VDSL nedir?

LordxVader

Hectopat
Altyapımın VDSL 2 olduğunu öğrendim. Bir işe yarıyor mu? ADSL'den farkı var mıdır? Aslında merak ettiğim şey modemim VDSL desteklemiyor. VDSL modem alınırsa gözle görülür bir fark olur mu?

Son düzenleme:
Altyapımın VDSL 2 olduğunu öğrendim. Bir işe yarıyor mu? ADSL'den farkı var mıdır? Aslında merak ettiğim şey modemim VDSL desteklemiyor. VDSL modem alınırsa gözle görülür bir fark olur mu?
Olur, çağ atlamış olursunuz. Tam olarak ne kadar hız aldığınızı söyleyebilirseniz daha iyi olur.

Önemli olan internet paketiniz. ADSL ile maximum 24 Mbps hız alabilirsiniz VDSL ile altyapınızda bir sorun yoksa 100 Mbps'e kadar. Tabi bu hızları almak için bu tarifelere geçmelisiniz.

'' ADSL'de teorik olarak 24 Mbps'e kadar download hızı verilebilir ancak upload hızı çok daha limitlidir. VDSL ise (Very-high-bitrate Digital Subscriber Line), ADSL'den çok daha yüksek hızlara (5 kat daha fazla download ve 10 kat daha fazla upload) olanak verir.''

VDSL size en yakın olan Fiber (cam) kablodan evinize bakır kablo ile getirir interneti, genelde size en yakın olan mahallelerde sitelerde vs. bulunan Fiber kutusundaki portunuz değiştirilir ve yaklaşık 15-20 dakikada ADSL'den VDSL'e geçiş yapılır. Bu şekilde 100 Mbps'ye kadar hız alabilirsiniz. Fiber kutusu bulunduğunuz bölgeye ne kadar yakınsa o kadar yüksek hız alabilirsiniz.

100 mbps paketim var ancak bildiğime göre modemim VDSL desteklemiyor. Ama kablosuz internet ile 90-95 civarı download alabiliyorum. Modemim Netmaster Infinity 401. İnternette bu modemin VDSL desteklemediğini okumuştum.
SmartSelect_20210819-091918_Samsung Internet.jpg
SmartSelect_20210819-091819_Samsung Internet.jpg

Modeminiz VDSL desteklemese bu hızları alamazsınız.
Anladım hocam. şu alttaki konuyu okuyunca kafam karışmıştı.

Geri
Yukarı