Çözüldü Valorant'ta laptop 85 dereceyi görüyorken GTA 5'te 80 derece görüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
RAM
16 GB RAM
Ekran kartı
GTX 1650 Ti
İşlemci
AMD Ryzen 7 4800H
Kolay gelsin.

Laptopum GTA 5'te 80 derece civarlarında dolaşırken, Valorant'ta 85'i geçiyor. Bu çok garip değil mi? GTA 5 daha büyük bir oyun değil mi? Valorant'ın laptopu bu kadar ısındırması normal mi? Sizde de böyle mi?

Çözüm
Kolay gelsin.

Laptopum GTA 5'te 80 derece civarlarında dolaşırken, Valorant'ta 85'i geçiyor. Bu çok garip değil mi? GTA 5 daha büyük bir oyun değil mi? Valorant'ın laptopu bu kadar ısındırması normal mi? Sizde de böyle mi?
Garip değil. Valorant ekran kartından çok işlemciye yük bindirir. Normaldir.
85 derece için frekans düşürmek mantıklı değil bence.

Ben Turbo Boost'u kapalı bırakıyorum hikayeli oyunlarda hiç FPS değişmiyor ve 70 dereceyede sabitleniyor işlemci sıcaklığı. Valorant'ta FPS biraz fark ediyor ama çok önemli değil hiç fark edilmiyor zaten. Boş yere frekansa gerek yok Turbo boostsuz bile çok güçlü bir işlemci. Ne yaparsam yapayım 71 dereceyi bile görmüyorum artık.

Ben Turbo Boost'u kapalı bırakıyorum hikayeli oyunlarda hiç FPS değişmiyor ve 70 dereceyede sabitleniyor işlemci sıcaklığı. Valorant'ta FPS biraz fark ediyor ama çok önemli değil hiç fark edilmiyor zaten. Boş yere frekansa gerek yok Turbo boostsuz bile çok güçlü bir işlemci. Ne yaparsam yapayım 71 dereceyi bile görmüyorum artık.
Ne yaptınız da 71 dereceye düşürdünüz?

Hız arttırmıyorsun hız düşürüyorsun ve bunun sonucunda işlemci daha az yorulmuş oluyor yanı zararı yol aksine faydası var.

Şu rehber ile Turbo Boost'u kapatabilirsin. Sonuçları yazarsın buradan.
Konu 'AMD ve Intel'de CPU Turbo Boost kapatmak'

Teşekkürler.

Geri
Yukarı