VDSL'den Fibere geçerken ne yapmalıyım?

esq

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Selam dostlar. Dün akşam bir konu açtım. "Yeni taşınacağım evde fiber altyapı var mı" diye. Ve sorup soruşturarak eve kadar internet (FTTH) olduğunu anladım. Fakat ne yapacağımı bilmiyorum. Galiba fiber kablo talep etmem gerekiyormuş internet için. Bu konu hakkında bilirkişi varsa sevinirim. (Türk Telekom altyapısı)

Screenshot_2022-07-16-23-10-40-76.jpg

Selam dostlar. Dün akşam bir konu açtım. "yeni taşınacağım evde fiber altyapı var mı" diye. Ve sorup soruşturarak eve kadar internet (FTTH) olduğunu anladım. Fakat ne yapacağımı bilmiyorum. Galiba fiber kablo talep etmem gerekiyormuş internet için. Bu konu hakkındabilirkişi varsa sevinirim. (Türk Telekom altyapısı)

Eki Görüntüle 1453726

Evet ama fiber olarak TT en fazla 100Mbps sağlıyor.

Bina yeni ise fiber kablo döşeli olabiliyor. Eski binalarda ise bazen müşteri başvurunca ankastreden daireye kablo çekiyorlar, bazı durumlarda da kabloyu müşteriye verip müşterinin kablo çekme işini halletmesini istiyorlar.

Bina yeni ise fiber kablo döşeli olabiliyor. Eski binalarda ise bazen müşteri başvurunca ankastreden daireye kablo çekiyorlar, bazı durumlarda da kabloyu müşteriye verip müşterinin kablo çekme işini halletmelerini istiyorlar.

Müteahhite sorduğumda kata kadar fiber döşeli olduğunu söyledi.

Benim katta bir dolap içinde kalın kablolar geçiyor. Oradan mı bağlayacağım?

Müteahhite sorduğumda kata kadar fiber döşeli olduğunu söyledi.
Türk Telekom kurulumu yapacak o zaman. Sizin yapmanız gereken taşınma için başvurmak.

Evet ama fiber olarak TT en fazla 100Mbps sağlıyor.
1000 Mbps'ye kadar sağlıyor.

1658051216158.png

Dosya Ekleri

• Screenshot_2022-07-16-23-21-44-68.jpg
    Screenshot_2022-07-16-23-21-44-68.jpg
    33 KB · Görüntüleme: 42
TürkNet, Türk Telekom altyapısı üzerinden 100 Mbps üzeri sunmuyor. Bu TürkNet'in sorunu.
Comnet gibi diğer firmalar Türk Telekom altyapısından 1000 Mbps hızlar sunuyor ama fiyatlar Türk Telekom'a çok yakın.

Benim katta bir dolap içinde kalın kablolar geçiyor. Oradan mı bağlayacağım?

Fiber dolabından gelen sarı fiber optik kablo, ilk önce küçük ONT cihazına girer.
ONT cihazını bir ethernet kablosu ile fiber modemin WAN portuna bağlarsınız.

Fiber kablosu koridordaki dolaba kadar geliyor olabilir.
Bu durumda duvardan bir kaç odaya giden bir kaç ethernet kablosu olur.
Modemi takacağınız odaya giden kabloyu ONT cihazına takarsınız.
Fiber modemi de bir ethernet kablosuyla duvardaki ethernet portuna bağlarsınız.

ONT:

IMG_20220717_124936.jpg

Fiber Modem:

IMG_20220717_125341.jpg

Fiber Dolabı:

IMG_20220527_130457.jpg
IMG_20220527_130507.jpg

Son düzenleme:
@esq Taşınacağını bildiriyorsun ekip gelip kurulumu yapıyor tekrar paket almana vs gerek kalmıyor. İptal ettirip yeni başvuru yapacaksan internetten başvurunu yap gelip hallederler, sen bir şey bağlamıyorsun, zaten kilitlidir.

Geri
Yukarı