Valorant Yüksek Ping Değeri

xademus

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Dostlar öncelikle selamlar, konu biraz sade ve sıradan gelebilir fakat içinde bulunduğum duruma gerçekten anlam veremiyorum. Ve 2-3 günden beri elimden geldiğince çözümler üretmeye çalıştım fakat herhangi bir sonuç alamadım. En son olarak sizlerin de bu konu hakkında fikirlerini almak istedim.

Öncelikle yakın zamanda evimde bulunan internet bağlantısında sorun yaşayana ve servis sağlayıcı gelip sorunu giderene kadar herhangi bir problemim yoktu. İstanbul'da bulunan server üzerinden oyuna girdiğimde ping değerlerim 9-14 arası en maksimum olarak 25-30 gibi değerlere ulaşıyordu. Ağ üzerinde herhangi bir cihaz data kullanımı yapsa bile ping değerlerimi ekstrem şekilde etkilemiyordu. Kullandığım internet, sadece belirli bölgelerde hizmet veren Atlantis Net adlı ISS'ye ait. Kısacası binanın çatısına gelip alıcı kuruyorlar ve bu şekilde internet erişimi sağlıyorlar. Herhangi bir altyapı veya kablo ile bağlantım yok, bu yüzden benim gördüğüm kısımda bir SNR margin değeri yok. Kullanılan alıcı cihaz şöyle bir şeye benziyor;

10323657588786.jpg

(Bu cihaz daha sonra ISS tarafından sinyal güçlendirmek amaçlı çanak gibi bir yapı ile desteklendi veya değiştirildi.)

Sorun Perşembe günü baş gösterdi, hız değerlerim 1Mbps'e kadar düştü. Aradım ve Cuma günü arkadaşlar gelip sorunumu hallettiler. Bağlandığım vericinin kapasitesinin dolmuş olabileceğini belirterek bu yüzden sorun yaşadığımı bana aktardılar. Alıcının baktığı yönün tam tersine alıcıyı çevirerek, burada yeni bir verici noktası kurduklarından ve bağlantımın daha stabil olacağından bahsetti. Gerçekten de arkadaşın dediği gibi internet bağlantım eskisine göre daha stabil hale büründü. İnternet üzerinde sitelerde gezerken bile tabiri caizse daha atik bir internet bağlantısına kavuştum. Şu anda nperf üzerinden yaptığım hız testi sonuçları bu şekilde;

bjkljkl.PNG

Gördüğünüz üzere hız testinde herhangi bir problem gözükmemekte. Aynı sonuçları Speedtest ve herhangi bir diğer hız testi servisinde de alıyorum. Server konumunu değiştirip, Frankfurt'a ve Paris'e de hız testi yaptığımda Frankfurt bağlantısında ping değerim 43, Paris bağlantısında 80 civarı. Kullandığım paket 25 Download/ 5 Upload paketi.

Bu değerler burada normal gözükse bile oyuna girdiğimde ana menüde İstanbul 45-50, oyun içerisinde 66-150 arası. Frankfurt üzerinde ping daha stabil ve 55-90 arası gidip geliyor. Ayrıca ateş edildiğinde ve zıplama gibi eylemlerde bulunduğumda, rakip ile yakın mesafe diyaloğa girdiğimde ping 66-70 arası sabit iken 110-120 değerlerine fırlıyor. Ve oyun içerisinde sağ üst köşede ağ hatası uyarısını alıyorum. Ping sabit 66 olduğunda bile bu gelip gelip gidiyor çok sık olmasa da. Server tick oranı her zaman 128'de.

İşin diğer kısmı ise daha önce Forza Horizon 4 Online etkinliklerde falan yarışırken, yavaş ağ bağlantısı hatası ve pingten dolayı aracın ileri-geri ışınlanması gibi sorunlarla karşılaşırken tam terste bulunan verici noktasına bağlandıktan sonra bu sorun ortadan kalktı.

Kullandığım Router Tenda V1200 modeli. İnternet bağlantısını sağlamak için alıcıdan gelen Ethernet kablosunu modemin WAN yazan portuna takarak ve Router üzerinde Ethernet bağlantı tipini seçerek kullanıcı adı ve şifre giriyorum. Modem bilgisayarıma kablo ile bağlı. Oyun değerlerini alırken yaptığım testte ağa herhangi bir cihaz bağlamadım, olanların bağlantısını kapattım. Bilgisayarımda orijinal Windows 10 Pro 20H2 yüklü. Kaspersky Anti Virüs Lisanslı bir şekilde kullanıyorum ve Crack, yama gibi herhangi bir dosyayı kesinlikle bilgisayarıma kurmuyorum. Ağda olan tüm cihazlarda da orijinal ve lisanslı programlar kuruyorum. Şu ana kadar;

• Router'ı fabrika ayarlarına sıfırladım ve defalarca yeniden başlattım.
  • Kullanıcı adı ve şifremi zaten girerek bağlantı sağladım.
  • Valorant ayarlarında bulunan ağ ayarlarında azami vs. yazan tüm ayarları denedim.
  • Sorun bende diyerek, diğer 2 bilgisayarda da test ettim.
  • Herhangi bir güncelleme sorununa karşı Windows Güncellemelerini durdurdum.
  • Paranoyaklık bile ettim sayılsa bile Steam gibi servisleri kaldırıp test ettim.
Fakat herhangi bir sonuca ulaşamadım.

Ayrıca size belirtmemde fayda var mıdır bilemem ama Mobil veri ile girildiğinde açılmayan 4 chan gibi, ayrıca Türkiye'de kesinlikle yasak olduğunu bildiğimiz bazı +18 siteler de dahil olmak üzere tüm sitelere girişte herhangi bir sorun/yavaşlama yaşanmıyor. Buna şaşırmıştım. DNS değiştirme VPN gibi konulara aşinayım fakat bunu anlayamadım. Kesinlikle belirtmem gerekir ki, şu anki hali ile herhangi bir DNS değiştirme veyahut VPN kullanma gibi bir girişimim olmadı Router üzerinde.

Router arayüzünde belki lazım olabilecek görüntüleri de buraya bırakıyorum. (Kusura bakmayın, neyin ne olduğunu tam olarak bilmediğimden bazı gereksiz şeyleri karalamış olabilirim)

Ekran Alıntısıasdasd.PNG

asdasd.PNG

Evet dostlar, bu başıma gelen konu hakkında ne yapmamı önerirsiniz? ISS'yi aramayı şu anda mantıklı bulmuyorum çünkü hız testlerinde tüm olaylar normal. Ayrıca başka oyunlarda da bu sorunla karşılaştığımız pek söylenemez. ISS haklı olarak (ki gözüken durumda bu değer %100) sorun yok diyecek. Şimdiden cevaplarınız ve düşünceleriniz için sağ olun.

Yeni konular

Geri
Yukarı