Vega 56 undervolt ayarları sabit kalmıyor

Cakir24

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu karttan birden fazla undervolt rehberi bakarak tek tek kısarak ve deneyerek FurMark üzerinden test ederek bazı undervolt sonuçları çıkarttım. Kartta güzel performans farkları gördüm mesela FurMark 1080P 0X MSAA'de 119-120 FPS'den 150-154 FPS çıktı 8X MSAA'da ise 21 FPS'den 25 FPS çıktı. Sorun şu ki mesela ayarlıyorum hiç sıkıntı yok bir zaman sonra monitör kapanıyor 3-5 sn sonra kendine geliyor ve yaptığım ayarlar stok haline sıfırlanmış oluyor yani oyunda falanda değil ana ekrandayken birden olabiliyor. Ama o kadar test yapmama yormama rağmen herhangi bir olumsuz sonuç test ekranında gelmiyor. Mesela örnek bir ayar fotoğrafım.

radeon1.PNG

radeon2.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun ayarlar stabil değil çekirdek kendini korumak için ayarları sıfırlıyor o 3-5 sn siyah ekran onun belirtisi, tavsiyem ayarlarını superposition ile test etmen herhangi bir sıfırlama olmaz ise o ayarlar stabildir.
Birde chromedan donanım hızlandırmayı kapatman ayarların stabil olsa bile driver sorunu nedeni ile de ayarlarını sıfırlıyor.

Voltajı arttırmayı deneyin ben 990/1630 kullanıyorum. Voltaj yetmediğinden sıfırlıyor kendisini.

Peki bunu tam olarak anlamamın yöntemi var mı 1000 voltajda 1050 falanda denedim aynı sorunlar karşılaştım ama deneyeceğim dediğinizi.
Sorun ayarlar stabil değil çekirdek kendini korumak için ayarları sıfırlıyor o 3-5 sn siyah ekran onun belirtisi, tavsiyem ayarlarını superposition ile test etmen herhangi bir sıfırlama olmaz ise o ayarlar stabildir.
Bir de Chrome'dan donanım hızlandırmayı kapatman ayarların stabil olsa bile Driver sorunu nedeni ile de ayarlarını sıfırlıyor.

Basit bir Chrome ayarı etkileyebilir mi ama denedim dediğinizi kapattım bir süre kullanayım bakalım değişiklik olacak mı?
Iki çözüm yolunuda denedim bu seferde oyun oynarken aynısı oldu.

Son düzenleme:
Stabil olmadığının belirtisi bu. Program olarak Unigine Superposition öneririm, en az 5 adet test yapman gerek. Direkt sonuç istersen 3DMark Fire Strike Ultra testini stres testi yapabilirsin. Bu arada altta girdiğin bellek kontrolcüsü voltajı taban voltajı belirlemekte, yani çekirdek voltajına istersen 800mV yaz, yine taban voltaj 956mV olacaktır. Eşit veya yüksek yazmalısın çekirdek voltajını. 1620MHz'i kaldırmamış olabilir bu voltajla.

Güç kaynağın nedir bu arada? Daisy chain yerine farklı 8 pin bağlantı da yapabilirsin eğer sürekli oluyorsa.

Belleklerin nedir ayrıca? Referans modelse kesinlikle Samsung'tur, o frekanslara rahatlıkla çıkar ancak Hynix tarafında garanti veremeyeceğim. Samsung'a göre hız aşırtma potansiyelleri oldukça kötü.

Benim Vega 64 BIOS'u ile kullandığım aktif ayarlarım şu şekilde:

1.png

2.png

Sıcaklıklar genelde 60-65 arası takılıyor ancak HBM2 sıcaklıkları 70'lere yaklaştığından 1075MHz yapabiliyorum maksimum. 50-60 derece arası çalışıyorsa kartın 1100 veya üzeri deneyebilirsin, tabii 64 BIOS'u attıktan sonra. MHz arttırma yerine gecikmeleri de düşürebilirsin. Daha etkili olduğuna emin olabilirsin.

Peki bunu tam olarak anlamamın yöntemi var mı 1000 voltajda 1050 falanda denedim aynı sorunlar karşılaştım ama deneyeceğim dediğinizi.

Basit bir Chrome ayarı etkileyebilir mi ama denedim dediğinizi kapattım bir süre kullanayım bakalım değişiklik olacak mı?
Iki çözüm yolunuda denedim bu seferde oyun oynarken aynısı oldu.
Donanım hızlandırma tarayıcıyı kullanırken çökmelere engel olacak oyun ile alakası yok. Oyunda tekrardan çöktü ise tekrardan voltaj artır. Voltajda bir süre sonra işe yaramıyor ise 1590 a indirin çekirdek hızını sonra voltaj düşürün.

Son düzenleme:
Stabil olmadığının belirtisi bu. Program olarak unigine superposition öneririm, en az 5 adet test yapman gerek. Direkt sonuç istersen 3dmark fire strike Ultra testini stres testi yapabilirsin. Bu arada altta girdiğin bellek kontrolcüsü voltajı taban voltajı belirlemekte, yani çekirdek voltajına istersen 800MV yaz, yine taban voltaj 956MV olacaktır. Eşit veya yüksek yazmalısın çekirdek voltajını. 1620MHz'i kaldırmamış olabilir bu voltajla.

Güç kaynağın nedir bu arada? Daisy chain yerine farklı 8 pin bağlantı da yapabilirsin eğer sürekli oluyorsa.

Belleklerin nedir ayrıca? Referans modelse kesinlikle Samsung'tur, o frekanslara rahatlıkla çıkar ancak Hynix tarafında garanti veremeyeceğim. Samsung'a göre hız aşırtma potansiyelleri oldukça kötü.

Eki Görüntüle 573041
Eki Görüntüle 573042

Sıcaklıklar genelde 60-65 arası takılıyor ancak HBM2 sıcaklıkları 70'lere yaklaştığından 1075MHz yapabiliyorum maksimum. 50-60 derece arası çalışıyorsa kartın 1100 veya üzeri deneyebilirsin, tabii 64 BIOS'u attıktan sonra. MHz arttırma yerine gecikmeleri de düşürebilirsin. Daha etkili olduğuna emin olabilirsin.

Aynen senin ayarlarını farklı bir konuda talep etmiştim sende iletmistin ama bu ayarlarla da aynı sorunu yaşadım en sonda frekansı 1630 990 yaptım ama değişiklik olmadı referans model Samsung bellek var güç kaynagim Everest 600 Watt 80+ bronz sertifikali.
Donanım hızlandırma tarayıcıyı kullanırken çökmelere engel olacak oyun ile alakası yok. Oyunda tekrardan çöktü ise tekrardan voltaj artır. Voltajda bir süre sonra işe yaramıyor ise 1590'a indirin çekirdek hızını sonra voltaj düşürün.

Voltaj olarak kaçtan baslamaliyim.
Stabil olmadığının belirtisi bu. Program olarak unigine superposition öneririm, en az 5 adet test yapman gerek. Direkt sonuç istersen 3dmark fire strike Ultra testini stres testi yapabilirsin. Bu arada altta girdiğin bellek kontrolcüsü voltajı taban voltajı belirlemekte, yani çekirdek voltajına istersen 800MV yaz, yine taban voltaj 956MV olacaktır. Eşit veya yüksek yazmalısın çekirdek voltajını. 1620MHz'i kaldırmamış olabilir bu voltajla.

Eki Görüntüle 573041
Eki Görüntüle 573042

Öneriniz nedir nasıl bir işlem yapmalıyım. Bir sürü değer denedim hazır ayarlarda aldım ama sonucu değiştirmedim ek olarak da mesela FurMark testinde 0X MSAA 925 voltajda 238 Watt falan kullaniyor ama 8X MSAA'da 150-160 Watt arası kullaniyor bununda mantığını anlamadım.

Eki Görüntüle 573041
Eki Görüntüle 573042

Bir de ek olarak benim ekran kartı 2017 11 ayda alınma ve hiç thermal bakımları yapılmamış garanti devam ediyor bir ara göndereceğim bu bakımların yapılmasına pek farkı olur mu bu sebepten bir de Vega64 BIOS'u garanti harici bırakırmı ek olarak faydaları nedir yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı