Valorant CPU ve GPU değerleri normal mi?

• Konuyu başlatan dutyd
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 3B

dutyd

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Valorant oynarken CPU 48 derece, %40 - 47 falan kullanıyor. Ekran kartı 49 - 50 derece 26 kullanıyor. Bu degerler normal mi? İşlemci kullanımı biraz yüksek. Sanki sistem Ryzen 3 3100, GTX 1660 Super.
++

Son düzenleme:
R3 3100 için normal ben overclocklu kullanıyorum 60 sabit bir sorun olmaz ama içim rahat etmez diyor isen otomatik hız aşırtmayı kapat BIOS'dan manuel 1 volt 3.9 GHZ'e sabitle daha düşük sıcaklık değerlerine sahip olursun.

R3 3100 için normal ben overclocklu kullanıyorum 60 sabit bir sorun olmaz ama içim rahat etmez diyor isen otomatik hız aşırtmayı kapat BIOS'dan manuel 1 Volt 3.9 GHz'e sabitle daha düşük sıcaklık değerlerine sahip olursun.

Şu an kapalı sabit 3.57 GHz açınca 3.85 oluyor.
R3 3100 için normal ben overclocklu kullanıyorum 60 sabit bir sorun olmaz ama içim rahat etmez diyor isen otomatik hız aşırtmayı kapat BIOS'dan manuel 1 Volt 3.9 GHz'e sabitle daha düşük sıcaklık değerlerine sahip olursun.

Turbo Boost açınca CPU kullanımı daha mı yükselir yoksa düşer mi?

Oyunda CPB kapatıp manuel OC ile çok daha iyi ısı sonucu alırsın tabi voltaj da düşmeyi unutma, soğutucuyu iyi montajladığına emin isen korkmana gerek yok işlemci için. Normalde ben her zaman sistemin serin çalışmasını savunurum yüksek sıcaklıklar sorun değildir bir işlemcinin ömrünü düşününce nispeten zararı olsa da, aldığın sıcaklık değerleri ilerde hiçbir soruna mahal vermez.

4.525~2.png

Aynı işlemci bende de var ve şuan 4.6 GHz ile kullanıyorum oyunda maks 60 derece.

Oyunda CPB kapatıp manuel OC ile çok daha iyi ısı sonucu alırsın tabii voltaj da düşmeyi unutma, soğutucuyu iyi montajladığına emin isen korkmana gerek yok işlemci için. Normalde ben her zaman sistemin serin çalışmasını savunurum yüksek sıcaklıklar sorun değildir bir işlemcinin ömrünü düşününce nispeten zararı olsa da, aldığın sıcaklık değerleri ileride hiçbir soruna mahal vermez.

Eki Görüntüle 906295

Aynı işlemci bende de var ve şu an 4.6 GHz ile kullanıyorum oyunda maks 60 derece.

Hocam bilmediğim işler ya burnumu sokmak istemedim o yüzden şu an CPB kapalı 3.60 GHz de sıcaklık 48 49 derece kullanımda 30 40 50 55 arası değişiyor bu değerler normal değil mi?

Peki işlemciyi yükselteceğim yakın zamanda ne önerirsiniz B450M S2H var GTX 1660 Super'le.
Hangi işlemciyi kullanmayı düşünüyorsunuz? Mesela R5 3600 ise b450m yeter R5 5600x için sorun olmayacağı görüşündeyim ama b550m s2h yeter yada R7 3700x falan düşünür iseniz yine b550m s2h kullanmanız iyi olur.

Geri
Yukarı