Veganların mantar yemesi

Veganlığı ben anlayamıyorum ya, saygı duyuyorum asla bir garezim yok ancak insan vücudunun sağlıklı olabilmesi için ete ihtiyacı var. Ayrıca veganlar yumurta peynir falan filanda yemiyor. Ulan. :D bazen görüyorum internette, sırf veganlık uğruna hastalanıyor ve mecburen et yemesi gerekiyor ve kadın ağlıyor. Eyvallah vegansın ama hayatından önemli mi? Dini yönünden baktığın zaman hayvanlar zaten sana tanrı tarafından gönderilen bir nimet. (istisnalar hariç) dediğim gibi biraz saçma ama kesinlikle sonsuz saygım var.

Peynir vs. tamam da analı kızlı yemeden bir insan nasıl yaşayabilir?

1650214601650.png

Vegan değilseniz kendi hayatınıza vegan olmayarak devam edebilirsiniz. Ben de değilim, kimsenin size laf attığı veya zorladığı yok vegan olmanız için. Bu düşmanlık nereden geliyor bilemiyorum.

Bitkiler, mantarların sömürüsü yapılmıyor dünyada. Bitmesi yok olması mümkün görünmüyor katastrofik herhangi bir olay olmadıkça. Ancak hayvanlar canlılar ve bu canlılar çiftliklerde inanılmaz insanlık dışı şartlarda yetiştiriliyor, sömürülüyorlar. Ve insanlığın hayvanları veya hayvansal besinleri tüketme ihtiyacı/isteği sürdüğü sürece de bu sömürü düzeni devam edecek.

Veganların veya vejetaryenlerin size bir zararı bir şey dedikleri yok. Kendi vicdanları bu düzenin bir parçası olmayı kabul etmediği için bu besinleri tüketmiyorlar.

Canları çekiyor, kimisi etin veya hayvansal gıdaların tadını seviyor ancak bu onlar için bir irade meselesi. Vegan et ürünlerinin veya vegan olan hayvansal besin alternatiflerinin üretilmesi de bu nedenle yani çok basit bir şey aslında ama bilmeyen anlamayan çok insan görünce garip geliyor bu durum.

Kısacası kimseye bir zararları yok, kendi hayatları ve kendi vicdani kararları bu durum. Ne aşağılamaya ne hakaret etmeye kimsenin hakkı yok. Sen onların hayatına neden öyle yapıyorsun ne alaka vs. diye karışmaya çalışırsan, o insan da seni bu sömürü düzeninin bir parçası olduğun için savunma mekanizması olarak haksız çıkarmaya çalışır.

İnsanların kendi hayatları, kendi kararları. Siz kendi hayatınızı ve beslenme şeklinize göre yaşayın. Başkasına karışmayın lütfen.

Kimse hakaret etti, aşağıladı diye yazmadım ayrıca bunları editleyerek belirteyim. Bunun yapılmasına meyilli bir başlık gibi geldi sadece.

Vegan değilseniz kendi hayatınıza vegan olmayarak devam edebilirsiniz. Ben de değilim, kimsenin size laf attığı veya zorladığı yok vegan olmanız için. Bu düşmanlık nereden geliyor bilemiyorum.

Bitkiler, mantarların sömürüsü yapılmıyor dünyada. Bitmesi yok olması mümkün görünmüyor katastrofik herhangi bir olay olmadıkça. Ancak hayvanlar canlılar ve bu canlılar çiftliklerde inanılmaz insanlık dışı şartlarda yetiştiriliyor, sömürülüyorlar. Ve insanlığın hayvanları veya hayvansal besinleri tüketme ihtiyacı/isteği sürdüğü sürece de bu sömürü düzeni devam edecek.

Veganların veya vejetaryenlerin size bir zararı bir şey dedikleri yok. Kendi vicdanları bu düzenin bir parçası olmayı kabul etmediği için bu besinleri tüketmiyorlar.

