Valorant kasma takılma çözümü

ByOver

Decapat
Daha fazla  
Akıcı Yapmanın Çözümü kalıcı çözüm olmayabilir.

Arkadaşlar uzun bir süredir Valorant severek oynuyorum fakat sistemim ortalama olmasına ve 200 FPS almama rağmen oyunlarda sanırım yırtılma veya darboğazlık sorunu çekiyordum. Bayağı bir araştırma yaptım hard disk, SSD değiştim sisteme format ve güncelleme yaptım bütün ayarları performansa çektim fakat yine de 144 Hz monitörümde takılmalar veya darboğazlık yaşadım. Bir türlü çözümü bulamadım çözümü şöyle buldum.

Çözüm = 144 olan monitörümü görüntü ayarlarından 1280*1024 çekip Hz hızını 100 düşürdüm fakat siz 75 falan da deneyebilirsiniz ben 75 oyun akıcı olmadığı için 100 çıkardım ve sonra oyun içi FPS 120 sabitledim baktım takılmalar yok biraz. Daha yüksettim sabitlemeyi 140 çektim şu anda 1280*1024 100 Hz olarak kullanıyorum oyun içinden ise FPS 120 veya 140 sabitleyin bu sayede oyun biraz daha akıcı oldu benim işlemcimden kaynaklı oluyordu. Eğer işlemciniz kötü ise belki çözüm işine yarar diye düşündüm iyi oyunlar şimdiden.

Son düzenleme:
Çok sağlıklı bir çözüm gibi değil. Sisteminizin özelliklerini kısarak problem çözmek mantıklıda değil.

Daha önceden açtığınız bir konudan sistem özellikleriniz buldum, i5 6500 yeterli bir işlemci.
Benim R5 1600 ile aynı tek çekirdek performansına sahip.

Uygun grafik ayarları veya daha doğru işlemci soğutması ile sorun çözülebilir.
Oyun içinde takılma hissettiğiniz yerleri MSI Afterburner ile kayıt altına alın ve paylaşın.
Neredeyse 0 kayıpla sorununuzu çözebiliriz. 4/4 işlemci halen daha doğru ayarlarla yeterli.

Arkadaşlar uzun bir süredir Valorant severek oynuyorum fakat sistemim ortalama olmasına ve 200 FPS almama rağmen oyunlarda sanırım yırtılma veya darboğazlık sorunu çekiyordum. Bayağı bir araştırma yaptım hard disk, SSD değiştim sisteme format ve güncelleme yaptım bütün ayarları performansa çektim fakat yine de 144 Hz monitörümde takılmalar veya darboğazlık yaşadım. Bir türlü çözümü bulamadım çözümü şöyle buldum.

Çözüm = 144 olan monitörümü görüntü ayarlarından 1280*1024 çekip Hz hızını 100 düşürdüm fakat siz 75 falan da deneyebilirsiniz ben 75 oyun akıcı olmadığı için 100 çıkardım ve sonra oyun içi FPS 120 sabitledim baktım takılmalar yok biraz. Daha yüksettim sabitlemeyi 140 çektim şu anda 1280*1024 100 Hz olarak kullanıyorum oyun içinden ise FPS 120 veya 140 sabitleyin bu sayede oyun biraz daha akıcı oldu benim işlemcimden kaynaklı oluyordu. Eğer işlemciniz kötü ise belki çözüm işine yarar diye düşündüm iyi oyunlar şimdiden.
Daha iyi bir işlemciyle denediniz mi peki işlemciden kaynaklı olduğuna karar verdiniz? Aynı oyunu yedek sistemimdeki i5-7500 + GTX 1060 6GB ile oynadığımda 144 Hz + Limitsiz FPS ile herhangi bir donma veya takılma sorunu olmadan çalıştırıyordu, monitör ayarlarıyla ilgili bir durum olabilir gibi sizinki.

Çok sağlıklı bir çözüm gibi değil. Sisteminizin özelliklerini kısarak problem çözmek mantıklıda değil.

Daha önceden açtığınız bir konudan sistem özellikleriniz buldum, i5 6500 yeterli bir işlemci.
Benim R5 1600 ile aynı tek çekirdek performansına sahip.

Uygun grafik ayarları veya daha doğru işlemci soğutması ile sorun çözülebilir.
Oyun içinde takılma hissettiğiniz yerleri MSI Afterburner ile kayıt altına alın ve paylaşın.
Neredeyse 0 kayıpla sorununuzu çözebiliriz. 4/4 işlemci halen daha doğru ayarlarla yeterli.

Arkadaşlar sorunu kimse çözemedi defalarca konu açtım ben sadace burada oyunu oynatabilecek kıvama getirdiğimi bahsettim jonathan nort arkadaşta her konu açtığımda gelir bir şeyler yazar ortadan kaybolur kendiside hatırlar belki çözüm yok yani i5 6500'den kaynaklı çünkü sistemdeki her parçayı değiştirdim hava soğutması yeterli kasa içinde 7 adet fan ve işlemcinin kendine ait stok fanı bulunmakta dediğim gibi benim bilgisayar konusunda az bilgim var çözüm olarak şunu belirtiyim asıl konu oyunu oynayamazken akıcı hale getirmem çözüm benim için.

