Valorant uygun DPI ayarı nedir?

Youne

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar ben Rampage smx R44 adlı fareyi kullanıyorum. Bu mouse ile Valorant gibi oyunları oynuyorum fakat mouse elime ağır geliyor ama hassasiyetim ise çok fazla yüksek ki bazen mausu döndürdüğümde hızlı dönüyor. Ama kullandığım hassasiyet ile 360 bile dönemiyorum. Şöyle ki 2 adamla karşılaştıgım zaman 1 ine döndürebildigim fareyi diğerine döndüremeden ölüyor oluyorum. Sanki mouse hiç dönmeyip hareket etmiyormuş gibime geliyor. Mouse DPI'ım 1000.
Oyun içi ise 0.8'i kullanıyorum ayarlarımda ne gibi değişiklikler yapmalıyım? Windows hassasiyetim varsayılan hassasiyet. İşaretçi seçeneği kutusu işaretli. Ellerim fazla büyük değil. Şu anki fareme tam oturuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğru DPI veya doğru SENS diye bir şey yok, ancak DPI profesyonel oyuncuların istatistiğine göre en yaygın 800DPI kullanılıyor diye biliyorum, ondan sonra 400 geliyor. Bunun dışında oyun içi hassasiyetinizi tamamen kendi oynama şeklini, fare tutuş şekliniz ve en rahat halinize göre kendiniz ayarlamalısınız bunun bir ortalaması yok. 0.2 kullanan da var 1'ün üstünde de.

Muj'a baksak 1,2 hassasiyet kullanıyor bana sorarsan çok yüksek kontrol edemeyeceğim bir seviyede ancak adam kusursuz oynuyor.

Tenz'e baksak o da 0,3 sens'de oynuyor(ya da o civarlarda)

İkiside 800 DPI'da yani görüldüğü üzere bunun bir normali doğrusu yok.

Öyle bir ayar yapalım ki anında gözle görülür bir şekilde oyun performansımızı etkilesin diyebileceğimiz bir ayar, yöntem yok. Tamamen tecrübe, alışkanlık ve kas hafızasına bağlı.

Son düzenleme:
Bu senin fiziksel becerinle ilgili olabilir. Öncelikle şunu söylemek isterim ki isabet ve tutarlılık açısından düşük DPI ve hassasiyet her zaman en iyisidir. Valorant'ta profesyonel oyuncular genellikle 200-600 eDPI aralığında oynarlar. eDPI'nı DPI ve hassasiyetini çarparak bulabilirsin. Örnek olarak 800 DPI x 0.5 oyun içi hassasiyet = 400 eDPI.

İşaretçi hassasiyetinin (fare ivmesi) tikli olması fareye her ne kadar ivme katsa da neticede sıkıntılı bir ayar. Çünkü mouse'u hızlı hareket ettirdikçe ona göre bir ivme sağlıyor. Bu her seferinde farklı oranda bir ivme demek. Bu da ani refleks vermen gereken ya da kas hafızana güvenmen gereken durumlarda sana tutarsızlık yaratır.

Ek olarak 360 derece dönmene gerek yok. Öncelikle tam önündeki 180 derecelik açıya hakim olman lazım. Zamanla 180 derece arkana da dönebilirsin. DPI ve hassasiyetini sık değiştirmemen hatta mümkünse hiç değiştirmemen lazım. Kas hafızan oturdukça zaten kolaylaşır işler.

Sana verdiğim örneklendirmeler neticesinde altın kural yok aslında. Rahat hissettiğin ayar her zaman en iyisidir. Ancak düşük hassasiyette oynamak genel olarak avantajlıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı