VDSL 75 Mbps için modem önerisi

Şakir UÇAR

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Arkadaşlar merhaba.
TurkNet'ten 75 Mbps VDSL internet kullanmaktayım. Şu anda önceden Türk Telekom'um verdiği modemi kullanıyorum. Ancak Wi-Fi sinyal kalitesi artık kötü geliyor ve evin her odasından yeterince iyi çekmiyor. Bu nedenle yeni bir modem almak istiyorum. Aşağıdaki 3 modem arasında kararsız kaldım. İleride fiber altyapı gelme ihtimaline karşın fiber altyapıda da güzel çalışacak bir model istiyorum. Siz hangisini önerirsiniz?
Modemler
Bu fiyat bandında başka modeller de önerebilirsiniz.

Ben Archer VR300 kullanıyorum ve internet hızım da 75 Mbps VDSL. Modemle ilgili ciddi bir sıkıntım yok ama sinyal alanı olarak aşırı güçlü değil. 5ghz ağı da zaten 2 odaya ancak yayılıyor. Onun dışında işini iyi yapan, sıkıntısız bir model. 2.4ghz sinyal gücü olarak Türk Telekom'un yeni tarz modemlerinden aşırı farklı olduğunu sanmıyorum. Eviniz bizimki gibi çok büyükse menzil arttırıcı kullanmanız belki daha isabetli bir karar olacaktır.

Ben Archer VR300 kullanıyorum ve internet hızım da 75 Mbps VDSL. Modemle ilgili ciddi bir sıkıntım yok ama sinyal alanı olarak aşırı güçlü değil. 5GHz ağı da zaten 2 odaya ancak yayılıyor. Onun dışında işini iyi yapan, sıkıntısız bir model. 2.4GHz sinyal gücü olarak Türk Telekom'un yeni tarz modemlerinden aşırı farklı olduğunu sanmıyorum. Eviniz bizimki gibi çok büyükse menzil arttırıcı kullanmanız belki daha isabetli bir karar olacaktır.

Ev aslında çok büyük değil ancak modem Türk Telekom'un bayağı eski bir modeli bu nedenle değiştirmeyi istiyorum. O zaman diğer modellere yönelmek daha iyi olabilir. Cevabınız için teşekkürler.

Keenetic Extra DSL öneririm 4 aydır kullanıyorum F/P ürünü olduğunu söyleyebilirim.

Ona da bakacağım.

Kapsama alanı size yeterli geliyor mu?
Benim odayla arasında 3 duvar var ve duvarların kolonumsu çıkıntıları oluyor, oraya denk geliyor. O nedenle sinyal biraz kesiliyor. Yoksa diğer odalara rahatça yetiyor sinyal. Ne alırsanız alın bu durum etkileyecektir sinyal gücünü zaten. Aynı anda bağlı olan cihaz sayısı da çoksa etkileyebilir. Bizde 7 cihaza kadar çıkıyor akşamları, modeme uzakta olduğumdan telefonda kopmalar yaşayabiliyorum. Normal vakitlerde sıkıntı yaşamıyorum.

Benim odayla arasında 3 duvar var ve duvarların kolonumsu çıkıntıları oluyor, oraya denk geliyor. O nedenle sinyal biraz kesiliyor. Yoksa diğer odalara rahatça yetiyor sinyal. Ne alırsanız alın bu durum etkileyecektir sinyal gücünü zaten. Aynı anda bağlı olan cihaz sayısı da çoksa etkileyebilir. Bizde 7 cihaza kadar çıkıyor akşamları, modeme uzakta olduğumdan telefonda kopmalar yaşayabiliyorum. Normal vakitlerde sıkıntı yaşamıyorum.

Bir de Tenda ve TP-Link modem arasında Ethernet portu farkı var. Tenda olanda gigabit, diğerinde Fast Ethernet bulunuyor. Geleceğe yönelik gigabit port olması daha iyi olur diye düşünüyorum. Ancak tende konusunda yorum gelmeyince yine arada kaldım.

Size tavsiyem imkan varsa modemi evin orta noktasına taşıma şansınız varsa taşıyın. O zaman sinyal zaten yükselir. Ondan sonra modem arayüzüne girin. Wifi kanalını 1'e alın. Mutlaka faydası olur.

Geri
Yukarı