Valorant'ta yüksek ping değerleri

Dostum sen saka falan mi yapiyorsun? Her FPS oyunu ayni degeri vermek zorunda mi? Sen Cyberpunk CS:GO'dan daha az FPS veriyor diye agliyor musun yoksa?

Ikisini ayni oyun veya ayni agirlikta falan zannediyorsun galiba, bu sekilde degerlendirdigine gore :D Komik gercekten. Bir de kendini desteklemek icin yediremiyorsun amacin oyunu iyi gostermek diye bahane uyduruyorsun ya inanilmaz.
İstediği sistem gereksinimlerine göre verdiği fps yerlerde. Cyberpunk da buna çok iyi bir örnek 1060 bile ilk çıktığında dalgalı 30 fps veriyordu keza valorant da aynı şekilde.

Merhabalar, Speedtest'te 10 ping almama rağmen Valorant'ta yüksek ping alıyorum.
cmd'yi açın ve ekrana şu komutu uygulayın.

ping 162.249.79.1

Ping durumunuzu burada az çok anlayabiliriz. Valorant'ta Ağ Ara Belleği ayarı mevcut. Orada internetinize en uygun seçeneği seçebilirsiniz. Yardımı olacaktır. Server'lar evet iyi değil ama ping fırlamıyor. Fiber altyapımda oynuyorum 17-20 arası oynuyorum hiç bu aralığın dışına çıkmıyor. Nadiren 23 oluyor. Kablosuz ile bağlıyım. Yani pinginize etki edebilecek aslında çok faktör var.

Şimdi birileri bana bunu kanıtla falan der yine de belirteyim. Bu server'e ayrıntılı bir ping istatistiği attığınızda Standart Sapma değerleri oldukça yüksek geliyor. Bu da serverin birim saniyede sürekli farklı ping değerleri vermesiyle açıklanıyor. Oyuniçinde ping değişmiyor gibi gösterebilir ancak test yaparsanız bu sunucuya aslında oldukça değişken olduğunu göreceksiniz.
Nefret falan yok. İçimde bir oyuna karşı nefret varsa o CS:GO olur. Olayı zaten belirttim Valorant optimize bir oyun değil, ileride oturur. Bu arada bilgisayarımda 1 tane oyun kurulu o da Valorant.
Valorant optime değil demişsiniz ama yani aslında bence biraz Optimizasyondan kastınıza da bağlı sayın hocam bu. Ben mesela 1050 ile oynuyorum beni hiç mağdur etmedi oyun. Fps değerleri de düzenli bende yani sorun yok. Biraz neden optimizasyon üstünde durduğunuzu ve nereleri yetersiz gördüğünüzü söylerseniz daha rahat analiz edebiliriz tarafımca.

Biraz neden optimizasyon üstünde durduğunuzu ve nereleri yetersiz gördüğünüzü söylerseniz daha rahat analiz edebiliriz tarafımca.

Söyledim zaten. Yeni karakterlerin çeşitli animasyonları optimize değiller. Oyundaki bazı maplerin bazı noktaları optimize değil. Bazı karakterlerin ultileri optimize değil. Oyun beni de hiç mağdur etmedi ancak FPS'im stabil diyorsanız orada bir durun bence. CS'de örneğin bir FPS'i alıyorsan genel olarak o FPS'nin +-30 değerlerinde oynuyorsun ya da herhangi oturmuş bir oyunda. Valorant'ta böyle değil FPS sayacı sürekli ±100-150 gidip geliyor yüksek sistemlerde de. Dediğim gibi mesela bunu lolde vs. göremezsiniz. Oyun ileride oturunca bu sorun da ortadan kalkacağını düşünüyorum. Oyuna karşı da herhangi bir nefretim veya ön yargım vs. yok bu arada. Dediğim gibi aktif olarak oynadığım ve zevk aldığım tek oyun Valorant.

Söyledim zaten. Yeni karakterlerin çeşitli animasyonları optimize değiller. Oyundaki bazı maplerin bazı noktaları optimize değil. Bazı karakterlerin ultileri optimize değil. Oyun beni de hiç mağdur etmedi ancak FPS'im stabil diyorsanız orada bir durun bence. CS'de örneğin bir FPS'i alıyorsan genel olarak o FPS'nin +-30 değerlerinde oynuyorsun ya da herhangi oturmuş bir oyunda. Valorant'ta böyle değil FPS sayacı sürekli ±100-150 gidip geliyor yüksek sistemlerde de. Dediğim gibi mesela bunu lolde vs. göremezsiniz. Oyun ileride oturunca bu sorun da ortadan kalkacağını düşünüyorum. Oyuna karşı da herhangi bir nefretim veya önyargım vs. yok bu arada. Dediğim gibi aktif olarak oynadığım ve zevk aldığım tek oyun Valorant.
Ben 90 FPS'den 30'a düşmeler gibi şeylerden bahsediyorsunuz sandım. Biraz evet haklısınız. 50 Fps iniş çıkışlar pek hoş değil. Halledilir. Şimdi CS zaten artık oturmuş bir oyun. Valorant çok yeni. Ki yine de düşük sistemlere de az çok şans veren bir oyun. İyileşecektir. Tek istediğim R6 gibi her güncelleme de batırılmayan bir oyun.

CS ile Valorant birbirlerine rakipler. CS kaç senelik oyun olmasına rağmen grafik ve fizik olarak Valorant'tan üstün ( Bence Valorant daha güzel bu arada). Ancak iş optimizasyona gelince CS en çöp sistemde bile oynatıyor kendini. Valorant daha düşük FPS veriyor. Özellikle yetenek ve silah animasyonları gerçekten aşırı FPS düşmesi yapıyor sistemlerde, şahsen benim FPS'im 200'lerden 60-70'lere düşüyor Killjoy ultisine bakarken.
FPS olarak tabii ki CS:GO daha fazla veriyor ben inkar etmedim bunu. Ama CS:GO duz bir oyun. Yapabilecekleriniz kisitli. Oyundaki efektler vs. sabit efektler. Valorant'ta cok cesitli seyler yapabilmenize bagliyorum ben durumu.

Ayrica ben 1050 Ti ve 6700K ile 144+ FPS alabiliyorum. Gayet de yeterli ve yerli yerinde. CS:GO'da 300+ bile alabiliyorum orasi ayri konu.
Söyledim zaten. Yeni karakterlerin çeşitli animasyonları optimize değiller. Oyundaki bazı maplerin bazı noktaları optimize değil. Bazı karakterlerin ultileri optimize değil. Oyun beni de hiç mağdur etmedi ancak FPS'im stabil diyorsanız orada bir durun bence. CS'de örneğin bir FPS'i alıyorsan genel olarak o FPS'nin +-30 değerlerinde oynuyorsun ya da herhangi oturmuş bir oyunda. Valorant'ta böyle değil FPS sayacı sürekli ±100-150 gidip geliyor yüksek sistemlerde de. Dediğim gibi mesela bunu lolde vs. göremezsiniz. Oyun ileride oturunca bu sorun da ortadan kalkacağını düşünüyorum. Oyuna karşı da herhangi bir nefretim veya ön yargım vs. yok bu arada. Dediğim gibi aktif olarak oynadığım ve zevk aldığım tek oyun Valorant.
Dediginiz FPS dususleri durduk yere mi oluyor hocam, yoksa dediginiz gibi Killjoy ultisinde falan mi? Ben bu tarz bir sey yasamiyorum da, ondan sordum. Mesela Killjoy ultisinde oluyorsa bana gore sorun yok. Valorant'in kendi yapisi stabil degil ki FPS nasil stabil olsun? Siz de fikrinizi belirtirseniz sevinirim.

FPS olarak tabii ki CS:GO daha fazla veriyor ben inkar etmedim bunu. Ama CS:GO duz bir oyun. Yapabilecekleriniz kisitli. Oyundaki efektler vs. sabit efektler. Valorant'ta cok cesitli seyler yapabilmenize bagliyorum ben durumu.

Ayrica ben 1050 Ti ve 6700K ile 144+ FPS alabiliyorum. Gayet de yeterli ve yerli yerinde. CS:GO'da 300+ bile alabiliyorum orasi ayri konu.

Dediginiz FPS dususleri durduk yere mi oluyor hocam, yoksa dediginiz gibi Killjoy ultisinde falan mi? Ben bu tarz bir şey yasamiyorum da, ondan sordum. Mesela Killjoy ultisinde oluyorsa bana gore sorun yok. Valorant'in kendi yapisi stabil degil ki FPS nasıl stabil olsun? Siz de fikrinizi belirtirseniz sevinirim.

Riot bu işlere yabancı bir firma değil. Kompakt oyunlarda ustalar. LoL hayatımda gördüğüm en karmaşık ve her yerinden efekt fırlayan bir oyun ancak FPS düşüşleri LoL'de yok mesela. FPS düşüşünden kastım oynanmayacak durumu gelmesi değil. RTX 3080'in bile olsa FPS anlık olarak bazen 150 FPS bile oynayabiliyor. Bunun oyun gidişatının stabilliği ile alakası yok. Efektler oyun gecikmesini arttırıyorlar. Oyuna eklediğiniz her animasyon script vs. oyun gecikmesi yaratır. 1 Ms'in onda biri gibi bir değer kabul edilebilir ki her script animasyon vs. birleştiğinde gecikme değerin 4-5 olsun. Ancak Valorant'ta özellikle birkaç ultinin beraber çalıştıkları pozisyonda ulti başına yarım ms gibi yüksek değerler olarak gecikme artıyor. Oyun gecikmesi anlık olarak aşırı yükselip hızla azaldığı için doğal olarak FPS'de çok yüksek düşüşler ve ona paralel sıçramalar oluyor. Bu da oyuncunun hissini etkiler. Ben Valorant'ı verdiği FPS değerlerinden oldukça memnunum. Ancak oyunun optimize olmadığı ve ileride olacağı da bir gerçek. Killjoy'da gözle görülür bir fark göremeyebilirsiniz. Yüksek bir kartınız olsaydı mesela FPS 400'lerden 260'lara 260'lardan 350'lere fırlar düşer bu tip durumlar Valorant'da çok sık oluyor. Özellikle FPS sabitlenmezse anlık droplar bile oluşabiliyor. Valorant'ın CS'den komplike olduğu ve FPS konusunda biraz gerisinde kalabileceği kabulüm tabii ki. Ama bu Valorant'ın optimize olmamasını doğru bir şey yapmıyor. Düşük grafik kartlarında belki bu durum umursanmayabilir. Ama yüksek grafik kartlarında anlık olarak 3-4 ms fırlayış ve 130-150-200 FPS düşüşler oyuncuyu çoğu zaman etkilemese de oyunun optimize olmadığını açıklıyor bence.

Geri
Yukarı