Valorant'ı üst seviye işletim sisteminde kullanmak daha iyi performans verir mi?

Öncelikle sistem özelliklerimi belirteyim:
HP 280 G2 mt PC.
Intel Core i3 6100 2 çekirdek 4 mantıksal çekirdekli 3.7 GHz hızında işlemci.
2X 4 GB 2133 MHz RAM (biri Samsung'un diğeri Micro'nun rami)
Intel HD Graphics 530 (1 GB VRAM ayrıldı)
500 GB WD Blue HDD.
Oyundaki bütün ayarlar (ekran çözünürlüğü dışında) en düşükte ve kullandığım çözünürlük 1366x768'dir. Normalde Windows 8.1 Home sl kullanıyorum ama deneme amaçlı da Windows 11 Home sl kurdum.(beta kanalı isosudur.)
Windows 8.1 ile oyuna girdiğimde kaynak kullanımı:
Windows 8.1 ile oyunda aldığım FPS değerleri de şöyle.
En düşük: 55-60 ortalama: 70-90 en fazla: 100-105

Ekran Görüntüsü (19).png

Windows 11 ile oyuna girdiğimde kaynak kullanımı:
Windows 11 ile oyunda aldığım FPS değerleri de şöyle (oyun modu açık)
En düşük: 65-70 ortalama: 70-90 en fazla: 110.

Ekran Görüntüsü (8).png

Kısaca RTM sürüm çıkmadan Windows 11 yüklemeyin derim. Fazla FPS verir vermesine de(benim bilgisayarda 5 FPS falan artırdı) hem şu anda çalıştırmaya çalıştığınızda bile DirectX sürücüleri eksik oluyor hem de aşırı kaynak tüketiyor.

Her yeni Windows sürümünün ram kullanımı daha fazladır. Bence o sistemle Windows 8.1 SL sürümünü kullanmalısın. Hem Windows 8.1 64 bitin en az yer kaplayan sürümü.(15-16GB olması lazım) Hem de ram kullanımı çok az. Bir Windows 10 kullanıcısının her özelliğini ve bilgisayarı performanslı kullanabilmesi için 16gb ram gerekiyor. Yoksa bazen oyuna yetmeyebiliyor sistem fazla yediği için. Kısaca Windows 8.1 kullan hala bir çok uygulama ve oyuna desteği var hem de az sistem gereksinimi istiyor.

Her yeni Windows sürümünün RAM kullanımı daha fazladır. Bence o sistemle Windows 8.1 sl sürümünü kullanmalısın. Hem Windows 8.1 64 Bit'in en az yer kaplayan sürümü.(15-16 GB olması lazım) hem de RAM kullanımı çok az. Bir Windows 10 kullanıcısının her özelliğini ve bilgisayarı performanslı kullanabilmesi için 16 GB RAM gerekiyor. Yoksa bazen oyuna yetmeyebiliyor sistem fazla yediği için. Kısaca Windows 8.1 kullan hala birçok uygulama ve oyuna desteği var hem de az sistem gereksinimi istiyor.

Farkındayım hocam. Zaten bu sistem 2023e kadar gotururse kafi sonradan zorla geçerim gibi duruyor(anakart BIOS surumunden kaynakli SSD takinca kilitleniyor)Şu anda da 8.1 SL kullanıyorum memnunum yani.
Print screen'den alınmıyor mu?
Denedim aldırtmadı bi türlü.

Yeni konular

Geri
Yukarı