VDSL2 altyapıda düşük SNR Margin değeri

Merhaba, son zamanlarda internette kopma olmasa da oyunlarda (özellikle Valorant'ta) çok fazla ağırlaşma ve gecikme hissetmeye başladım. 10 11 olan ping değerim 14 15'lere çıktı ama ben 80 90 gibi hissediyorum. Modemin arayüzüne girdiğimde SNR Margin değerinin olması gerekenden düşük olduğunu gördüm. Aşağıda yazan Hata(pkts) olanın da paket kaybı olduğunu söyleyenler var. Rekabetçi bir oyunda bunların olmaması gerekiyor. İnternet hızım 100Mbps. Sizce dediğim oyundaki gecikme olayının bu konuyla bir ilgisi olabilir mi, oluyorsa da düzeltmek için neler yapmalıyım?

Screenshot_1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, son zamanlarda internette kopma olmasa da oyunlarda (özellikle Valorant'ta) çok fazla ağırlaşma ve gecikme hissetmeye başladım. 10 11 olan ping değerim 14 15'lere çıktı ama ben 80 90 gibi hissediyorum. Modemin arayüzüne girdiğimde SNR Margin değerinin olması gerekenden düşük olduğunu gördüm. Aşağıda yazan Hata(pkts) olanın da paket kaybı olduğunu söyleyenler var. Rekabetçi bir oyunda bunların olmaması gerekiyor. İnternet hızım 100Mbps. Sizce dediğim oyundaki gecikme olayının bu konuyla bir ilgisi olabilir mi, oluyorsa da düzeltmek için neler yapmalıyım?

Eki Görüntüle 1023833

SNR'ın 10DB'e çıkarılmasını talep etmelisin. Biraz sıkıntılı. Hattın bunu kaldırmıyor olabilir.

SNR 8'in altındaki değerlerde kopmalara neden olabiliyor. Hızınızı bir tık düşürerek SNR'yi yükselttirebilirsiniz diye zannediyorum.

Eki Görüntüle 1023833
Hayır hattın ile ilgili bir problem değil bu. Hatta hata oranı çok düşük. 8 saat Uptime için gayet iyi problem yok. İnternet Servis Sağlayıcının POP'lerinde ve rotasyonlarında değişiklikler meydana gelmiş gibi. Oyunda Ağ Ara Belleği ayarında denemeler yapın. Birisinde optimum durum yakalarsanız onu kullanın. Asgari'de deneyin. Servis Sağlayıcısının performansı ve elbet Valorant serverinin performansı bu duruma etki ediyor. Zaten Valorant server'lerinde Standart Sapma çok yüksek. Yani oyun ile de biraz alakası var probleminizin.
Ekleme: SNR 7.7 ama büyük bir probleme sebep olmaz. 2.8 SNR ve daha yüksek Hata(Paket) gördüm. Böyle bir probleme neden olmuyordu.

Zaten büyük bir problem gözükmüyor şu an genel kullanım için. Herhangi bir kopma vs. yaşamadım fakat önceden çok akıcı olan oyunda şu an çok fazla gecikme hissediyorum. İSS yi aradığımda bana altyapısal değerlerinizde sıkıntı yok demişlerdi.

Zaten büyük bir problem gözükmüyor şu an genel kullanım için. Herhangi bir kopma vs. yaşamadım fakat önceden çok akıcı olan oyunda şu an çok fazla gecikme hissediyorum. İSS yi aradığımda bana altyapısal değerlerinizde sıkıntı yok demişlerdi.
Demeleri zaten biraz artık çıldırmak olur. Gayet iyi altyapınız. Bir dediğimi deneyin. Bu arada yakında geçme ihtimali yüksek bu sorununuzun.

Zaten Ağ Ara Belleği'ni Asgari'de kullanıyordum ve diğerlerine alınca çok daha kötü oluyor. Yaklaşık 1, 1.5 aydır bu sorunu yaşıyorum, yakında geçme ihtimali nedendir?
POP akışı ve rotasyon değişebilir. Genelde çok değişken bir şeydir bana göre. Bu arada sizin ki İSS ile ilgili gibi. İSS'niz nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı