Çözüm Valorant V-Sync açınca mouse kasıyor

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Woonzy

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Muhasebe
Merhaba, 1 ay önce bilgisayar topladım ve Valorant oynarken veya CS:GO oynarken Crosshair'imin tam altında kesilmeler oluyordu ve ben bunu çok kafaya taktım. Forumda çok aradım bulamadım ama en sonda bir tane foruma denk geldim ve çözümü için FPS sabitlemeyi deneyin yazıyordu ve denedim olmadı. Daha sonra FPS sabitleyip + V-Sync açınca sorunum ortadan kalktı. Buna saçma demeyin cidden böyle düzeldi. FPS sabitlemek için Valorant'ta C:\Users\xxx\AppData\Local\VALORANT\Saved\Config\xxxx(bir sürü sayı olan dosya)\Windows\GameUserSettings.ini dosyasını not defteri yardımıyla açın. İçerisindeki "Frame Rate Limit" değerini istediğiniz gibi kişiselleştirip kaydedip çıkın, daha sonra oyundan da V-Sync açın. CS:GO'da ise konsoldan FPS sabitleyip ayarlardan dikey eşitlemeyi açın. Çok saçma geliyor olabilir V-Sync zaten FPS sabitliyor diyenleriniz olacaktır. Evet, sabitliyor ama kasma hissiyatı veriyor ama FPS sabitleyip + V-Sync açınca sorun düzeliyor. Benim sorunum bu şekilde düzeldi. Eminim sizde de işe yarayacaktır. Suçu monitörüme atıyordum ve değiştirecektim, 75 Hz'den 144 Hz geçecektim ama sorunu düzelttim. Dinlediğiniz için teşekkürler.

Dipnot; FPS'i monitör hertzine sabitleyiniz. Ben 75'e sabitledim.

Dosya Ekleri

• saas.PNG
    saas.PNG
    33,7 KB · Görüntüleme: 118
Monitörün bir suçu yok ama sınırları var. Mevcut sistemin o oyunda 200 üstü FPS verebilecek bir sistem. 144 HZ veya üzeri bir monitör rekabetçi oyunlarda daha iyi sonuç verir.

Monitörün bir suçu yok ama sınırları var. Mevcut sistemin o oyunda 200 üstü FPS verebilecek bir sistem. 144 HZ veya üzeri bir monitör rekabetçi oyunlarda daha iyi sonuç verir.
Biliyorum ama ileride alacağım 144 Hz.
Kasma hissi tearing'den kaynaklanıyor. Tipik bir 60 ve 75Hz monitör ile yüksek FPS alan sistem sorunu. Direkt FPS sabitlemek daha iyi olacaktır. V-Sync, FPS oyunları için berbat olur.
Hem FPS sabitleyip hem de V-Sync açınca kasma hissi gitti, onu anlatmak istedim. Bende işe yaradı illaki birilerinde işe yarayacaktır.

Biliyorum ama ileride alacağım 144 Hz.

Hem FPS sabitleyip hem de V-Sync açınca kasma hissi gitti, onu anlatmak istedim. Bende işe yaradı illaki birilerinde işe yarayacaktır.

Valorant'ı hep V-Sync açık oynuyordum ama bir gün oyuna FPS düşmesi girdiğini ve FPS'nin 75 olması gerekirken 80'e çıkıp 60'a indiğini gördüm. Yani V-Sync açık iken FPS sabit değildi. V-Sync'i kapattığımda ise hiçbir sorun yok ve bu başka oyunlarda olmuyor. Bunun çözümünü nedir biliyor musunuz?

Valorant'ı hep V-Sync açık oynuyordum ama bir gün oyuna FPS düşmesi girdiğini ve FPS'nin 75 olması gerekirken 80'e çıkıp 60'a indiğini gördüm. Yani V-Sync açık iken FPS sabit değildi. V-Sync'i kapattığımda ise hiçbir sorun yok ve bu başka oyunlarda olmuyor. Bunun çözümünü nedir biliyor musunuz?

Ben şu an FPS'yi 80e sabitledim Pencereli Tam Ekran açtım yırtılma olmadan, mouse kasmadan oynuyorum.

Kasma hissi tearing'den kaynaklanıyor. Tipik bir 60 ve 75Hz monitör ile yüksek FPS alan sistem sorunu. Direkt FPS sabitlemek daha iyi olacaktır. V-Sync, FPS oyunları için berbat olur.
Hayır bu düşündüğünüz o tipik durum değil. Sorunu bende yaşıyorum ve bir türlü çözemiyorum, çözümünü de bulamıyorum. Sorun bilgisayarımda son 1 senedir baş gösterdi, öncelikle sıcaklık değerlerinden diye düşündüm ve bu doğruydu. Aldığım termal macunun dandikliğinden dolayı ısı değerlerim 97-99 arasında geziniyordu. Onu düzelttikten sonra sorunumun düzelmediğini gördüm sonra bilgisayarımı inceledim. Bilgisayar Valorant, Rainbow, CS:GO gibi fareyi daha aktif kullandığımız oyunlarda, işlemci kullanımımız %100 olduğu zaman fare rapor değerini işlemekte zorlanıyor. Anlayacağınız sorun işlemcinin kendini yüzde yüz şekilde oyuna atamasından dolayı gerçekleşiyor. Çözümü Microsoft ekibinden de çözülemediğini gördüm sadece geçici çözümler bulunabiliyor, buradaki arkadaşın da bulduğu gibi. Benim Bilgisayarım Monster abra a5 v12.1 ve kullandığım fareyse logitech g300s. Öncelikle mouse ayarlarından raporlama (Mouse Hertz) değerini 1000'den (1ms) 125 (8ms) değerine çektim. Bu olay maalesef hassasiyetinizi biraz bozduğu için Valorant, Cs gibi oyunlarda aim dengeniz bozulmuş oluyor. Daha sonra bunun da yetmediğini gördüm ve V-sync ayarını aktif ettim. Bu ayar beni bir kaç ay götürdükten sonra hikaye bu haftaya kadar geldi. Bu hafta forum içerisinde aynı sorunu yaşayan bi eleman gördüm. Adam monster markasının bize sunduğu bilgisayar performansını arttırıp azaltabileceğimiz program olan "Control Center'ı " kaldırırsak sorunun düzeleceğini söyledi. Denedikten sonra bir gün bu işlemin gerçekten yararı oldu ancak sorun tekrar başladı. Şimdi sorun farede değil, control center'da değil, oyunda değil, bilgisayarımın sıcaklığında değil. Nerede abi bu sorun şaka mısın bilgisayar söylesene lan nerede bu sorun. Chipset üzerinde bir sorun olabilir mi diye merak ediyorum. Birde size garip bir olay daha söylemek istiyorum. Rainbow Six Siege oyununa girdiğimde yandaki ekranımda görev yöneticisini açarak işlemci kullanımını vs kontrol ettim. Ekstra olarak Win+G tuş kombinasyonundaki performans sekmesini açıp kontrol ettim. Performans sekmesinde GPU %100 gözükürken görev yöneticisinde %8 gözüküyor ve görev yöneticisinde CPU kullanımı %100 olduğu zaman mouse takılmaya başlıyor. Gerçekten bir türlü çözümü bulamadım lütfen birisi yardımcı olabilir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı