Valorant Türkiye'ye Özel Raporlama Sistemi: Alarmbot

Oğuzhan Necip Şahin

Megapat
Süper Moderatör
Makaleler
31
Yer
Arlong Park
Daha fazla  
Meslek
Teknoloji Yazarı
Riot Games'in Valorant Türkiye sunucusunda son zamanlarda artan uygunsuz davranışlar için geliştirdiği yeni raporlama sistemi Alarmbot, bu tarz oyunculara karşı daha hızlı aksiyon alabilmek için geliştirdiği bir raporlama sistemi. Açıkçası bu tarz bir sistemin normal raporlama sistemine kıyasla sadece Türkiye'ye özel gelmiş olması şaşırtıcı değil. Maalesef ki Türk oyuncuların çoğu oyunda uygunsuz davranışlarda bulunduğunu çokça gözlemliyoruz.

Peki bu sistem nasıl işliyor?
Riot Games'in söylediğine göre bu tarz davranışlarda bulunan oyuncuları raporlamak ve bunlarla ilgilenmek için yeni bir ekip kurulmuş durumda. Riot Games bu sistemde cezalandıracağı oyuncular için "Sıfır Tolerans" yaklaşımını kullanıyor. Herkesin bildiği üzere normalde küfür ve hakarette bulunan ya da oyunları bilerek sabote eden insanların kademeli ve düşük zamanla cezalar almasıydı. Rakibe karşı ciddi derecede olumsuz davranışta bulanan insanların raporlanabilmesi ve en erken sürede ceza alabilmeleri için artık daha hızlı aksiyonda bulunulabilecek.

Söylemeden geçmek olmaz; Riot Games oyunlarında raporlama sisteminin doğru çalışabilmesi için en önemli olan nokta doğru raporlama yapmak. Bir oyuncuyu yapmadığı davranıştan dolayı raporlamak aslında yapmış olduğu diğer uygunsuz davranıştan ceza alabilmesini önlüyor. Arkada otomatik bir sistem yürütülüyor olsa da doğru raporlama yapıldığı sürece sistem daha doğru çalışıyor ve daha uygun cezaları veriyor. Alarmbot sistemini kullansanız da kullanmasanız da oyununuza gelen oyuncuları her zaman doğru raporlamaya özen gösterin.

Oyuncuları nasıl raporlayabilirim?
Oyunlarda ciddi derecede uygunsuz davranışlarda bulunan insanları bu sisteme raporlayabilmek için herhangi bir ekran kaydı veya ekran resmi ile kaydederek [email protected] adresine oyuncunun Riot ID'si ile beraber rapor göndermek. Bu şekilde raporlanan insanlar için eminim ki daha erken aksiyon alınacak ve insanların uygunsuz davranış yapmaları engellenecektir. Bu tarz davranışlarda bulunan insanların ciddi derecede cezalar ile karşılaşması mümkün. Bu sistemle raporladığınız bir oyuncunun raporlama sonrası ceza alması durumunda raporlayan kişinin konu hakkında bilgilendirilecek olması da güzel bir durum.

Şu zamana kadar çoğu oyuncunun yaptığı uygunsuz davranıştan dolayı uygun cezayı aldığını söylemeden edemem. Bu konu hakkında geçmişte birçok geri bildirim raporu aldım ve almaya da devam ediyorum. Önemli olan durum doğru raporlama yapmak ve sabretmek. Sadece sinirlendiğiniz için bir oyuncuyu raporlama listesinde bulunan her türlü seçeneği seçerek yaptığınız raporlamaların hiçbiri doğru değil. Bu konuda insanların ciddi anlamda dolduğunun ve bir yerlerde bunu belirtmek istediğinin farkındayım. Ancak bunun yeri burası değil. Lütfen bu konunun altında da herhangi bir raporlama sisteminin nasıl çalıştığıyla ilgili yorumlarda bulunmamanızı rica ediyorum.

Sistem ile ilgili daha ayrıntıyı bilgiyi Riot Games'in hazırlamış olduğu makalesinden okuyabilirsiniz. Karşınızda yeni raporlama sistemi: ALARMBOT

Son düzenleme:
League of Legends için geçerli değil mi bu uygulama?
Aslında öncelik Valorant olmalı bence de. Birçok olay var. Küfürden t****e kadar...
Güzel bir adım.

Riot Games'in Valorant Türkiye sunucusunda son zamanlarda artan uygunsuz davranışlar için geliştirdiği yeni raporlama sistemi alarmbot, bu tarz oyunculara karşı daha hızlı aksiyon alabilmek için geliştirdiği bir raporlama sistemi. Açıkçası bu tarz bir sistemin normal raporlama sistemine kıyasla sadece Türkiye'ye özel gelmiş olması şaşırtıcı değil. Maalesef ki Türk oyuncuların çoğu oyunda uygunsuz davranışlarda bulunduğunu çokça gözlemliyoruz.

peki bu sistem nasıl işliyor?
Riot Games'in söylediğine göre bu tarz davranışlarda bulunan oyuncuları raporlamak ve bunlarla ilgilenmek için yeni bir ekip kurulmuş durumda. Riot Games bu sistemde cezalandıracağı oyuncular için "sıfır tolerans" yaklaşımını kullanıyor. Herkesin bildiği üzere normalde küfür ve hakarette bulunan ya da oyunları bilerek sabote eden insanların kademeli ve düşük zamanla cezalar almasıydı. Rakibe karşı ciddi derecede olumsuz davranışta bulanan insanların raporlanabilmesi ve en erken sürede ceza alabilmeleri için artık daha hızlı aksiyonda bulunulabilecek.

Söylemeden geçmek olmaz; Riot Games oyunlarında raporlama sisteminin doğru çalışabilmesi için en önemli olan nokta doğru raporlama yapmak. Bir oyuncuyu yapmadığı davranıştan dolayı raporlamak aslında yapmış olduğu diğer uygunsuz davranıştan ceza alabilmesini önlüyor. Arkada otomatik bir sistem yürütülüyor olsa da doğru raporlama yapıldığı sürece sistem daha doğru çalışıyor ve daha uygun cezaları veriyor. Alarmbot sistemini kullansanız da kullanmasanız da oyununuza gelen oyuncuları her zaman doğru raporlamaya özen gösterin.

oyuncuları nasıl raporlayabilirim?
Oyunlarda ciddi derecede uygunsuz davranışlarda bulunan insanları bu sisteme raporlayabilmek için herhangi bir ekran kaydı veya ekran resmi ile kaydederek [email protected] adresine oyuncunun Riot ID'si ile beraber rapor göndermek. Bu şekilde raporlanan insanlar için eminim ki daha erken aksiyon alınacak ve insanların uygunsuz davranış yapmaları engellenecektir. Bu tarz davranışlarda bulunan insanların ciddi derecede cezalar ile karşılaşması mümkün. Bu sistemle raporladığınız bir oyuncunun raporlama sonrası ceza alması durumunda raporlayan kişinin konu hakkında bilgilendirilecek olması da güzel bir durum.

Şu zamana kadar çoğu oyuncunun yaptığı uygunsuz davranıştan dolayı uygun cezayı aldığını söylemeden edemem. Bu konu hakkında geçmişte birçok geri bildirim raporu aldım ve almaya da devam ediyorum. Önemli olan durum doğru raporlama yapmak ve sabretmek. Sadece sinirlendiğiniz için bir oyuncuyu raporlama listesinde bulunan her türlü seçeneği seçerek yaptığınız raporlamaların hiçbiri doğru değil. Bu konuda insanların ciddi anlamda dolduğunun ve bir yerlerde bunu belirtmek istediğinin farkındayım. Ancak bunun yeri burası değil. Lütfen bu konunun altında da herhangi bir raporlama sisteminin nasıl çalıştığıyla ilgili yorumlarda bulunmamanızı rica ediyorum.

Yıllarca LoL'e niye getirmediler bu zımbırtıyı? Adam annemden giriyor allahımdan çıkıyordu raporladığım halde ban yemiyordu. Neyse iyi ki bırakmışım.

League of Legends için geçerli değil mi bu uygulama?
Muhtemelen şu an sadece Valorant için geçerli bir uygulama. Ancak yakın zamanda LoL içinde gelebilir diye düşünüyorum.
Yıllarca LoL'e niye getirmediler bu zımbırtıyı? Adam annemden giriyor allahımdan çıkıyordu raporladığım halde ban yemiyordu. Neyse iyi ki bırakmışım.
Doğru şekilde raporlanan çoğu oyuncu ceza alıyor zaten. LoL'ün raporlama sistemi ilk çıktığından beridir çalışıyor. Muhtemelen yasaklanmıştır ancak sizin haberiniz olmamış olabilir.

Riot belediyesi güzel çalışıyor. 👍
Screenshot_2022-05-02-15-01-13-70_45e686c594768066ad9911d54d96f72b.jpg

Alarmbota kendi mail adresimiz üzerinden gönderiyoruz değil mi? Ben gönderdim ama böyle bir mesaj gelmedi?
Evet kendi mail adresiniz üzerinden gönderiyorsunuz. Ancak Riot hesabınıza kayıtlı mail adresini kullanarak göndermeniz daha sağlıklı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı