VDS Ubuntu yüksek RAM kullanımı

iPatavatsizz

Kilopat
Top veya Htop komutlarında yüksek RAM kullanan bir uygulama görünmüyor lakin sistemde toplam 5 GB RAM'in 3.4 GB'ı sürekli kullanılmakta, bu neden oluyor? Ne yapabilirim? Bu sorun tekrar olmuştu, kullandığım hosting panelinden sistemi formatladım lakin bu olay tekrar oluyor. Sisteme kurulu hiçbir şey bulunmamakta. Temiz kurulum üstüne apt upgrade attım o kadar. Ubuntu 22.04 kurulu 5 GB Xeon makine. Ubuntu'da yeniyim lakin yazılım bilgim var o yüzden çok zorlanmıyorum aradığımı bulurken ama bilgim az, aradığım kadar öğrenebiliyorum, bana yardımcı olursanız sevinirim. Sunucuyu ilk aldığımda bu sorun yoktu sistem 1 GB bile kullanmıyordu.

1674510274084.png

1674510288284.png

1674510343676.png

Ubuntu Desktop mu kurdunuz?
Ubuntu Desktop ise arkada grafik arayüzü çalışıyordur.
Ubuntu Server kullanmalısınız.

Ubuntu Server ile de aynı sorun varsa Ubuntu yerine Debian kullanabilirsiniz.

Kod:
sudo systemctl disable snapd.service
sudo systemctl disable snapd.socket
sudo systemctl disable snapd.seeded
sudo systemctl disable snapd.snap-repair.timer

Yukarıdakileri yazdıktan sonra reboot atın, deneyin sorun çözülmüş olacaktır.

Hocalarım ilk hafta Minecraft sunucusu kurmuştum çok iyi çalışıyordu, şimdi ise hem TPS hem performans yerleri görüyor, acaba bu sorun açtığım Minecraft sunucusunu da etkiliyor olabilir mi? 2 kişilik bir sunucuda chunkların renderı çok geç gerçekleşiyor, sunucunun açılması/kapanması bile dakikalar sürüyor, speedtest sonuçlarım 1 Gbps'a yakın yani internetlik bir şey değil. RAM zaten 5 GB ara sıra 250 MB'lara düşüyor sistemin normal olması gereken ilk haftalarda gözlemlediğim miktarlara ama sonra hep 3 GB üstüne çıkıyor.

@Disty Ubuntu Server olması lazım hocam araştırdığım kadarıyla giriş mesajında RAM, Disk kullanım vs. gösteriyorsa Ubuntu Server oluyormuş ubuntu-desktop ile alakalı bir paket de yüklü değil, hosting panelinde Ubuntu yazıyor tam ne bilemiyorum. Sunucuya direkt SSH ile terminal üzerinden bağlanıyorum herhangi bir GUI yüklü değil sistemde büyük ihtimalle.

1674682464133.png
Ekte var olan servisler görünmekte.

@kralmsx Ubuntu veya Linux kernelinin internette RAM'i uygulamalar için daha hızlı açılmasını sağlamak amacıyla boş RAM ziyan olmasın diye önbelleğe aldığını ve paylaştığını okudum çoğu kaynaktan, duruma göre de boşa alıyormuş RAM gereksinimi olduğunda acaba bu olay bununla alakalı olabilir mi? Mevcut tek sorunum RAM'in garip artışı ve açtığım sunucunun kötü performansı. Olayın garip olma sebebi ise makine VDS yani kaynak paylaşımsız ve ilk birkaç hafta böyle bir olayla karşılaşmadan tam performans sunucumun ve sitemin açık olmasıydı.

Hocalarım ilk hafta Minecraft sunucusu kurmuştum çok iyi çalışıyordu, şimdi ise hem TPS hem performans yerleri görüyor, acaba bu sorun açtığım Minecraft sunucusunu da etkiliyor olabilir mi? 2 kişilik bir sunucuda chunkların renderı çok geç gerçekleşiyor, sunucunun açılması/kapanması bile dakikalar sürüyor, Speedtest sonuçlarım 1 Gbps'a yakın yani internetlik bir şey değil. RAM zaten 5 GB ara sıra 250 MB'lara düşüyor sistemin normal olması gereken ilk haftalarda gözlemlediğim miktarlara ama sonra hep 3 GB üstüne çıkıyor.

@Disty Ubuntu Server olması lazım hocam araştırdığım kadarıyla giriş mesajında RAM, Disk kullanım vs. gösteriyorsa Ubuntu Server oluyormuş Ubuntu-desktop ile alakalı bir paket de yüklü değil, hosting panelinde Ubuntu yazıyor tam ne bilemiyorum. Sunucuya direkt SSH ile terminal üzerinden bağlanıyorum herhangi bir GUI yüklü değil sistemde büyük ihtimalle.

Eki Görüntüle 1645541
Ekte var olan servisler görünmekte.

@kralmsx Ubuntu veya Linux kernelinin internette RAM'i uygulamalar için daha hızlı açılmasını sağlamak amacıyla boş RAM ziyan olmasın diye önbelleğe aldığını ve paylaştığını okudum çoğu kaynaktan, duruma göre de boşa alıyormuş RAM gereksinimi olduğunda acaba bu olay bununla alakalı olabilir mi? Mevcut tek sorunum RAM'in garip artışı ve açtığım sunucunun kötü performansı. Olayın garip olma sebebi ise makine VDS yani kaynak paylaşımsız ve ilk birkaç hafta böyle bir olayla karşılaşmadan tam performans sunucumun ve sitemin açık olmasıydı.

Debian kurup denemeni tavsiye ederim, Ubuntu göründüğü kadar masum bir distro değil. En iyi verimi Debian kurulu sunucuda alırsın, dediğin şeye gelecek olursak önbelleğe bu kadar RAM alıp bir anda bırakmaz sunucu yani bununla alakalı bir durum değil.

Debian kuramıyorum hocam panelde Centos 7 ile Ubuntu'nun ve Windows Server'in farklı sürümleri mevcut sadece. Dediğim şey ise sunucuyu açtıktan ve kapattıktan sonra RAM kullanımı olması gereken seviyeye geliyor.

Geri
Yukarı