@Jonathan North gördüğüm kadarıyla tek kanal 8 GB RAM ve GTX 1650 kullanıyor. SSD'si var mı bakmadım.

SSD var kasamda.
Daha iyi bir işlemciyle denediniz mi peki işlemciden kaynaklı olduğuna karar verdiniz? Aynı oyunu yedek sistemimdeki i5-7500 + GTX 1060 6 GB ile oynadığımda 144 Hz + limitsiz FPS ile herhangi bir donma veya takılma sorunu olmadan çalıştırıyordu, monitör ayarlarıyla ilgili bir durum olabilir gibi sizinki.

Dostum alakası yok kasadaki her parça değişti işlemci hariç işlemcim 5 yıllık.

İşlemciden kaynaklı takılma yapmaz gibi, Valorant güncel bir oyun.
Unreal Engine az FPS verir yine de drop gibi sorunlar çıkarmamaya çalışır.

@Jonathan North sorunu sana söyleyeyim dostum ben artık kesinleştirdim kafamda işlemcim darboğaz yapıyor ani FPS düşüşleri yaşıyorum monitörüm 144 olunca ve ani FPS düşüşü yaşadığımda anlık olarak kasma donma veya takılma benzeri bir durum yaşıyorum ve mantıken FPS göre monitör Hz düşürünce ve çözünürlüğü de azaltınca oyun akıcı oluyor bu da şu anlama geliyor işlemcim sorunlu senin görüşüne ve düşüncene saygı duyuyorum.
@Pxn
Belki şu yardımcı olur pxn oyun sadece düşmana sıkarken kasma takılma oluyor kasma diyemem ama oyun ağırlaşıyor düşmana sıkarken FPS 180'den 80 90 düşüyor Hz düşürünce sorun kalıcı olmasa da oyun oynayabiliceğim bir kıvama geliyor şu anda memnunum sorunu kalıcı çözene kadar Valorant eğlenerek oynayabilicem için mutluyum.

@ByOver, sisteminize hakim değilim, oyunu bir de çift kanal 16GB RAM + SSD ile oynamayı denemiş miydiniz? Geçen sene bir arkadaş i5-6500'in kronik bir performans sorunu olduğunu iddia ediyordu gerçi ne kadar doğrudur bilemiyorum. Ama bu Hz düşürüp FPS limitleme olayı bir nevi V-Sync açmak gibi olmuş, benim diğer makinedeki i5-7500 mesela 1080p düşük ayarlarda ortalama 200FPS+ çizebildiği için 144Hz+ limitsiz FPS ayarda herhangi ciddi bir takılma durumu olmuyordu. Biliyorum, defalarca konu açtınız hatırlıyorum da sizi ancak bu anlattıklarınızı Valorant özelinde ilk defa duyduğum için şunun sebebi kesinlikle şundandır veya şu bundan kaynaklanıyordur kesin diyebileceğimiz bir husus yoktu ortada. Ayrıca sanki Forza Horizon'da da benzer durumu yaşıyordunuz doğru muyum?

@Jonathan North sorunu sana söyleyeyim dostum ben artık kesinleştirdim kafamda işlemcim darboğaz yapıyor ani FPS düşüşleri yaşıyorum monitörüm 144 olunca ve ani FPS düşüşü yaşadığımda anlık olarak kasma donma veya takılma benzeri bir durum yaşıyorum ve mantıken FPS göre monitör Hz düşürünce ve çözünürlüğü de azaltınca oyun akıcı oluyor bu da şu anlama geliyor işlemcim sorunlu senin görüşüne ve düşüncene saygı duyuyorum.
@Pxn

İşlemci kullanımını düşürmek için ayarları yükselttiğinde işlemci kullanımı düşmüyor mu?

Arkadaşlar sorunu kimse çözemedi defalarca konu açtım ben sadace burada oyunu oynatabilecek kıvama getirdiğimi bahsettim jonathan nort arkadaşta her konu açtığımda gelir bir şeyler yazar ortadan kaybolur kendiside hatırlar belki çözüm yok yani i5 6500'den kaynaklı çünkü sistemdeki her parçayı değiştirdim hava soğutması yeterli kasa içinde 7 adet fan ve işlemcinin kendine ait stok fanı bulunmakta dediğim gibi benim bilgisayar konusunda az bilgim var çözüm olarak şunu belirtiyim asıl konu oyunu oynayamazken akıcı hale getirmem çözüm benim için.

SSD var kasamda.

Dostum alakası yok kasadaki her parça değişti işlemci hariç işlemcim 5 yıllık.
Alaksı yok derken? Benim yedek sistemdeki işlemci de 5 yıllık, sorun yapmıyor ama?

Yeni konular

Geri
Yukarı