Var Olan Mı Keşfedilir Yoksa Keşfedilen Mi Var Olur?

Kelime anlamına bakılırsa var olmayan hiçbir şey keşfedilemez, yalnız keşfedilen şeyin daha önce varlığı bilinmediği için keşfedildikten sonra artık bilineceği için buna mecazen var oldu da diyebiliriz.

Kelime anlamına bakılırsa var olmayan hiçbir şey keşfedilemez, yalnız keşfedilen şeyin daha önce varlığı bilinmediği için keşfedildikten sonra artık bilineceği için buna mecazen var oldu da diyebiliriz.
Keşfedildikten sonra var olamaz. Amerika'yı keşfetmek, daha önce var olmadığı anlamına gelmiyor.

Keşfedilen var olur çünkü kelimenin aslı ``Keşif-etmek``tir. Kelime görülen geçmiş zaman anlamı taşır. Yani keşfedilen var olur.

Var olan keşfedilir. Çünkü bir şeyi keşfettiğimize göre daha önce var olması gerekiyor. Biz ararken kendiliğinden çıkmadı ya. Tabi icat farklı, ancak icatlarda ''var olmak'' yerine ''buluş'' kelimesi daha mantıklı olur. Çünkü sen sadece parça birleştiriyorsun.

Sizin önermelerinizi almak icin soruyorum.

Ama keşfedilmek duyusal algilamanin zihinde etkilesimi degil midir? Yani Amerika'nin kesfi orneginden devam edelim kesfedilenin var olmasi bireysel olarak zihinde var olmasi degil midir?Benim bir önermem var önce sizi dinliyeyim diyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Var olmayan bir şeyi keşfedemezsin, keşfedilmeyen bir şeyin ise var olduğunu bilmezsin zaten:) Var ki keşfettin, olmasaydı nereden keşfedecektin? İcat çok daha farklı bir şey.:)

Hindistan da ilkel kabile keşfettiler de ne oldu? Gönderilen elçiyi yemişler. Bazen keşfetmemek en güzeli :) Keşke Amerika da keşfedilmeseydi de otlak arazi olarak kalsaydı. :ROFL:

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı