Vega Sonrası RX 580 Fiyat Politikası Nasıl Olur?

Backinaflash

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Rx 500 serisi ekran kartları şu anda stoklarda bulunmuyor bildiginiz üzere. Vega ekran kartları çıkana kadar da piyasa düzelmez diye düşünüyorum. Benim sorum şu, RX 500 serisi sağlıklı bir şekilde kendine piyasada yer bulursa, fiyatları Vega ekran kartlarının çıkışından sonra eskiye göre nasıl bir değişime uğrar?

@Jira @Silinen üye @Nazım Paşa

Çok bir şey değişeceğini sanmam. Bu stokların kurtulmasının yolu madencilik ekran kartlarının çıkması ve yaygınlaşması, bundan sonra ya da eşzamanlı olarak da 580, 480 ve piyasadan etkilenen diğer kartların tekrar üretilip stoklara gelmesi olacaktır.

Çok bir şey değişeceğini sanmam. Bu stokların kurtulmasının yolu madencilik ekran kartlarının çıkması ve yaygınlaşması, bundan sonra ya da eşzamanlı olarak da 580, 480 ve piyasadan etkilenen diğer kartların tekrar üretilip stoklara gelmesi olacaktır.
Yani Vega Frontier çıktıktan sonra stoklar rahatlar. Fiyatlarda rahatlar diye düşünüyorum. AMD neredeyse hiç paragöz olmadı benim bildiğim. Yanlışım varsa düzeltin.

Niye rahatlasın? Ne stoklara yeni ekran kartları girecek ne de madenciler bunları alacak. Tüm firmaların amacı paradır ancak bu piyasadan en çok zararı AMD etti.

Niye rahatlasın? Ne stoklara yeni ekran kartları girecek ne de madenciler bunları alacak. Tüm firmaların amacı paradır.
Haklısınız tabirim yanlış oldu. Vega Frontier madenciler tarafından bir müddet sömürüldükten sonra RX serisi yine üretiliyor olacak. Birde firmaların amacı paradır demişsiniz. Haklısınız ama İntel gibi bir şirketin bütün herkese para verip herşeyi tek çekirdek üzerine planlatması ayrı amacı para kazanmak olan bir firma farklı. AMD bir kere çuvalladı stoklar ile ilgili. Şimdi aynı hatayı neden yapsın ki ?

Neden yapmasın? O GPU'ların hazırlanma süresi ve maliyeti var. Vega Frontier bence madencilerin ilgisini çekmeyecek. RX serisi yeniden üretilse bile bizim gibi son kullanıcılara kalmaz, bu işin tek çıkar yolu madencilik için özel ekran kartları.

Neden yapmasın? O GPU'ların hazırlanma süresi ve maliyeti var. Vega Frontier bence madencilerin ilgisini çekmeyecek. RX serisi yeniden üretilse bile bizim gibi son kullanıcılara kalmaz, bu işin tek çıkar yolu madencilik için özel ekran kartları.
Sizde bir yerde haklısınız. Fakat ben çekecektir diye düşünüyorum. Görüş ayrılığımız bu konuda normal olabilir. Özellikle son cümlenize kesinlikle katılıyorum çünkü yurtdışından Türkiye' ye gelene kadar zaten stoklar bitiyor.

Her ne kadar VEGA güzel gibi görünse de en düşük modelinin TDP değeri 250 Watt gibi bekleniyor.

Ayrıca bu madencilik olayı yüzünden çoğu oyuncu Nvidia'a yöneldi, maalesef.

Yani şuan karmaşık bir dönemdeyiz. VEGA çıktığında, AMD tutulduğuna kanaat getirirse, Polaris'i sadece madenciler için üretir.

Kısacası 4 ve 5 serilerinin ''oyuncular'' için olan kısmı sonlanabilir.

Yeni kartlar çıkınca ve şu anki RX 580-570'den çok daha iyi performans verse bile yani madencilik için o zaman da madenciler onu alır. Eğer onlarda stokta kalmazsa bu sefer yine RX 580'e yönelirler. Bu madencilik için kartlar umarım cidden iyi olur ve fiyatları da çok daha ucuz olur da normal oyuncular da rahatlar.

Ben yine bize pek kart kalacağını düşünmüyorum. Üretim hızı arttırılırsa ve tedarikçi firmalara çok daha hızlı ulaşırsa kartlar ancak o şekilde olur herhalde. Umuyorum ki seneye kadar düzelir çünkü yaklaşık bir sene sonra bende bir sistem kurmayı düşünüyorum bütçem 2300$ ama ekran kartlarının stoklarının tükenmesi başka bileşenlerden kısmaya yol açıyor sonuçta. 2000 TL'ye GTX 1070 satılırken şimdi en ucuzu 2500-2600 TL.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı