Vantilatör radyasyon yayar mı?

Canlılar radyasyon yayamaz, sadece radyasyonlu bir maddeyle etkileşime geçersek etkisi yok olana kadar yayarız

Ben radyasyon yayıyoruz demedim radyasyonluyuz dedim.

Radyasyon dediğimiz şey çok geniş bir küme ışık bile bir radyasyondur mesela. Radyasyonun çeşidi önemlidir en tehlikelisi olan iyonize edici radyasyondur. Bir vantilatör de tabii ki iyonize edici radyasyon yayamaz. Olsa olsa elektrik, manyetik alanından kaynaklanan radyasyon olur o da çok küçük.

Canlılar radyasyon yayamaz, sadece radyasyonlu bir maddeyle etkileşime geçersek etkisi yok olana kadar yayarız
Canlılar radyasyon yayar. Termal kameralarla canlıları gözlemleyebilmenin sebebi vücudunun yaydığı kızılötesi ışınlardır. Sen 0 Kelvin değilsen radyasyon yayıyorsun. Radyasyon kelimesi çok genel bir kelime.

10. Sınıfım ve otomasyon okuyorum. Ufak bir araştırmayla elektrik ile çalışan cihazların radyasyon yaydığını öğrenebilirsin.

Bende 12. sınıfım kardeşim

1654178166112.png

Al kitabımdaki bilgi;
Elektrik motorunda elektrik akımı geçen tel manyetik alan içinde bulunur. Telde kuvvet oluşur.

Dinamoda tel manyetik alan içinde döndürülerek indüksiyon akımı oluşturulur.

Canlılar radyasyon yayar. Termal kameralarla canlıları gözlemleyebilmenin sebebi vücudunun yaydığı kızılötesi ışınlardır. Sen 0 Kelvin değilsen radyasyon yayıyorsun. Radyasyon kelimesi çok genel bir kelime.

Biz radyasyon yaymıyoruz, o kızılötesi bizim vücudumuzdan geçemeyip geri yansıdığı için kameraya yansıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende 12. sınıfım kardeşim

Eki Görüntüle 1406920

Al kitabımdaki bilgi;
Elektrik motorunda elektrik akımı geçen tel manyetik alan içinde bulunur. Telde kuvvet oluşur.

Dinamoda tel manyetik alan içinde döndürülerek indüksiyon akımı oluşturulur.

Çalışma mantığı ile konunun ne alakası var?

Biz radyasyon yaymıyorız, O kızıltesi bizim vücudumuzdan geçemeyip geri yansıdığı için kameraya yansıyor

Senin vücudunun ürettiği ısı kızılötesi dalga yayıyor kardeşim. Öyle olmasaydı kızılötesi dalgaların çarptığı diğer şeyler de yansırdı termal kameralara. Mesela zemin (kamerayla ölçüm yapacağın cisme göre skalayı ayarladıktan sonra) mavi gözükür. Sebebi kendisi ısı yaymadığı için oradan aldığın tek şey yansıyan kızılötesi ışındır. Senin vücudun ısı ürettiği için bir miktar kendisi yayıyor. Senin dediğin gibi olsaydı, termal kamera ile canlılar saptanamazdı, çünkü zemin ile yaydığı kızılötesi dalga aynı olurdu.

Yeni konular

Geri
Yukarı