VDSL ISS önerisi

@Dejuf hocam sizin öneriniz var mı?
Hocam esasen ben prensiplerim gereği birine bir şey önermiyorum. Sadece şunu söyleyebilirim ki daha önce de defalarca belirttiğim gibi şu devirde taahhüt can kurtarır.

Forumda tapılan Turkneti gördük işte bakın. Geçen yıldan bu yana ne kadar zam yaptı. Taahhütsüz hizmet veren diğer birçok firmayla beraber.
Sosyal medyada, forumda, şurada burada taahhütsüz internet çok pohpohlanıyor da önemli bir ayrıntı gözden kaçırılıyor: enflasyon!

Şöyle bir örnek vereyim: Mesela bir vatandaş internet aboneliği alacak. Ölçüyor biçiyor x firması 100 Mbps taahhütlü paketi 100 liraya satıyor, y firması da 100 Mbps taahhütsüz paketi 80 liraya satıyor. Taahhütsüzlüğüne kanarak y firmasına abone oluyor. Aradan birkaç ay geçiyor, kullandığı pakete 50 lira zam geliyor ve o paket artık 130 lira oluyor. Arkadaş yeni fiyattan memnun kalmayıp ayrılmak istiyor. Ancak bir bakıyor ki o da ne? Taahhütlü paket satan x firması da boş durmamış, onun paketi de 150 lira olmuş. (Örnekler tutarlı olması açısından her iki firmanın da 50 lira zam yaptığı farz edilmiştir.)
E bu durumda noldu şimdi? Hem taahhütsüz diyerek abone olduğu paketin fiyatı arttı hem de taahhütlü paketin fiyatı arttı. Zamanında taahhütlü paketi tercih etseydi şu an her ikisinden de ucuza kullanacaktı.
İşte bu gibi hesaplamalar bu forumda asla yapılmıyor. Tutturmuşlar bir Turknet de Turknet. Bu forumdaki büyük bir çoğunluk Turknet fanboyu gördüğüm kadarıyla. Ondan sonra zam gelince de ühü ühü. Birine tavsiye ederken "taahhütsüz abi yaa, istediğin zaman ayrılıyorsun yaa" gibi argümanlarla tavsiye ediyorlar, zam gelince de isyan ediyorlar. Hayır zam gelince ayrılanlar gidip yine taahhütsüz bir firmaya abone oluyorlar şaka gibi. Arkadaşım yarın o da zam yapacak. Bunu idrak edemeyecek kadar aptal mısınız taklit mi yapıyorsunuz?
Taahhütsüz internet sadece bugün ucuz, kesinlikle yarın değil.

Bakın ben mesela 2021 yılının ekim ayında Millenicom'a 2 yıllık taahhüt verdim. Türk Telekom'un FTTH (eve kadar fiber) altyapısında 100'lük paket kullanıyorum. Paketimin fiyatı 115 lira. 114.90 da işte yuvarlıyorum ben. O zamanlar Turknet'in fiyatı 100 lira idi. Şu an ben hâlâ 100'lük pakete 115 lira ödüyorum. Taahhütsüz de taahhütsüz diye orgazm olan Turknet fanboylarının hali ortada. Kaç Mbps hıza kaç lira ödüyorlar kendilerinin de felekleri şaştı artık. 9 ay daha sabit fiyat garantim var kafam rahat. Önümüzdeki 9 ayda Turknet'e ve onun gibi taahhütsüz hizmet veren nice firmaya daha ne kadar zam gelecek kim bilir. Bu arada Millenicom da taahhütü kaldırdı artık o da sadece taahhütsüz paket satıyor.

Demek o ki şu firma veya bu firma diye bir tavsiye vermem. İlla bir tavsiye istiyorsanız vereceğim tek tavsiye taahhüt olur.

Hocam esasen ben prensiplerim gereği birine bir şey önermiyorum. Sadece şunu söyleyebilirim ki daha önce de defalarca belirttiğim gibi şu devirde taahhüt can kurtarır.

Forumda tapılan Turkneti gördük işte bakın. Geçen yıldan bu yana ne kadar zam yaptı. Taahhütsüz hizmet veren diğer birçok firmayla beraber.
Sosyal medyada, forumda, şurada burada taahhütsüz internet çok pohpohlanıyor da önemli bir ayrıntı gözden kaçırılıyor: enflasyon!

Şöyle bir örnek vereyim: Mesela bir vatandaş internet aboneliği alacak. Ölçüyor biçiyor x firması 100 Mbps taahhütlü paketi 100 liraya satıyor, y firması da 100 Mbps taahhütsüz paketi 80 liraya satıyor. Taahhütsüzlüğüne kanarak y firmasına abone oluyor. Aradan birkaç ay geçiyor, kullandığı pakete 50 lira zam geliyor ve o paket artık 130 lira oluyor. Arkadaş yeni fiyattan memnun kalmayıp ayrılmak istiyor. Ancak bir bakıyor ki o da ne? Taahhütlü paket satan x firması da boş durmamış, onun paketi de 150 lira olmuş. (Örnekler tutarlı olması açısından her iki firmanın da 50 lira zam yaptığı farz edilmiştir.)
E bu durumda noldu şimdi? Hem taahhütsüz diyerek abone olduğu paketin fiyatı arttı hem de taahhütlü paketin fiyatı arttı. Zamanında taahhütlü paketi tercih etseydi şu an her ikisinden de ucuza kullanacaktı.
İşte bu gibi hesaplamalar bu forumda asla yapılmıyor. Tutturmuşlar bir Turknet de Turknet. Bu forumdaki büyük bir çoğunluk Turknet fanboyu gördüğüm kadarıyla. Ondan sonra zam gelince de ühü ühü. Birine tavsiye ederken "taahhütsüz abi yaa, istediğin zaman ayrılıyorsun yaa" gibi argümanlarla tavsiye ediyorlar, zam gelince de isyan ediyorlar. Hayır zam gelince ayrılanlar gidip yine taahhütsüz bir firmaya abone oluyorlar şaka gibi. Arkadaşım yarın o da zam yapacak. Bunu idrak edemeyecek kadar aptal mısınız taklit mi yapıyorsunuz?

Bakın ben mesela 2021 yılının ekim ayında Millenicom'a 2 yıllık taahhüt verdim. Türk Telekom'un FTTH (eve kadar fiber) altyapısında 100'lük paket kullanıyorum. Paketimin fiyatı 115 lira. 114.90 da işte yuvarlıyorum ben. O zamanlar Turknet'in fiyatı 100 lira idi. Şu an ben hâlâ 100'lük pakete 115 lira ödüyorum. Taahhütsüz de taahhütsüz diye orgazm olan Turknet fanboylarının hali ortada. Kaç Mbps hıza kaç lira ödüyorlar kendilerinin de felekleri şaştı artık. 9 ay daha sabit fiyat garantim var kafam rahat. Önümüzdeki 9 ayda Turknet'e ve onun gibi taahhütsüz hizmet veren nice firmaya daha ne kadar zam gelecek kim bilir. Bu arada Millenicom da taahhütü kaldırdı artık o da sadece taahhütsüz paket satıyor.

Demek o ki şu firma veya bu firma diye bir tavsiye vermem. İlla bir tavsiye istiyorsanız vereceğim tek tavsiye taahhüt olur.
TürkNet'ten Netspeed'e geçmek bana mantıksız geldi.
Yani aynı zammı belli bir süre içerisinde NetSpeed yine yapar? Doğru değil mi? Ne yapacağım bilmiyorum. Benim port durumum biraz sorunlu idi direk TürkNet'e abone oldum. İlk ayın faturası geldi davet kodu sayesinde ödeme yapmadım.

Sorun ise alt yapım bir hafta var, bir hafta yok .

TürkNet'ten Netspeed'e geçmek bana mantıksız geldi.
Yani aynı zammı belli bir süre içerisinde NetSpeed yine yapar? Doğru değil mi? Ne yapacağım bilmiyorum. Benim port durumum biraz sorunlu idi direk TürkNet'e abone oldum. İlk ayın faturası geldi davet kodu sayesinde ödeme yapmadım.

Sorun ise alt yapım bir hafta var, bir hafta yok .
Elbette zam yapar hocam, şu ekonomik ortamda zam yapılmayan şey kaldı mı? Herhangi bir şeyi bugün alırsanız kârdasınız. Ertesi gün zam geliyor çünkü.
Geçen ay kendime parka bakıyordum, 800 liraya buldum bir tane. Hemen almadım ama. Birkaç gün sonra tekrar baktığımda aynı parka 900 lira olmuş. Birkaç gün sonra bir daha baksam 1000 liranın üstüne çıkmış olacaktı muhtemelen.
Yani dediğim gibi şu ekonomik şartlar altında bir şey alacaksak elimizi çabuk tutup hemen almalıyız. Aksi halde birkaç saat içinde bile zam geliyor.

Abonelik de aynı şekilde. Uygun bir şey bulduysan hemen taahhütü vermelisin ki en azından taahhüt sonuna kadar sabit fiyat konusunda kafan rahat etsin. O taahhüt illa ki bitecek ve zamlı paketleri illa ki tadacaksın yapacak bir şey yok. Ama en azından belli bir süre internet aboneliği hususunda bir garantin olur.

"Altyapım bir hafta var bir hafta yok" derken ne demek istediğinizi anlayamadım hocam. Portlar sürekli dolup dolup boşalıyor mu anlayamadım?

"Altyapım bir hafta var bir hafta yok" derken ne demek istediğinizi anlayamadım hocam. Portlar sürekli dolup dolup boşalıyor mu anlayamadım?
Evet hocam.

Türk Telekomu aradım onlar bile alt yapıyı göremediler. Sonra dediler ki bize abone olun port açarız. Uğramaya fırsat olmadı, direk TürkNet'e abone oldum geçen hafta.

Forumda tapılan TurkNet'i gördük işte bakın. Geçen yıldan bu yana ne kadar zam yaptı. Taahhütsüz hizmet veren diğer birçok firmayla beraber.
Sosyal medyada, forumda, şurada burada taahhütsüz internet çok pohpohlanıyor da önemli bir ayrıntı gözden kaçırılıyor: Enflasyon!

Şöyle bir örnek vereyim: Mesela bir vatandaş internet aboneliği alacak. Ölçüyor biçiyor X firması 100 Mbps taahhütlü paketi 100 liraya satıyor, y firması da 100 Mbps taahhütsüz paketi 80 liraya satıyor. Taahhütsüzlüğüne kanarak y firmasına abone oluyor. Aradan birkaç ay geçiyor, kullandığı pakete 50 lira zam geliyor ve o paket artık 130 lira oluyor. Arkadaş yeni fiyattan memnun kalmayıp ayrılmak istiyor. Ancak bir bakıyor ki o da ne? Taahhütlü paket satan X firması da boş durmamış, onun paketi de 150 lira olmuş. (örnekler tutarlı olması açısından her iki firmanın da 50 lira zam yaptığı farz edilmiştir.)
E bu durumda ne oldu şimdi? Hem taahhütsüz diyerek abone olduğu paketin fiyatı arttı hem de taahhütlü paketin fiyatı arttı. Zamanında taahhütlü paketi tercih etseydi şu an her ikisinden de ucuza kullanacaktı.
İşte bu gibi hesaplamalar bu forumda asla yapılmıyor. Tutturmuşlar bir TurkNet de TurkNet. Bu forumdaki büyük bir çoğunluk TurkNet fanboyu gördüğüm kadarıyla. Ondan sonra zam gelince de ühü ühü. Birine tavsiye ederken "taahhütsüz abi yahu, istediğin zaman ayrılıyorsun yahu" gibi argümanlarla tavsiye ediyorlar, zam gelince de isyan ediyorlar. Hayır zam gelince ayrılanlar gidip yine taahhütsüz bir firmaya abone oluyorlar şaka gibi. Arkadaşım yarın o da zam yapacak. Bunu idrak edemeyecek kadar aptal mısınız taklit mi yapıyorsunuz?

Bakın ben mesela 2021 yılının ekim ayında Millenicom'a 2 yıllık taahhüt verdim. Türk Telekom'un FTTH (eve kadar fiber) altyapısında 100'lük paket kullanıyorum. Paketimin fiyatı 115 lira. 114.90 da işte yuvarlıyorum ben. O zamanlar TurkNet'in fiyatı 100 lira idi. Şu an ben hâlâ 100'lük pakete 115 lira ödüyorum. Taahhütsüz de taahhütsüz diye orgazm olan TurkNet fanboylarının hali ortada. Kaç Mbps hıza kaç lira ödüyorlar kendilerinin de felekleri şaştı artık. 9 ay daha sabit fiyat garantim var kafam rahat. Önümüzdeki 9 ayda TurkNet'e ve onun gibi taahhütsüz hizmet veren nice firmaya daha ne kadar zam gelecek kim bilir. Bu arada Millenicom da taahhüdü kaldırdı artık o da sadece taahhütsüz paket satıyor.

İlk öncelike uzun uzun ve örnek vererek yazdığınız için çok teşekkür ederim, hocam aslında haklısınız taahhüt şart bu devirde fakat şu ana kadar kullandığım tüm firmalar beni üzdü, yeni firma arayışındayım bir Millenicom kaldı o da taahhütsüz. Sizce geçilir mi? Siz sorun yaşadınız mı?

Evet hocam.

Türk Telekomu aradım onlar bile alt yapıyı göremediler. Sonra dediler ki bize abone olun port açarız. Uğramaya fırsat olmadı, direk TürkNet'e abone oldum geçen hafta.
Şu an mevcut bir aboneliğiniz varsa port da var demektir. Ama siz bugünkü zamdan dolayı Turknetten ayrılmak istiyorsanız ayrıldığınızda port sorunu yaşayabilirsiniz tabii ki. Bunları zaten siz de biliyorsunuz da yazmak istedim sadece.
Eğer TT'nin sizin için uygun bir paketini bulursanız ve taahhüt vermek isterseniz neden olmasın? Buradan TT'yi önerdiğim anlaşılmasın lütfen. Dediğim gibi ben x firması veya y firmasını önermem. Benim dikkat çekmek istediğim husus sabit fiyat garantisi. Eğer siz de sabit fiyat garantisi istiyorsanız taahhütlü bir firmaya yönelmeniz yerinde bir tercih olacaktır.

İlk öncelike uzun uzun ve örnek vererek yazdığınız için çok teşekkür ederim, hocam aslında haklısınız taahhüt şart bu devirde fakat şu ana kadar kullandığım tüm firmalar beni üzdü, yeni firma arayışındayım bir Millenicom kaldı o da taahhütsüz. Sizce geçilir mi? Siz sorun yaşadınız mı?
Rica ederim hocam.
Ben VDSL altyapıda iken de Millenicom kullanıyordum, fiber altyapı geldiğinde de yine Millenicomdan devam ettim. Her iki altyapıda da büyük bir sorunla karşılaşmadım. Fiber altyapıda zaten hiçbir sorunla karşılaşmadım ama VDSL'de iken birkaç kez hız düşmesi yaşadığım olmuştu. Müşteri hizmetlerini aradığımda canlı bir müşteri temsilcisine hemen ulaşabilmiştim. Birinde de fatura ile alakalı bir sorun yaşamıştım. Üzerinden fazla vakit geçmeden aramak istedim. Gece saat 1 civarı canlı bir insanla görüşmüştüm. Yani müşteri temsilcilerinden yana ben memnunum. Onun haricinde bir problem yaşamadım zaten dediğim gibi. Genel olarak Millenicomdan memnunum.
Ancak işte benim gibi şanslılar Millenicomda taahhüt varken taahhüt verebildiler. Şu an Millenicomda taahhüt yok. Bu taahhütsüzlük hali problem yaşatır ileride. Çünkü bir süre sonra Millenicomun da zam yapacağını tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok.

Geri
Yukarı