VDSL ile yayın açarken ping neden artar?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. VDSL internet kullanan ve yayın açmak isteyen birçok insan yayın açtığında oyunlardaki ping değerinin uçtuğundan şikayet ediyor. Hatta birçoğu yükleme hızlarının yarısını kullansalar bile ping artışı yaşıyormuş. 8 Mbps yükleme hızının 3 Mbps'ini kullanıp da ping artışı yaşayan bile var.

Fakat bende böyle bir sorun çıkmıyor. 8 Mbps yükleme hızına sahip VDSL hattım ile 4000 bitrate yayın denemesi yapmıştım, ping değerinde hiç değişiklik olmamıştı. Ancak birçok insan aynısını yaptığında ping artışı yaşadığından şikayet ediyor.

Bu durum neden oluyor?

Merhaba arkadaşlar. VDSL internet kullanan ve yayın açmak isteyen birçok insan yayın açtığında oyunlardaki ping değerinin uçtuğundan şikayet ediyor. Hatta birçoğu yükleme hızlarının yarısını kullansalar bile ping artışı yaşıyormuş. 8 Mbps yükleme hızının 3 Mbps'ini kullanıp da ping artışı yaşayan bile var.

Fakat bende böyle bir sorun çıkmıyor. 8 Mbps yükleme hızına sahip VDSL hattım ile 4000 bitrate yayın denemesi yapmıştım, ping değerinde hiç değişiklik olmamıştı. Ancak birçok insan aynısını yaptığında ping artışı yaşadığından şikayet ediyor.

Bu durum neden oluyor?

Birçok nedeni olabilir. Bunlardan bazıları; hat zayıflaması, yoğun saatlerdeki aşırı yüklenme, saha dolabının kapasitesinin aşılması, SNR margin değerinin sınırda veya kritik düzeyde olması, söylendiği gibi bufferbloat ve son olarak ISS ile ilgili de olabiliyor. Sonuçta bakır kablo ile internete erişim sağlıyorsunuz VDSL'de. Verim saha dolabı uzaklığına göre de düşüyor olabilir.

Modeminiz nedir? Ping artışının sebebi "bufferbloat" oluyor.
Keenetic Extra DSL modem kullanıyorum ve bende böyle bir sorun çıkmıyor. Ancak birçok insan bu sorunun DSL teknolojisinin kısıtlamasından kaynaklı olduğunu söylüyor. Eğer öyle olsaydı ben de bu sorunu yaşardım.
Hatta bunu tam olarak @Recep Baltaş demişti. 2018'deki bir konuda DSL altyapının yapısı gereği bu sorunun çıktığını söylemişti. Fakat ben VDSL kullanmama rağmen bu sorun ile karşılaşmıyorum.

Keenetic Extra DSL modem kullanıyorum ve bende böyle bir sorun çıkmıyor. Ancak birçok insan bu sorunun DSL teknolojisinin kısıtlamasından kaynaklı olduğunu söylüyor. Eğer öyle olsaydı ben de bu sorunu yaşardım.
Hatta bunu tam olarak @Recep Baltaş demişti. 2018'deki bir konuda DSL altyapının yapısı gereği bu sorunun çıktığını söylemişti. Fakat ben VDSL kullanmama rağmen bu sorun ile karşılaşmıyorum.
Bende de Extra DSL var. Bizim bufferbloatsız internetimizin sebebi modemin performansı :p

Bende de Extra DSL var. Bizim bufferbloatsız internetimizin sebebi modemin performansı :p
Zaten bunu sağlayan şey Keenetic modemlerde kullanılan Cake paket zamanlayıcı motoruymuş. ASUS modem kullananlar bile bunu özel Firmware yükleyerek kullanabilirken Keenetic modemlerde varsayılan olarak yüklü ve açık geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı