Vatan Bilgisayar %30 İndirimi Kaldırdı

@prlk13 kardeşim, senin sisteminin olması gereken fiyatı 1950 TL civarı. Vallahi kesin bir şey söylemek mümkün değil. Vatan çalışanlarınında her zamanki gibi bir bilgisi yok. Ne demiş büyükler, yarın ola hayrola. :)
Yani, yarın bakacağız artık. :) İnşallah %30 indirim olur. Maalesef, öbür türlü fiyatlar hiç cezbedici değil.

Ben size nedenini söyleyeyim arkadaşlar. Geçtiğimiz hafta Vatan yetkililerinden (mağaza hissedarı/sorumlusu/müdürü) adına ne derseniz artık, mevzunun can damarında bulunan bir beyle konuştum. Anlatılanlardan çıkardığım sonuç şu: Vatan Bilgisayar ekonomik anlamda birtakım sorunlar yaşıyor. Büyümenin getirdiği risk ve mali enflasyon ile elektronikte uygulanan vergilendirme ve tl/dolar paritesinin göbeğinde yaşanan bir eko-bunalım hadisesiyle başbaşa Vatan mağazaları. ODEA Bank kredisi vererek müşteri çekme çabası da bu düşüncemi destekler nitelikte.
Ben işim gereği hemen her ay elektronik malzeme satın alırım. Fiyat bakımından uygun kabul edilebilecek mağazalardansa güven duyduğum mağazaları tercih ederim. Bu mağazalar içinde Vatan ilk sıradadır. Vatanda birçok ürün, piyasa fiyatından daha yüksek meblalarla alıcısıyla buluşturulur. Gerçek anlamda %30'lara vardığı iddia edilen indirimler nadir birkaç kalem malda gözlemlenebilir. Çoğu üründe bu indirim söylentisinin fason olduğunu sezinlemek basit bir internet taramasıyla ortaya çıkıyor aslında.
Neyse, sadede gelmek istiyorum.
Arkadaşlar, bir ürünü 12, 24 veyahut 36 ay vade ile satmak isterseniz, vade farkı denen faiz oranlarını sattığınız ürünlere eklemek durumunda kalırsınız. Biz buna vadede uygulanan faiz de diyebiliriz. Vatan da tam olarak bunu yapıyor. Bir ürünün normal (peşin) satış fiyatına, o ürünün kredi kartı taksitlerinde uygulanması gereken vade farkı/faiz oranının hemen hemen en üst limitini ekleyerek raflarda satışa sunuyor. Fiyatlarda bariz bir şekilde % 20 ila %30 bandında değişen artışlar gözlemledim son bir aydır. Basit bir örnek, düne kadar takip ettiğim Nokia'nın Lumia 1320 modeli, fiyatını iki gün içinde 899 tl'den 999 tl'ye devrederek haftanın artış rekorunu kırdı resmen :). Benzer artışları EPSON'un, BROTHER markasının ve diğer kalemlerdeki muhtelif marka ve segmentlerdeki ürünlerde gözlemlemek olağan bir durum Vatan B.'da. Üzülüyorum açıkçası. Devasa kredilerin kölesi haline getirilen Türk toplumunun büyük marketleri de krediyi teşvik etmek durumunda kalıyor artık. Ticaretin kuralları... kural mı dedim? Yok öyle bir dünya...
Tüm bunlar şahsi gözlemlerim ve şahsi düşüncelerimdir. Belki lokal bir bakış açısıyla vardığım kanaatler olarak okunabilir burada yazdıklarım. Ama bu konu başlığı boşuna açılmadı herhalde. Birçoğumuzun aklında soru işareti bırakıyor dalgalanmalar...
Sözü fazla uzattım, kusura bakmayın. Herkese gönül rahatlığıyla, pişmanlık duymaksızın alışveriş yapabileceği güzel günler dilerim... :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı