Valorant'ta oyun içinde FPS düşüyor

MakeMyDay

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Uluslararası Ticaret
Merhaba,

Az önce kardeşim Valorant oynuyordu. Bind haritasındaydı. Satın alma evresinde 240-260 FPS oluyordu. Satın alma evresi bittiğinde ve karşılaşma başladığında 200-230 FPS oluyor. Ama durduk yere bir anda 135-145-160 FPS'lere düşüyor.

Sebebi nedir?

@MakeMyDay senin anakart PRO-VDH modeli mi 4 yuva yazıyor? Kasanın içine bir bak kaç tane yuva var orada. 4 ise RAM'ler yan yana takılı olmamalı. Sağdan sola doğru 1 ve 3. yuvalarda olmalılar.
Yok üstat iki tane RAM yuvası var.
8x2

Ayrıca MHz 2667'de çalışıyor.
Bunu 3000'e nasıl alırım?

Şimdi benim sorunum tam olarak ne?
Sadece RAM hızımın 2667 yerine 3000'de çalışmaması mı?
Ve ekran kartım neden ilk günden beri boşta iken 57 derece de bilmiyorum.

8x2

Bellek hızınız performansı etkileyeceği için önce onu kontrol ettik. Daha sonra ise sıcaklıklara baktık çünkü aynı şekil de performansı etkiliyor.

8x2

Büyük ihtimalle VRAM saat hızı kullanılıyor o da monitör üreticileriyle alakalı bir sorun. 3000Mhz olmamasının asıl sorun olduğunu düşünmüyorum tabii ne kadar RAM hızı o kadar performanstır ama 2667 olması düşüş yapmaz. Sisteminde arka planda çalışan bir uygulama olabilir mi veya virüs?

Bellek hızınız performansı etkileyeceği için önce onu kontrol ettik. Daha sonra ise sıcaklıklara baktık çünkü aynı şekil de performansı etkiliyor.
Yani şimdi ben 3000Mhz çalıştırabilirim değil mi bellek hızını?
Sistemim imzamda yazıyor.

Yani şimdi ben 3000 MHz. çalıştırabilirim değil mi bellek hızını?
Sistemim imzam da yazıyor.
Hocam imzayı referans olarak göstermek uzaklaştırma sebebi.

İlk günden beri ekran kartı sıcaklığı boşta 57 derece ise ve FPS şimdi düşmeye başlamışsa sıcaklıkla işimiz yok gibi görünüyor. Ama oyun için değerler de lazım. Ona göre neyden kaynaklandığını aramaya devam edebiliriz.

Büyük ihtimalle VRAM saat hızı kullanılıyor o da monitör üreticileriyle alakalı bir sorun. 3000Mhz olmamasının asıl sorun olduğunu düşünmüyorum tabii ne kadar RAM hızı o kadar performanstır ama 2667 olması düşüş yapmaz. Sisteminde arka planda çalışan bir uygulama olabilir mi veya virüs?
Şimdi bir şey fark ettim şöyle bir bakayim dedim.
Sağ altdaki ok işaretine tıkladım ve kardeşim EarnAPP diye bir şey yüklemiş.
EarnAPP:Earning money.
Ve çıkış yapılmamışta sanırım.
Ama şimdi sordum bugün yüklemiş bir kaç saat önce.
Valorant oynarken de açıkmış hatta. Yani o oynarken FPS kontrol ediyordum zaten.
Ama ben kendim oynarken de FPS kontrol ediyorum.

Bu sistemde FPS' 180'lere inmesi normal mi peki?
Valorant oyunundan bahsediyorum.
Ve bu earning app:earning money her neyse etki eder mi acaba onu da bilmiyorum.

Çıkış yapıp sileceğim şimdi bu uygulamayı da.

Şimdi bir şey fark ettim şöyle bir bakayim dedim.
Sağ altdaki ok işaretine tıkladım ve kardeşim EarnAPP diye bir şey yüklemiş.
EarnAPP:Earning money.
Ve çıkış yapılmamışta sanırım.
Ama şimdi sordum bugün yüklemiş bir kaç saat önce.
Valorant oynarken de açıkmış hatta. Yani o oynarken FPS kontrol ediyordum zaten.
Ama ben kendim oynarken de FPS kontrol ediyorum.

Bu sistemde FPS' 180'lere inmesi normal mi peki?
Valorant oyunundan bahsediyorum.
Ve bu earning app:earning money her neyse etki eder mi acaba onu da bilmiyorum.

Çıkış yapıp sileceğim şimdi bu uygulamayı da.
Hocam arkada bir şeyin açık olmadığından emin olun daha sonra sistem ısınınca oyun içi sıcaklık değerlerini atın.

Hocam arkada bir şeyin açık olmadığından emin olun daha sonra sistem ısınınca oyun içi sıcaklık değerlerini atın.
Üstat bunu valorant oynamak istediğimde yapsam olur değil mi?
Şu an hiç oyun oynayacak havam yok da.

Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum; sistemi aldığımda fanlarım çalışmıyor dediğimde ekran kartımın fan stop özelliği olduğunu yani yük altına girmeden fanlarını çalıştırmaya ihtiyaç bile duymadığını ve bu sayede enerji vsvs harcamadığını söylemişlerdi yani daha iyi bir şey buraya kadar tamam.

Ama ekran kartı fan speed bakıyorum %2'ye %3'e alıyor kendini ve fanlar sanki kafayı yemiş gibi dönüyor, duruyor, dönüyor, duruyor. Sanki bozukmuş gibi düşünün. Yani bir ekran kartı fanlarının durmadan kendini döndürüp durdurup döndürüp durdurması sıkıntı olmaz mı hele ki %2 %3 gibi bir fan speed hızıyla. (MSI Afterburner'e göre %2-%3)

Bilgisayarı ilk aldığımız gün kardeşim valoranta girdiğinde fanlar dönecek büyük ihtimal yük altına gireceği için diyip bir kontrol ediyim demiştim o zaman da fanlar sürekli dönmüyordu. Dönüp duruyor dönüp duruyordu nedense.

@gamecover
@kino

Üstat bunu valorant oynamak istediğimde yapsam olur değil mi?
Şu an hiç oyun oynayacak havam yok da.

Oyun esnasında 200-230 FPS normal değerler. Hatta 180'e vurması falan kabul edilebilir ama 135-140 falan artık sorun var demektir. 10400F'in çekirdek gücünü farklı bir uygulama sömürüyor olabilir o esnada. RAM hızını BIOS'tan yapabiliyorsun, bazı videolara göz at derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı