Vanguard kameraya erişebilir mi?

Dediğim gibi kesin bir konu. Her nasıl geliştirilirse geliştirilsin bir uygulama kameraya erişim sağlamaya başladığında kameranızda ışık varsa yanar. Kamera erişimi için geliştirdiğim uygulamaların hiçbirinde ışığın yönetimi ile ilgili bir kod bloğu bulunmuyor. Hatta şöyle diyeyim kameranın ışığının yanıp yanmadığı bilgisini bile programlarla göremiyorsunuz ya da kontrol edemiyorsunuz. Bu sebeple kamera kartına gömülü olarak çalışan bir ışık olarak değerlendiriliyor. Yani kameradan sinyal alınmaya çalışıldığında o ışık arızalı olmadığı sürece yanmak zorunda. Kameranızın ışığının olup olmadığını merak ediyorsanız başlat menüsünde aramaya kamera yazın ve kameranızı açın. LED ışık açılması lazım.
Attığım konu kafamı karıştı, o konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Linkini bıraktım

Attığım konu kafamı karıştı, o konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Linkini bıraktım

Konuyu inceledim fakat donanıma ait sürücü yazılımlarında kameraya bağlantı yaparken LED bilgisini de veri olarak işleyen laptoplarda ya da kameralarda mümkün. Bunlarında büyük çoğunluğu çok eskide kaldı. +5V VCC bağlantısı kamerayla paralel bağlantılı olduğu için günümüz laptoplarında bu durumu imkansız kılıyor. Yani kesinlikle şu an için olası değil. Özellikle kamera boardını söküp üzerinde işlem yapılmalı ki böyle bir şey mümkün olsun. Tabii böyle yapıp kamera üzerinden insanları takip ettirmek isteyen kişilerde çıkıyor. Buna binaen işlem görmüş bir laptopa denk gelirseniz bunun yapılmış olacağı düşüncesiyle kullanmakta fayda var. Laptopa gömülü olmayan harici bir kamera kullanıyorsanız bu durum tamamen farklı tabii ki. Harici kameraların büyük çoğunluğu ledleriyle beraber yazılım üzerinden kontrol edilebiliyor. Bu durumda LED aydınlatmaya müdahale etmek kolaylaşabiliyor. Linux üzerinden kameranın yazılımını indirip incelediğinizde LED indicator işlemleriyle ilgili kod blokları da rahat bir şekilde görülebiliyor.
Konuyla ilgili birçok yazı yabancı forumlarda mevcut:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Konuyu inceledim fakat donanıma ait sürücü yazılımlarında kameraya bağlantı yaparken LED bilgisini de veri olarak işleyen laptoplarda ya da kameralarda mümkün. Bunlarında büyük çoğunluğu çok eskide kaldı. +5V VCC bağlantısı kamerayla paralel bağlantılı olduğu için günümüz laptoplarında bu durumu imkansız kılıyor. Yani kesinlikle şu an için olası değil. Özellikle kamera boardını söküp üzerinde işlem yapılmalı ki böyle bir şey mümkün olsun. Tabii böyle yapıp kamera üzerinden insanları takip ettirmek isteyen kişilerde çıkıyor. Buna binaen işlem görmüş bir laptopa denk gelirseniz bunun yapılmış olacağı düşüncesiyle kullanmakta fayda var. Laptopa gömülü olmayan harici bir kamera kullanıyorsanız bu durum tamamen farklı tabii ki. Harici kameraların büyük çoğunluğu ledleriyle beraber yazılım üzerinden kontrol edilebiliyor. Bu durumda LED aydınlatmaya müdahale etmek kolaylaşabiliyor. Linux üzerinden kameranın yazılımını indirip incelediğinizde LED indicator işlemleriyle ilgili kod blokları da rahat bir şekilde görülebiliyor.
Konuyla ilgili birçok yazı yabancı forumlarda mevcut:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani hocam ganguard benim kamerama erişebilir, fakat eriştiği zamanda ışık yanar değil mi? İçimi rahatlatmak için soruyorum

Yani hocam ganguard benim kamerama erişebilir, fakat eriştiği zamanda ışık yanar değil mi? İçimi rahatlatmak için soruyorum

Evet. Kesinlikle yanar. Zaten Vanguard uygulamasının böyle bir amacı yok. Riot Vanguard uygulaması geliştirilirken bu amacı güden bir geliştirmeye sahip değil. Vanguard sistem yazılımlarından birkaçına, RAM bellek bloklarının belirli adreslemelerine ve ekran kartı bellek verisinin belirli bir kısmına erişecek şekilde geliştirme sağlanılmış durumda. Yani kamerayla bu uygulamanın hiçbir işi yok. Bu uygulamayla ilgili böyle bir erişim olsaydı kesinlikle internete düşerdi. Bazı uygulamaların bellek adreslerine eriştiği bilgisini zaten yakalayan kişiler paylaşıyor. Mesela Sonic Studio ses uygulamasının bir kısmında erişim sağlayıp yakalama yapıyordu. Bunu paylaşan kaynaklar vardı. Sebebi ise belli. Sonic Studio uygulaması SSE uygulaması ile oyunda ses nereden geliyorsa orada duvar arkası bile olsa işaretliyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı