VDSL2 Hat Değerleri

ilkerowic

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Merhabalar;
Hat değerlerinden anlayan arkadaşlar yorum yaparsa çok memnun olurum. TTNET 24 Mbps olarak paketi satın aldım. 2-3 gündür arayıp duruyorlar 50 Mbps yapalım vs. diye. Sizce bu değerler ideal mi?

11.PNG

Attainable Net Data Rate olarak yazıyor. Hattınız 64 mbit download 23 mbit upload destekliyor. 50 mbit yaptırmak isterseniz problem yaşayacağınızı sanmam.

Attainable Net Data Rate olarak yazıyor. Hattınız 64 Mbit download 23 Mbit upload destekliyor. 50 Mbit yaptırmak isterseniz problem yaşayacağınızı sanmam.

Teşekkür ederim hocam. Bu SNR Margin değerleri ne oluyor? Ya da şu an 24 Mbps'yi tam olarak kullanıyorum demek mi oluyor diğer yoldan kısaca?

Yanlış bilgi
Teşekkür ederim hocam. Bu SNR Margin değerleri ne oluyor? Ya da şu an 24 Mbps'yi tam olarak kullanıyorum demek mi oluyor diğer yoldan kısaca?
Hocam bu değer sizin santral ile aranızdaki mesafeyi tanımlıyor. Ne kadar az ise o kadar iyi olur. 20 dB ve altı en iyi sonuçları verir. Hat zayıflaması diyebiliriz. Ne kadar az gürültü var ise o kadar iyi internet kullanırsınız. Sizin değerleriniz ideal değerlerde.

SNR hakkında bilmeniz gereken tek önemli bir şey var. Bu değer ne kadar yüksekse hattınız için o kadar iyi olacaktır. Bu değerde 11-20 dB arası kötü değil yani idare eder olarak tanımlanabilir. 20 dB ve üzeri bir SNR değeri hat için en sağlıklısıdır.

SNR Margin ise arayüzde SNR değerinden daha düşük olarak gözükür. 10 dB üzeri bir SNR Margin değeri hat için sağlıklı olarak kabul edilebilir. Benim SNR Margin değerimde sizin değerinize yakın ve genel olarak bir problem yaşamadığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Uzun lafın kısası SNR Margin değeriniz gayet iyi düzeyde. Bu arada 35 Mbps internet paketi kullanıyorum ancak istersem 50 alabiliyorum sizin gibi.

Son düzenleme:
Kaç fiyat çektiler 50 Mbps için?
135 TL.
SNR hakkında bilmeniz gereken tek önemli bir şey var. Bu değer ne kadar yüksekse hattınız için o kadar iyi olacaktır. Bu değerde 11-20 dB arası kötü değil yani idare eder olarak tanımlanabilir. 20 dB ve üzeri bir SNR değeri hat için en sağlıklısıdır.

SNR Margin ise arayüzde SNR değerinden daha düşük olarak gözükür. 10 dB üzeri bir SNR Margin değeri hat için sağlıklı olarak kabul edilebilir. Benim SNR Margin değerimde sizin değerinize yakın ve genel olarak bir problem yaşamadığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Uzun lafın kısası SNR Margin değeriniz gayet iyi düzeyde. Bu arada 35 Mbps internet paketi kullanıyorum ancak istersem 50 alabiliyorum sizin gibi.
Çok teşekkür ederim açıklayıcı bir ileti olmuş.

50 Mbps pakete geçerseniz hattınız 45-47 Mbps gibi sabitlenir. Hattınız sağlıklıysa sorun olmaz.

Bu yorumun Türkiye için geçerliliği benim gözümde yoktur. Dediğinizin olabilmesi için DSLAM'ın %70 kapasite ile çalışması lazım. Bu sayede hem ulaşılabilir en yüksek hızı alabilirken hem de SNR yüksek olur.

11-20 dB arası SNR'a sahip olmak belki stabil hat anlamına gelebilir ama günü sonunda 30 Mbps'e varan kayıp anlamına geliyor. En yüksek paketin VDSL paketin 100 Mbps olduğu ve ülkemizde 17a kullanılırken 30 Mbps kayıp maalesef kabul edilemez. En azından ben öyle düşünüyorum.

Geri
Yukarı