğaz yapıyor. %100 kullanmasının sebebi bu. Şimdi neden darboğaz yapıyor onu bulalım.

İşlemcinin çoklu çekirdek modunda çalıştırırsa FPS düşük verecektir. Tekli çekirdek önemli. Ama sizin çekirdeklerinin gerçekten açık mı? Eğer açıksa modeli ne bu işlemcinin ulen. Bir Valorant'ta mı yeniliyor?

İşlemcin darboğaz yapıyor. %100 kullanmasının sebebi bu. Şimdi neden darboğaz yapıyor onu bulalım.

İşlemcinin çoklu çekirdek modunda çalıştırırsa FPS düşük verecektir. Tekli çekirdek önemli. Ama sizin çekirdeklerinin gerçekten açık mı? Eğer açıksa modeli ne bu işlemcinin ulen. Bir Valorant'ta mı yeniliyor?

İşlemci i3-6100

Cyberpunk bile oynadım. R6 ve CS:GO oynuyorum sadece Valorant'ta bu sorun var ama şu an düzeldi.

Yaklaşık 15 gündür denemediğim yöntem kalmadı hem donanımsal hem Valorant tarafında. Valorant destekten tutun PC'yi servise vermeye kadar, format atmaktan Windows'un ayarlarını kurcalayıp bozmasına kadar uğraştım bir türlü düzeltemedim daha sonra Valorant'a hiç girmediğim bir hesapla giriş yaptım ve Valorant oyun içi ayarlarım sıfırlandığı için default ayarlarla bir el ölüm kalım maçı gireyim dedim bir de ne göreyim CPU fandan kesiciye girmiş motor sesi gelmiyor, sadede geleyim bütün oyun içi ayarları tek tek değiştirip denedim ve sadece ama sadece GÖRÜNTÜ/GENEL sekmesinde arka planda FPS'i kısıtla seçeneğini açık bıraktığımda Valorant CPU kullanımımın %5'lere düştüğünü gördüm ben de işe yaradı bir deneyin. (15 gündür piskolojimi bozacak seviyeye getirdiği için ve sonunda şans eseri çözdüğüm için mutluluktan bu kadar uzun yazdım okumaya üşenenler için özür dilerim )

2 aydır bu sorunu yaşıyorum i5 9. nesil gtx 1050 ti 4+4 ram vardı yetmiyordur dedim 8+8 yaptım ama değişen bir şey olmadı fps arttı ama fps drop bitmedi oyun bi anda efsane fps dropa giriyordu. format attım düzelmedi w11e geçtim düzelmedi(çok işe yarar mı bildiğimden değil anlamıyorum da sadece deneyecek arkadaslar için bunları söylüyorum) şimdi ilk yorumdaki arkadaşın dediğini yaptım .güncelleyeceğim.

2 aydır bu sorunu yaşıyorum i5 9. nesil gtx 1050 ti 4+4 ram vardı yetmiyordur dedim 8+8 yaptım ama değişen bir şey olmadı fps arttı ama fps drop bitmedi oyun bi anda efsane fps dropa giriyordu. format attım düzelmedi w11e geçtim düzelmedi(çok işe yarar mı bildiğimden değil anlamıyorum da sadece deneyecek arkadaslar için bunları söylüyorum) şimdi ilk yorumdaki arkadaşın dediğini yaptım .güncelleyeceğim.
Tekrar merhaba.
Arkadaşlar bu konu çözüm niteliğindedir. Benim gibi birçok arkadaş %100 CPU kullanımı yüzünden oyunda takılmalar yaşıyor ve adam vuramıyor. Bunun sebebi Vanguard çözümü de çok basit.

Öncelikle Valorant'a giriş yapın. Ardından Alt+Tab yapıp Görev Yöneticisi'ni açın. CPU üzerine tıklayıp vanguard>sağ tık>ayrıntılar>vgc sağ tık>benzeşmeyi ayarla>burada sadece CPU 0 seçili kalsın. Tamam deyip kapatın. Farklı varyasları deneyebilirsiniz benim sorunumu bu çözdü.
Aynı zamanda vgc sağ tık yaptıktan sonra öncelik Ayarla'dan düşüğe almak da sorunu çözebiliyor.
Oyun içi takılmalar için de vsnc açık oynamanızı tavsiye ederim.
Bu arada eklemeyi unutmuşum bu işlemi maalesef her oyuna girişte yapmak zorundasınız.
buradaki ilk öneri çözüm olmadı ikinci öneriyle beraber cpu kullanım oranı 90lara düştü.
ancak oyunu her kapatıp açmamda bunları tekrardan yapmak zorunda kaldım ve oyun esnasında sürekli (2 maçta 1) Val 1 hatası (bağlantı problemi) almaya başladım.

bunun dışında ayarları yükseğe çektim ve değişen bir şey olmadı.

sorun hesaptadır diyen arkadaşlar var başka hesaplarla girdiğimde de durum benzer.

Son düzenleme:
Yaklaşık 15 gündür denemediğim yöntem kalmadı hem donanımsal hem Valorant tarafında. Valorant destekten tutun PC'yi servise vermeye kadar, format atmaktan Windows'un ayarlarını kurcalayıp bozmasına kadar uğraştım bir türlü düzeltemedim daha sonra Valorant'a hiç girmediğim bir hesapla giriş yaptım ve Valorant oyun içi ayarlarım sıfırlandığı için default ayarlarla bir el ölüm kalım maçı gireyim dedim bir de ne göreyim CPU fandan kesiciye girmiş motor sesi gelmiyor, sadede geleyim bütün oyun içi ayarları tek tek değiştirip denedim ve sadece ama sadece GÖRÜNTÜ/GENEL sekmesinde arka planda FPS'i kısıtla seçeneğini açık bıraktığımda Valorant CPU kullanımımın %5'lere düştüğünü gördüm ben de işe yaradı bir deneyin. (15 gündür piskolojimi bozacak seviyeye getirdiği için ve sonunda şans eseri çözdüğüm için mutluluktan bu kadar uzun yazdım okumaya üşenenler için özür dilerim )

Teşekkürler sorunum çözüldü :)

güncelleme
aylardır süren yeri geldiğinde sinir krizi geçirten bazen masayı kırdıran fps drop olayını büyük ölçüde çözdüm. tam olarak geçmedi arada devam ediyor.
öncelikle yaptığım ama işe yaramayan şeyleri üstteki yanıtımda anlattım (vanguarda öncelik atamak) yani işe yarıyordur muhtemelen ama sürekli oyundan atıyordu bu da fps drop kadar sinir bozucu.
bilgisayarım dell g3 15 i5 9300h gtx 1050
termali kaliteli alıp yenilememe rağmen sorun devam ediyordu cpu sıcaklıkları masaüstünde bile yüksekti termali en iyisini alıp yeniledim tekrardan yine devam etti.
bios güncellemelleri intel güncellemeleri cart curt hepsi her gün günceldi.
çözüm:
sonuç olarak sıkıntının fanların yeterli çalışmamasından dolayı olduğunu düşünmeye başladım araştırdım power manager indirdim.
1681525086293.png

burada ilk başta optimize edildi olarak gözüküyordu ultra performansa aldım.
ve inanır mısınız aylardır kafayı yediğim sorun büyük ölçüde çözüldü
ama oyun esnasında ısılar 70-95 arası gidiyor 95 oldugu zamanlarda tekrar fps drop oluyor ama eskisine göre baya az.
tekrar fan temizliği yaptıracağım sorunun tamamen ortadan kalkacagını düşünüyorum.

Geri
Yukarı