Canları çekiyor, kimisi etin veya hayvansal gıdaların tadını seviyor ancak bu onlar için bir irade meselesi. Vegan et ürünlerinin veya vegan olan hayvansal besin alternatiflerinin üretilmesi de bu nedenle yani çok basit bir şey aslında ama bilmeyen anlamayan çok insan görünce garip geliyor bu durum.

Kısacası kimseye bir zararları yok, kendi hayatları ve kendi vicdani kararları bu durum. Ne aşağılamaya ne hakaret etmeye kimsenin hakkı yok. Sen onların hayatına neden öyle yapıyorsun ne alaka vs. diye karışmaya çalışırsan, o insan da seni bu sömürü düzeninin bir parçası olduğun için savunma mekanizması olarak haksız çıkarmaya çalışır.

İnsanların kendi hayatları, kendi kararları. Siz kendi hayatınızı ve beslenme şeklinize göre yaşayın. Başkasına karışmayın lütfen.

Kimse hakaret etti, aşağıladı diye yazmadım ayrıca bunları editleyerek belirteyim. Bunun yapılmasına meyilli bir başlık gibi geldi sadece.
Kendinde demişsin kimse bir şey demedi. Sosyalde öyle insan sayısı az. Ayrıca çiftliklerde insanlık dışı şartlarda yetiştiriliyor demişsin. Şimdi hangi hayvandan bahsettiğimizi düşünelim. 3 numaralı tavuk yumurtaları için diyorsanız evet haklısınız. Ancak insanlar satın almayabilir 3 numaralı yumurtayı. Fiyat çok az artabiliyor 2 numaralı yumurtalarda. 2 numaralı da kümes tavuğu, nispeten büyük bir kümeste dolanıyor ve daha iyi şartlarda yaşıyorlar. Yani demem o ki dediğiniz durum her hayvan için değişir. Türkiye'de et sektörü daha insancıl, çünkü ülkenin %90'ı neredeyse müslüman. Müslüman bir toplumda mecburen helal et kesimi yapman lazım. Helal kesimde de biliyorsunuz hayvan ilk önce sakinleştiriliyor canını yanmadan kesiliyor. Yurtdışında biraz sistem fabrikalarla oluyor o sistem ve evet iğrenç. Ancak Türkiye'de bu sistem olduğu için benim içim rahat. Eğer bir gün yurtdışına çıkarsam orada da helal kesim yiyeceğim özellikle. Dinsel bakımdan değil vicdani bakımdan bunu yapacağım.

Kendinde demişsin kimse bir şey demedi. Sosyalde öyle insan sayısı az. Ayrıca çiftliklerde insanlık dışı şartlarda yetiştiriliyor demişsin. Şimdi hangi hayvandan bahsettiğimizi düşünelim. 3 numaralı tavuk yumurtaları için diyorsanız evet haklısınız. Ancak insanlar satın almayabilir 3 numaralı yumurtayı. Fiyat çok az artabiliyor 2 numaralı yumurtalarda. 2 numaralı da kümes tavuğu, nispeten büyük bir kümeste dolanıyor ve daha iyi şartlarda yaşıyorlar. Yani demem o ki dediğiniz durum her hayvan için değişir. Türkiye'de et sektörü daha insancıl, çünkü ülkenin %90'ı neredeyse müslüman. Müslüman bir toplumda mecburen helal et kesimi yapman lazım. Helal kesimde de biliyorsunuz hayvan ilk önce sakinleştiriliyor canını yanmadan kesiliyor. Yurtdışında biraz sistem fabrikalarla oluyor o sistem ve evet iğrenç. Ancak Türkiye'de bu sistem olduğu için benim içim rahat. Eğer bir gün yurtdışına çıkarsam orada da helal kesim yiyeceğim özellikle. Dinsel bakımdan değil vicdani bakımdan bunu yapacağım.
Türkiye açısından konuşmadım zaten konuştuğum her şey evrensel konulardı aslında. Türkiye'de müslüman bir kitle bulunması elbet bazı şartları değiştiriyor azaltıyordur da Türkiye bu piyasanın binde biri değil neredeyse. Kesim işlemine gelene kadar sayılacak bir sürü şey var bunun arkasında. Direkt olarak fabrikasyon hayvan yetiştiriciliği sistemi vs. vs. Yani ben şahsen Müslüman biri de değilim, vegan/vejetaryen biri de değilim. Ama hem Türkiye'de hem de globalde böyle bir sistemin varlığı gözler önünde. Gerçekleştirilen şeylerden bahsetmeyeceğim az bir araştırmayla herkes ulaşabilir ya da kısa bir mantıkla hayvansal ürünlere olan bu kadar fazla talebin ancak bu şekilde giderilebileceğini anlayabilir. Ben şahsen et ve hayvansal gıdalar tüketmeyi seviyorum, değiştirmek istemediğim beslenme alışkanlıklarım var. Milyon tane kötü sistemin içerisinde bulunuyoruz zaten, onlar da rahatsız ediyor, bu da rahatsız ediyor ancak elimden bir şey gelmez bu sistemi değiştirmek için. Kiminin bu sistemde olmak da vicdanını rahat ettirmiyor, tüketmiyor işte. Doğal şeyler bunlar. Şahsen ben takdir ediyorum. Benim becerebileceğim bir şey değil.

Sen de aynı şekilde nasıl kendini iyi hissediyorsan o şekilde devam et zaten. Kimsenin bir zararı yok birbirine.

Bu düşmanlık nereden geliyor bilemiyorum.
Düşmanlık yok. Eleştiriyoruz.
Tanıdığım veganım diye gezenlere soruyorum neden yemiyorsun diye. Canlılara zarar vermek istemiyorum diyor. Bitkiler canlı değil mi deyince mavi ekran veriyorlar.

Veganlığın ne olduğunu ve neden öyle olduğunu öğretmek isterseniz buradayım.

Düşmanlık yok. Eleştiriyoruz.
Tanıdığım veganım diye gezenlere soruyorum neden yemiyorsun diye. Canlılara zarar vermek istemiyorum diyor. Bitkiler canlı değil mi deyince mavi ekran veriyorlar.

Veganlığın ne olduğunu ve neden öyle olduğunu öğretmek isterseniz buradayım.
Yok yok, sosyal medya olsun, forumlar olsun, sürekli vegan/vejetaryen insanlarla dalga geçme veyahut aşağılama eğilimi görüyorum. Durumun böyle olduğunu siz de illaki görüyorsunuzdur. Neden iki taraf da birbirine bir şey kanıtlama amacı güdüyor anlamıyorum. Ya da birbirini çürütme amacı. O da öyle yaşıyormuş ya diyip geçmek de aslında çok basit bir çözüm olabiliyor buna.

Ben şahsen vegan olmadığımı söyledim, bildiğim kadar anlatmaya çalıştım. Vegan komünitelerin de kendilerine ait forumları vardır. Oralara gidip yazılanları okuyabilirsiniz sorular sorabilirsiniz daha fazla bilgi isterseniz.

Hayır, ama yani mantarla ilgili bir konuya "Bakın, bitkiler de canlıymış" yazman...
Her neyse, sadece hatanı düzeltmek istemiştim. Bitmiştir.
Tanım gereği hayvansal ürünleri yememeleri, nedeni sorulduğunda canlı olmaları söylendiği için dedim.
Konu mantarlarla ilgili değil, veganlarla ilgili. Veganların mantar yemeleri ile bitki yemeleri onlar için aynı şey. Hayvan değil sonuçta.
Ben bitkilerden bahsederek konunun ilk mesajına alternatif sundum.

Yeni konular

Geri
Yukarı