VDSL Hatta ADSL2 Router çalışır mı?

O kadar parayı gözden çıkardıysan VDSL2 destekli modem/router alsana. Linkini verdiğin cihaz sadece router. Hiçbir DSL hatta doğrudan bağlanamaz. Modem özelliği olan başka cihaza bağlı kalmak zorunda. Tek cihazla çözülecek soruna iki cihazlı çözüm üretebilirsin elbet ama niye bu kadar masrafa giresin ki?

Elindeki muhtemelen eski olan ADSL modemi ethernet kablosuyla internet kaynağı olan modeme bağlayıp access point olarak kullanabilirsin. Tabi sonradan bağladığın cihazın içine girip DHCP ayarını kapatman ve arayüze girerken kullandığın yerel IP adresi aynıysa onu iki cihazdan birinde değiştirip çakışmanın önüne geçmen gerekli.

Veyahut en kolayı sıfırdan VDSL2 modemli router almak. Örneğin Tenda V12. Kendisi şu an Vatan bilgisayarda 1500 lira ve ileride gigabit fiber internete geçsen dahi işine yarayabilecek bir cihaz.

O kadar parayı gözden çıkardıysan VDSL2 destekli modem/router alsana. Linki verdiğin cihaz sadece router. Hiçbir DSL hatta doğrudan bağlanamaz. Modem özelliği olan başka cihaza bağlı kalmak zorunda. Tek cihazla çözülecek soruna iki cihazlı çözüm üretebilirsin elbet ama niye bu kadar masrafa giresin ki?

Elindeki muhtemelen eski olan ADSL modemi ethernet kablosuyla internet kaynağı olan modeme bağlayıp access point olarak kullanabilirsin. Tabi sonradan bağladığı cihazın içine girip DHCP ayarını kapatman ve arayüze girerken kullandığın yerel IP adresi aynıysa onu iki cihazdan birinde değiştirip çakışmanın önüne geçmen gerekli.

Veyahut en kolayı sıfırdan VDSL2 modemli router almak. Örneğin Tenda V12. Kendisi şu an Vatan bilgisayarda 1500 lira ve ileride gigabit fiber internete geçsen dahi işine yarayabilecek bir cihaz.
Şuan kullandığım VDSL2 modemim var zaten ben wi-fi bağlantısı çalışmadığı için router ekleyeceğim. Güncel modemim Archer VR600 V2.

VDSL Hat VR600 e bağlı. Ben bu modemden gelen bağlantı ile Archer D2 yi router olarak kullanmak istiyorum.

VR600 VDSL2 / D2 ADSL2+ destekliyor.

Şu an elinde 5 GHz destekleyen router varken gerek yok bence yeni modem ya da router almasına fiber altyapılarda modem ücretsiz olarak veriliyor zaten.

Şuan kullandığım VDSL2 modemim var zaten ben wi-fi bağlantısı çalışmadığı için router ekleyeceğim. Güncel modemim Archer VR600 V2.
Sana önce router ile modem farkını anlatmak lazım sanırım. Daha sonra iki cihaza gerek olmadığını anlarsın.

ADSL veya VDSL modem diye aldığın cihazların hepsi aslında router(yönlendirici) oluyor. İçlerinde DSL hat sinyalizasyonunu sağlayan ekstra bir donanım(modem) yer alıyor sadece. O yüzden halk arasında sadece modem deniliyor. Esasen modemli router olur kendileri. Ayrıca bu cihazların WAN portları kullanılarak sadece router olarak da kullanabilirsin.

Sen şimdi zaten elimde modem var deyip kendini router alma mecburiyetinde hissediyorsun. Modemsiz düz router almak sinyal gücü veya internet hızı olarak bir avantaj sağlamaz. Tamamen cihazın donanım özellikleri ile alakalı bir şey. Neden prize tek cihaz bağlayıp işi bitirecekken iki cihaz kullanasın ki?

Benim önerdiğim veya muadil denebilecek diğer modeller VDSL2 ile doğrudan veya router modunda çalışır, Wi-Fi 5 destekli olduğu için VDSL internetin tüm hızını kablosuz verebilir. Dahası önerdiğim Tenda V12 üzerinde gigabit ethernet portları var. İçinde MAC klonlama özelliği var. Fiber intertle dahi uyumlu. Komple bir cihaz.

Son düzenleme:
Sana önce router ile modem farkını anlatmak lazım sanırım. Daha sonra iki cihaza gerek olmadığını anlarsın.

ADSL veya VDSL modem diye aldığın cihazların hepsi aslında router(yönlendirici oluyor). İçlerinde DSL hat sinyalizasyonunu sağlayan ekstra bir donanım(modem) yer alıyor sadece. O yüzden halk arasında sadece modem deniliyor. Esasen modemli router olur kendileri. Ayrıca bu cihazların WAN portları kullanılarak sadece router olarak da kullanabilirsin.

Sen şimdi zaten elimde modem var deyip kendini router alma mecburiyetinde hissediyorsun. Modemsiz düz router almak sinyal gücü veya internet hızı olarak bir avantaj sağlamaz. Tamamen cihazın donanım özellikleri ile alakalı bir şey. Neden prize tek cihaz bağlayıp işi bitirecekken iki cihaz kullanasın ki?
Beni anlamak istemiyorsunuz sanırım ben ikisininde farkını biliyorum zaten. Elimdeki VDSL destekleyen Modem/routerın DHCPsi çalışmıyor yani Kablosuz bağlantısı bozuk, IP atamıyor.

Bende Boşta ADSL Destekleyen Modem/Routerım var.
Onu direkt modem olarak VDSL hatta kullanamadığın için onu router olarak kullanarak wifi paylaşacağım anladınız mı?

Beni anlamak istemiyorsunuz sanırım ben ikisininde farkını biliyorum zaten. Elimdeki VDSL destekleyen Modem/routerın DHCPsi çalışmıyor yani Kablosuz bağlantısı bozuk, IP atamıyor.
Bende Boşta ADSL Destekleyen Modem/Routerım var. Onu direkt modem olarak VDSL hatta kullanamadığın için onu router olarak kullanarak wifi paylaşacağım anladınız mı?
Yazdığım mesajları okumamış veya hiç anlamamışsın.

Zaten elindeki cihazı deneyebileceğini anlatmaya çalıştım. Attığın linkteki ürünün gereksiz olduğunu söylemeye çalıştım. Üstelik öyle bir router almak için senin teşvik eden mesajlar var burada. Ben onun önüne geçmek istedim. İlla alacaksan modem al kurtul demeye getirdim.

Bu sefer kısa tutmaya çalıştım ki anlaşılsın. Daha da cevap yazmıyorum.

@eren28tr ben sana cevap yazmadım. Muhatabım sen değilsin. Konunun sahibi ile konuşmaya çalışıyorum. Hem forum kullanmayı bilmiyorsun hem de cahilsin. Seni görmezden gelinenler listesine ekledim. Bana bir şey yazmana gerek yok artık. Seni görmüyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı