Venezuela'da asgari ücrete %300 zam yapıldı

Bu kadar da kötü olmayız inşallah. Bizim bu durumda olmamız çok zor bir şey ve öyle büyük bir kötü olay olmalı ki o seviyeye gelelim ki neredeyse imkansıza yakın bu durum. Ancak burası Dünya, her geçen gün değişiyor, her gün farklı olaylar oluyor.

Abartmayın.
Deprem konusunda eğer İstanbul Depremi büyük bir yıkımla gelirse ki öyle olacak büyük ihtimalle, ekonomi çok fazla zarar görür ama yine bu seviyeye gelmez biraz gerçekçi olalım. Güney Amerika yıllardır böyle şeylerle uğraşıyor.

Venezuela´da artık insanlar değeri olmayan banknotlarından çanta yapıp turistlere satıyorlar. Bu şekilde kullandıkları paradan çok daha fazlasını kazanıyorlar. İnşaâllah bizim de sonumuz böyle olmaz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Venezuela´da artık insanlar değeri olmayan banknotlarından çanta yapıp turistlere satıyorlar. Bu şekilde kullandıkları paradan çok daha fazlasını kazanıyorlar. İnşaâllah bizim de sonumuz böyle olmaz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Venezuela'da iç savaş var diye biliyorum, yüksek ihtimal Venezuela değil de tez Filipinler, Hindistan, Pakistan, Arjantin gibi bir ülke olacağız.

Öyle bir şey olması için ülkenin içinden geçmeleri lazım.
Eg-78iNXsAAf5Y_.jpg

Belki ileride beni de böyle anarlar.

Öyle bir şey olması için ülkenin içinden geçmeleri lazım.Eki Görüntüle 1006455
Belki ileride beni de böyle anarlar.
Sanmıyorum ama dediğim gibi ülke genel olarak Filipinler, Hindistan, Pakistan'a benzer bir hal alacak. Eğitim sistemimiz çoktan Hindistan oldu bile, daha çocuklar 7. sınıfta komando gibi günde 8-10 saat ders çalışmaya başlıyor ne için? A ülkesinde ortalama bir vatandaş olmak için.

Herkes şunun gibi olacağız, bunun gibi olacağız yazıyor ama savunmak için söylemiyorum, Türkiye bir kaç reform ve değişiklik ile gayet refahı yüksek bir ülke olur. Genç beyinler şu anda Avrupa'ya göç etmek için hayaller kuruyor. Yargılamak yanlış olur. Daha çok değer göreceği yere gider tabii ki insan. Neden Türkiye böyle olmasın ki? Hayal kurarak olmaz ama bazı şeyleri değiştirmeliyiz tabii önce kafamızı.

Herkes şunun gibi olacağız, bunun gibi olacağız yazıyor ama savunmak için söylemiyorum, Türkiye bir kaç reform ve değişiklik ile gayet refahı yüksek bir ülke olur. Genç beyinler şu anda Avrupa'ya göç etmek için hayaller kuruyor. Yargılamak yanlış olur. Daha çok değer göreceği yere gider tabii ki insan. Neden Türkiye böyle olmasın ki? Hayal kurarak olmaz ama bazı şeyleri değiştirmeliyiz tabii önce kafamızı.
Ne yapacaksın hocam? Biz Türkiye olarak hiç refah görmedik. Coğrafya kaderi devreye giriyor burada. Sen ne kadar yükselmek istesen de paçandan tutacaklar. Sınırlarinda PKK, YPG, DAEŞ cirit atıyor. Öyle bir coğrafya ki hiçbir doğal kaynak yok, diğer orta Doğu ülkelerinde en azından petrol var. Biz de o da yok. Ülkenin çoğunluğu müslüman ki böyle bir durumda hiçbir ülkenin halkı sana sıcak bakmayacak. Nüfusta çok kalabalık, 15 milyon kürt var. Kıbrıs sorunu var. Yani kısacası biz hiçbir zaman Almanya, ABD olamayacağız en fazla Doğu Avrupa ülkesi oluruz. Biz sadece Atatürk dönemi yükseldik, şimdi Atatürk dönemindeki gibi sanayi alanında yukselemezsin çünkü öyle bir isgucu ve sermaye bulamazsın artık, o tren kaçtı.

Önemli olan maaş zammı değil alım gücünün artması. son 5 6 yıldır düzenli bir düşüş var alım gücünde bariz bir biçimde. Yüzde 300 zam ile 400 tl asgari ücrete zam tek başına bir şey ifade etmiyor ne yazık ki. Umarım kısa zamanda herkes bunun farkında ve bilincinde olur.

Bu ülke düzgün bir eğitim sistemi ile çok çok iyi yerlere gelebilirdi... Hala gelebilir. Artık bu saçmalıkları bırakıp ülkemizi gerçekten onarmalıyız. Düşünsene, Hindistan gibi bir ülkeye dönüyoruz, halk aptal ve cahil, eşitsizlik, adaletsizlik en yüksek miktarda, sokaklar kir içinde ve insanlar hala şu bizden, şu ondan korkuyor diyor. En büyük korkularımdan birisi Hindistan gibi bir ülke ve halka dönüşmek.

Yeni konular

Geri
Yukarı