Valorant'ta 1 saat sonra FPS 250'den 150'ye düşüyor

İşletim sistemi
Windows 11

pwleredal

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM
16
Ekran kartı
RTX 3050
İşlemci
i5-12500H
Valorant'ta ilk 1 saat sorun yok. Ondan sonra ufak ama göze çarpan droplar oluyor. Ayrıca FPS 250 civarındayken bir anda 150 görüyor. Isınmadan olması muhtemel soğutucu stant alacaktım ama forumdaki kimse önermedi işe yaramıyor diye. Ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Valorant'ta ilk 1 saat sorun yok. Ondan sonra ufak ama göze çarpan droplar oluyor. Ayrıca FPS 250 civarındayken bir anda 150 görüyor. Isınmadan olması muhtemel soğutucu stant alacaktım ama forumdaki kimse önermedi işe yaramıyor diye. Ne yapabilirim?
Açıkçası ben soğutucu kullanmaya başladığımdan bu yana FPS anlamında gözle görülür baya bir artış sağlandı. Isındığı zaman FPS düşüyor. Soğutucu kullanın.

CPU ısınmasından kaynaklıdır termal macun yenileyebilirsin veya da soğutucu alabilirsin.

İşe yaramıyor diyenler kafadan atmış sanırım ızgara boşluklarıyla soğutucun fanları denk gelecek bir soğutucu alırsan fark bazı oyunlarda 10 dereceyi bile geçiyor.

Sadece mesh bir stant bile fark eder.

Soğutucu meselesinin yanlış bilindiğini düşünüyorum. Amaç fanların alttan üfleyip bilgisayarı soğutması değildir, hava akışını sağlamaktır. Usb ile çalışan 5v soğutucular bana da yıllarca saçma geldi. Sonradan kendime 220v 120lik 3 fanlı bir soğutucu yaptım pleksilerden. Son ayarda çalıştırdığım zaman laptop havalanacak gibi oluyor ama ısı ölçümlerini yaptığımda sadece stand olarak kullanmanın yeterli olduğunu gördüm. Demek istediğim laptopun stand üzerinde olmasıyla düz zeminde olması arasında çok fark var ama soğutucunun ekstra bir etkisi yoktur. Test edip görebilirsiniz.

Soğutucu meselesinin yanlış bilindiğini düşünüyorum. Amaç fanların alttan üfleyip bilgisayarı soğutması değildir, hava akışını sağlamaktır. USB ile çalışan 5V soğutucular bana da yıllarca saçma geldi. Sonradan kendime 220v 120'lik 3 fanlı bir soğutucu yaptım pleksilerden. Son ayarda çalıştırdığım zaman laptop havalanacak gibi oluyor ama ısı ölçümlerini yaptığımda sadece stant olarak kullanmanın yeterli olduğunu gördüm. Demek istediğim laptopun stant üzerinde olmasıyla düz zeminde olması arasında çok fark var ama soğutucunun ekstra bir etkisi yoktur. Test edip görebilirsiniz.

Hocam benimki fanları çalıştırmayınca krize girmeye başlıyordu ama dediğiniz doğru benimki gibi kronik ısınma sorunlu bir laptop değilse sadece stant bile yeterli olabilir.

Kız arkadaşımın laptopı için soğutucu testi yaptım. Fanlar kapalıyken boşta bile olsa 7-8 derece düşüş gördüm. fanları da açınca düşüş 9-10 dereceye çıktı. Yani fan tek başına 2-3 derece farkettirirken, asıl olay altında bir şey olması, yani hava akışının sağlanması. Bu kısa kullanım testiydi, eminim ki 1 saat ve üzeri kullanımlarda bu fark daha da artacaktır. Pahalı bir standa para vermeye gerek yok biraz yükseltecek en ucuz (fansız bile olur) altı boş bir stand alabilirsin. Isı testleri ile de test et. Eğer çok hızlı bir şekilde ısın yükseliyorsa, boşta bile belli bir düzeyde oluyorsa termal macun değişim vaktin de gelmiştir ama 1 saat sonra oluyorsa muhtemelen ısı birikimindendir ve sorununun çözümü hava akışı sağlayacak bir stant. Hele ki kucağına alıp yatarak oynuyorsan ısı artışı kaçınılmaz. Masa da oynamak ile kucakta oynamak arasında ölümcül derecede fark var. Eskiden laptop kullanıyordum (2012) yurt ranzasında yatarak Lol oynardım ve dizlerim ısıdan kızarırdı.

Bu bile işini görür. Burada parayı soğutma performansından ziyade malzeme kalitesine vermiş olacaksın. Param var olmuşken bi tık daha kaliteli olsun dersen de:

ayaklarına bak, laptopunun önü kavisliyse önde tutan bir çıkıntısı var mı ona bak, hoşuna giderse RGB var mı ona bak biraz da tercih meselesi, ısıya yansıması verdiğin paraya göre 1-2 dereceden çok olmaz. Para harcamiyim dersen de en temel olanı da alsan iş görür. Tabi sorunun kaynağı ısı birikmesiyse. Denemeden bilemezsin :D

Geri
Yukarı